Skocz do zawartości

Opony letnie do Corsy 1,4


Gość spaider

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,posiadam Corse 1,4 z 1996r,obecnie są założone opony zimowe 145/80R13,na takich ją kupiłem.Chce kupić opony letnie ,sprawdziłem na opony.com co będzie pasować i wyszło 165/70R13 i 165/65R14 i teraz mam dylemat czy kupić same opony na felgi 13 ,czy felgi14 razem z oponami.Mam pytanie dla zorientowanych w temacie czy jest sens wymieniać 13 na 14 i co to wo gule daje.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie ma sensu wymieniać 13 na 14, jeśli już to z 13" przejdź na 15" wtedy dajesz oponę w zależności od szerokości felgi czy 6,5-7j albo 195/50 ewentualnie 205/50i masz konkretny efekt. Albo bardziej ekstremalnie jak ja na 16" z oponą 195/45 bądź 205/45.

Wiadomo wiąże się to również z kosztami pomijając zakup samych felg, większe opony są znacznie droższe.

 

Zmiana 13 na 14 nic ci nie daje jedynie nieznacznie większa felga efekt prawie nie zauważalny.

13-15 czy 13-16 na pewno efekt znacznie lepszy wizualnie, znajda się zaraz też tacy sugerujący że to za duże felgi i za szerokie opony (głównie 16") żenie da się skręcać a spalanie rośnie. Ale zmiana typu 0,5 - 0,7l na 100km myślę warta jest tego. Skręcać i jeździć się da, przy 16" i 15" calach lekko zauważysz spadek osiągów przy ruszaniu z miejsca ale to logiczne, większa felga szersza opona, tarcie rośnie silnik ma ciężej zakręcić takim kołem.

Wszytko jasne czy jeszcze jakieś pytania ;p chętnie odpowiem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,15-16 odpadają za duży koszt,chodzi o to że chce kupić opony letnie ,nie chodzi mi o wygląd ,wyczytałem na forum że lepiej założyć 14 niż 13 ,teraz sam nie wiem bo jak kolega wyżej pisze 13 czy 14 to w sumie to samo.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie dopuszczasz 15 to zakładaj 14ki, poniżej w skrócie plusy i minusy.

Plus:

- trochę lepsze chłodzenie hamulców przy większej feldze

- lepiej wygląda 14ka niż 13ka

- przy założeniu szerszej opony i niższego profilu - trochę lepsze prowadzenie (szybsza reakcja na ruch kierownicy, czucie auta, mniejsze "pływanie" w zakrętach, trochę lepsza przyczepność), trochę lepsze hamowanie

Minus:

- większa waga koła (opona + felga) - przy 1.4 nie powinno być odczuwalna zmiana w osiągach lub spalaniu

- przy niższych profilach mniejszy komfort

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znajda się zaraz też tacy sugerujący że to za duże felgi i za szerokie opony (głównie 16") żenie da się skręcać

To ja jestem pierwszy.

Jasne, że da się jeździć na 16, ale jak masz niski zawias, to wtedy się nie da.

Jak myślisz, dlaczego ja mam 15?

Ja bym spadku mocy nie odczuł :cry:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,15-16 odpadają za duży koszt,chodzi o to że chce kupić opony letnie ,nie chodzi mi o wygląd ,wyczytałem na forum że lepiej założyć 14 niż 13 ,teraz sam nie wiem bo jak kolega wyżej pisze 13 czy 14 to w sumie to samo.

13' a 14' to nie to samo jak nie chcesz większych to kupuj 14' i bedzie dobrze najlepiej 185/60 to masz typowy rozmiar i dobrze na tej corsie smiga...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no przy dobrej glebie na feldze 16" na pewno można odczuć pewien dyskomfort :wesoly: zobaczymy założę sprawdzę przetestuje, a jak będzie źle to zamienię się z ojcem na 15 :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności