Skocz do zawartości

Kontrolka check engine-ciężko odpala Astra G


Gość fan_dieseli

Rekomendowane odpowiedzi

Gość fan_dieseli

Od pewnego czasu kontrolka check engine nie zaczęła gasnąć wraz z innymi kontrolkami po włączeniu zapłonu, gaśnie dopiero po odpaleniu samochodu, ale podejrzewam że coś jest powodem gdyż nie pali na pół obrotu jak tydzień temu, tylko trzeba ze 2 razy dłużej kręcić.

 

Akumulator nowy zakupiony 1,5 tygodnia temu, ładowanie sprawdzane przy zakupie i jest w normie, nic na "lewo" nie pobiera prądu.

 

Problem występuje przeważnie gdy autko dłuzej postoi np. po nocy przy rannym odpalaniu.

Gdy silnik jest ciepły, pali na dotyk.

 

Nie podpinałem go pod komputer, bo z tego co czytam na forum to ludziom ta kontrolka świeci cały czas lub zapala się podczas jazdy i wtedy mają błąd, u mnie nigdy podczas jazdy się nie zapaliła.

 

Pomoże ktoś i rozjaśni problem z check engine dlaczego nie gaśnie ze wszystkimi kontrolkami ;/:)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno podpięcie do komputera da Ci pewne informacje. Możliwe, że świece (któraś z nich) żarowe sie kończą i wtedy po odpaleniu kontrola się pali. Miałem tak, po wymianie okmpletu świec żarowych po problemie. Kontrolę możesz przeprowadzić samemu, poszukaj na forum.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w pełni zgadzam się z przedmówcą. u mnie kontrolka zapaliła sie tylko raz i później już nie było żadnych znaków a okazało sie że miałem spalone 2 świece. podepnij pod komputer koszt nie jest duży (w Łodzi około 60-80 pln) i będzie jasne.

koszt wymiany kompletu świec to już troche więcej :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość fan_dieseli

Na pewno podpięcie do komputera da Ci pewne informacje. Możliwe, że świece (któraś z nich) żarowe sie kończą i wtedy po odpaleniu kontrola się pali. Miałem tak, po wymianie okmpletu świec żarowych po problemie. Kontrolę możesz przeprowadzić samemu, poszukaj na forum.

Widzisz nie doczytałeś mojego posta, bo mi ta kontrolka właśnie po odpaleniu gaśnie, a wcześniej było tak że po kilku sekundach gasła jak wszystkie przy włączonym zapłonie.

 

Możliwe że któraś świeca jest spalona/wypalona, nie neguję tego.

 

Już znalazłem pewien sposób na sprawdzenie świec czy są dobre, ale czy zdjęcie klem z akumulatora, zresetuje komputer :oops:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość fan_dieseli

ART1980, mam do Ciebie prośbe, mógłbyś zaznaczyć na fotce gdzie są świece żarowe, podejrzewam że z tyłu za czarną obudową opel, ale wolałbym się upewnić ;]:oops:

 

Dołączona grafika

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokładnie tak jak napisałeś są za napisem opel ;] jeżeli sam coś chcesz robić to uważaj żebyś sie nie poparzył i uważaj bardzo przy wykręcaniu!:oops: bo łatwo sobie kłopotu narobić.

powiem tylko że ja za komplet plus wymiana dość dobrych świec zapłaciłem 400 pln.

 

powodzenia :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawidłowo powinna gasnąć kilka sekund po włączeniu zapłonu( tak jak piszesz ze miałeś).

Gdy układ (komputer wykryje jakiś błąd choćby na sekundę ale usterka nie będzie trwała cały czas tylko np. przez moment - np dyby nie łączył jakiś przewód ale później już łączy dobrze - to kontorolka check zaświeci się i zgaśnie gdy wróci wszystko do normy ale w pamięci układu pozostanie błąd. Układ tym że check nie gaśnie odrazu tylko dopiero po zapaleniu silnikasygnalizuje że w pamięci zapisał się błąd, a skoro gaśnie po zapaleniu to znaczy że nie występuje błąd teraz w czasie rzeczywistym,- (sory za banalne zobrazowanie ale tak będzie najlepiej zrozumieć).

Jeżeli zapisał się w pamięci jakiś błąd i późnij już przez następnych kilkadziesiąt uruchomień aż do momentu zgaszenia silnika błąd się nie pojawi to po kilkudziesięciu takich uruchomianiach komputer wymaże błąd i pewnego dnia włączysz zapłon a kontrolka check zgaśnie normalnie przed paleniem.

Jeżeli odłączyłbyś akumulator na chwile to błąd się wymaże z pamięci i nie dowiesz się co było nie tak.

Moja propozycja zrób metodą gaz+hamulec odczytanie błędu i będziesz wiedział jego numer (ilość mignięc kontrolki) sprawdź co oznacza ten numerek i już wiesz dlaczego świeci się kontrolka.

Mam nadzieję że moje rady w czymś Ci pomogą.

Daj znać.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do świec to można w prosty sposób zorientować się czy to one (na podstawie kontrolki check), ale z Twojego opisu wynika że to raczej nie one.

Gdyby któraś świeca była padnięta to po zapaleniu zimnego silnika do siągnięcia przez niego bodajże coś koło 60 stopni cały czas świeciłby się check (to czas dogrzewania świecami) po tym czasie gdy silnik jest już ciepły check by się nie świecił.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pinio odnośnie tego co napisałeś to dziwne. u mnie było tak: kontrolka zaświeciła się dokładnie tak jak napisałeś po włączeniu silnika ale nie gasła, po wyłączeniu silnika i ponownym włączeniu kontrolka już się nie paliła. odpiąłem kleme na noc i rano pojechałem na komputer (żadnego błędu nie pokazywało kontrolka zgasła prawidłowo przy odpalaniu). na diagnostyce program pokazał błąd - uszkodzona świeca, i okazało sie później że miałem spalone 2 świece żarowe. także wydaje mi sie że błędu nie skasuje poprzez rozpięcie akumulatora i błędy zostaną zapisane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności