Skocz do zawartości

Bardzo wysokie spalanie w Zafirze A - co jest przyczyną?


Gość Anonymous

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

mam Zafirę A, Diesla z silnikiem 2.0 16V DTi. Auto z 2002 roku, niedawno kupione.

Tak się składa, że na razie jeżdzę nim głównie po mieście, w naprawdę dużych korkach. Spalanie, które pokazuje mi komputer jednak trochę mnie szokuje. To średnio od 10,5 do 11,5 l/100km.

Wiem, że używam auta w mieście, w porze komunikacyjnego szczytu i na krótkich odcinkach, a auto w takich warunkach nie ma możliwości się dobrze rozgrzać. Mimo wszystko wydaje mi się jednak, że samochód spala za dużo. Tym bardziej, że staram się nie jeździć agresywnie tylko oszczędnie.

Nie jestem ekspertem motoryzacyjnym, ale sprawdzałem na stronie www.autocentrum.pl raporty spalania dla takiego auta (Zafiry z tym silnikiem) i średnia z ruchu miejskiego tam podana to jakieś 8-8,5 l/100km. M.in. ze względu na to spalanie zdecydowałem się na zakup takiego auta, a teraz przeżywam zawód, bo mit o ekonomiczności diesla w moim przypadku runął. Okazuje się, że w moim egzemplarzu jest jakieś 2-3 litry na 100 km więcej niż norma. A to już dużo.

Czy mogę prosić o rady dlaczego tak jest? Co sprawdzić, wyregulować, wymienić żeby było lepiej?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak dla mnie to normalka

jest juz podobny temat tyle ze z silnikiem 2,2 dti

 

testy w prasie i producenta to co innego jak normalna jazda

miasto miastu tez nierowne

do tego krotkie odcinki i niedogrzany silnik

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bertie,

 

Otóż ja mam taki sam silnik i nawet auto z tego samego roku(ale bez klimy). Codziennie do pracy jadę 16 km więc silnik dopiero łapie temp. po ok 10 km. (jazda ok 20 min) wracając z pracy w korku zajmuje mi to 40 min. Często hamuje silnikiem podjeżdżając do skrzyżowania i mnie spalanie wychodzi latem - 6,8 ltr obecnie - 7,5 ltr. a czasami lubię depnąć. Generalnie obrotów nie wykręcam ponad ok. 2400.

Jeżeli jeździsz podobnie i pali Ci 10-11 ltr to zdecydowanie za dużo.

 

Na silniku 2.2 bym się nie wzorował bo pala o ok. 2 ltr więcej z tego co widziałem po postach.

 

P.S Skrobnij do kol. Brzozy bo ma niezłą wiedzę.

 

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zafirą 2.0 mam o pracy mam 8 km. Spalanie przy wyłączonej klimie to 9.5 l/100km, latem litr więcej.

Za to na trasie potrafi spalić poniżej 6l/100.

 

Myślę, że to normalne.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMVHO najlepiej by bylo zebys Bertie udal sie na mala jazde testowa - proponuje dwa warianty - przejechac sie gdzies za miasto zeby silnik sie zagrzal i zobaczyc jakie jest spalanie przy spokojnej jezdzie, - drugi - przejechac sie po tej samej trasie co jezdzisz do pracy ale na rozgrzanym silnku, w obu przypadkach resetujac wczesniej BC...

Gawlak, dlatego ja wszystkim podaje spritmonitor tyle ze tam nie ma odzwierciedlenia duzego polskich drog, ale przynajmniej jest miasto trasa i autostrada... dawno juz minely czasy gdy producenci podawali zuzycie paliwa i to sie zgadzalo w realu :mrgreen: tak mial VW ale daaaawno temu... teraz sa normy... nie maja nic wspolnego z rzeczywistoscia ale mozna przynajmniej porownywac auta miedzy soba, teoretycznie...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heja

U mnie komputer pokazuje w mieście 8,5-9 l/100km w lecie z klimą a w zimie podnosi się do 9-9,5 l/100km z tym że do pracy mam ok 5 km więc na dobrą sprawę silnik nie zawsze zdąży złapać temperaturę, na trasie spalanie to około 5,5-6 l/100km ale jakbym miał lżejszą nogę to myślę że spokojnie zszedłbym do ok 5 l/100km, może nawet poniżej.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za dotychczasowe wypowiedzi, ale niestety nie otrzymałem informacji, o które mi chodziło. Kilka osób pochwaliło się bowiem ile palą ich Zafirki (i te posty też potwierdzają, że moja pali najwięcej, zdecydowanie za dużo!), ale nikt nie poradził mi co trzeba zrobić żeby moja paliła mniej. Chodzi mi o rady które z elementów konstrukcyjnych mogą mieć wpływ na spalanie i które trzeba sprawdzić lub wymienić.

Drogi do pracy (i tym samym jazdy w korkach) przecież nie zmienię. Jeżeli zatem auto ma palić mniej, to jedyną alternatywą wydaje mi się pogrzebanie przy aucie, ale za bardzo nie wiem w czym - i o to właśnie Was, szanowni forumowicze, pytam.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zacznij od filtrow paliwa i powietrza, zawor egr sprawdz, wtryski... jest wiele rzeczy - ale najpierw upewnij sie ze naprawde pali ci wiecej a nie ze jezdzisz na zimnym silniku...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale nikt nie jeździ dokładnie tak jak Ty i dokładnie na tej samej trasie, nie ma co wymagać aby ktoś stwierdził ze twoja zafira pali dużo, za dużo lub najwięcej, faktycznie na 100km dużo wychodzi ale taki wynik wcale nie mówi ze to jest jakoś nienormalnie dużo, najlepszym testerem byłaby inna zafira z takim samym silnikiem używana przez Ciebie zamiennie (oczywiście rozwiązanie teoretyczne, o którym można tylko pomarzyć)

tak sobie myslę że powiedzmy że pali i za dużo o 3litry na 100 km, spalanie "postojowe", korkowe to jakieś 0,7-1,2 litra/h (w zależności od temp., a sam powiadasz ze nie zdąrzysz rozgrzać silnika) to daje jakieś 3 h stania w korkach na każde przejechane 100km, sądze ze to całkiem możliwe do osiągnięcia, do tego dodaj częstą jazdę na nierozgrzanym silniku i masz odpowiedź

a z innej beczki: ja tez sie zawiodłem na spalaniu, zafira jest naszym drugim autem, pierwszym passat z "legendarnym" silnikiem 1,9tdi 1Z, ze spalaniem w spokojnej trasie ok4,5l/100, a mieszana z miastem nie przekracza 5-5,5l, sądziłem ze zafira będzie spalała podobnie, pojemność prawie ta sama, jest lżejszym vanikiem na kompakcie (choć za to wyższa i większe opory), okazuje sie ze spalanie ma co najmniej 1-1,5l więcej (na co pewnie duży wpływ ma mniejsza elastyczność zespołu napędowego, "krótsza skrzynia"), za to żona już sie tak przykleiła do zafirki ze żadna siłą jej nie oderwiesz (nie mówiąc już o sile przyciagania albo odpychania vw) :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności