Skocz do zawartości

Zezwolenie na posiadanie radia CB


holcu

Rekomendowane odpowiedzi

ZEZWOLENIA NA UŻYWANIE CB-RADIO

 

CB-radio stało się jednym z elementów wyposażenia pojazdów, którymi wykonywany jest transport drogowy. Nie ma potrzeby opisywania zalet tego urządzenia, należy jednak wspomnieć o możliwości kontaktowania się za jego pomocą kierowców, którzy w ten sposób ułatwiają sobie pracę – ostrzegają się O „korkach” na drodze, utrudnieniach w ruchu, a także w razie zagrożenia za pomocą CB istnieje możliwość wezwania pomocy.

Warto więc wspomnieć o obowiązujących w tym przedmiocie przepisach prawa. Do sierpnia 2004 roku, każdy użytkownik CB-radio był zobowiązany posiadać stosowne Zezwolenie uprawniające do korzystania z określonego CB. Cała trudność polegała przede wszystkim na tym, iż zezwolenie na korzystanie z CB posiadał jeden użytkownik. W przypadku, kiedy pojazdem wyposażonym w CB kierował inny kierowca, nie mógł on posiadać Zezwolenia, gdyż było ono imienne i przypisane do danego radia. Często więc kontrole konczyły się wszczęciem postępowan przygotowawczych dla Sądu. W dniu 26 lipca 2004 roku Minister Infrastruktury wydał rozporządzenie (Dz.U. Nr 169, poz. 1774) zmieniające rozporządzenie w sprawie urządzen radiowych nadawczych lub nadawczo – odbiorczych, które mogą być używane bez pozwolenia. Rozporządzenie to zwalnia użytkowników CB-radio pracującego w paśmie 26,96 – 27,41 MHz, typu PUBLIC-RADIO – PR 27, które spełniają wymagania normy PN-ETS 300 135, pracujących z modulacją częstotliwości (FM) z mocą wyjściową nadajnika do 4 W, lub pracujących z modulacją częstotliwości lub amplitudy (FM/AM/SSB) z mocą wyjściową nadajnika do 4 W dla FM i AM, oraz z mocą 12 W dla SSB.

W przypadku posiadania radia spełniającego ww. wymagania, w trakcie kontroli drogowej, użytkownik powinien okazać Świadectwo Homologacji. W przypadku braku Świadectwa Homologacji, użytkownik musi posiadać i okazać Deklarację Zgodności, z której będzie wynikała jedna, dwie lub trzy informacje, a mianowicie:

 

- o zakresie częstotliwości (26,96 – 27,41 MHz),

- o mocy wyjściowej ( do 4 W),

- o zgodności z normą PN-ETS 300 135

 

Okazanie jednego z ww. dokumentów zwalnia (zgodnie z wyżej cytowanym rozporządzeniem) użytkownika z obowiązku posiadania zezwolenia.

 

Źródło :

http://www.szczecin.kwp.gov.pl

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 27
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Gość Anonymous

Moje radyjko juz na siebie zapracowalo. swiatna zecz. wiadomo gdzie "korki", robotyn drogowe itd itp. polecam wszystkom ktorzy smigaja po naszym pieknym kraju

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam noszę się z zamiarem kupna. Aczkolwiek czekam troszke pod koniec sesji i może w nagrodę sobie kupię :wink:.

 

A szczerze mówiąc poluje na Unidena 510 bo nie wiem czy na 520 jest sens dopłacać, jeśli byłbym początkujący cb-amatorem.

 

Co do anteny z tym jest największy problem, nie chciałbym magnesowych ze względu na porysowany dach, a po drugie slyszalem że anteny są częstym łupem janosików. Nie wiem ile w tym prawdy ale zobaczymy, widziałem już fajne rozwiązania. Jak coś ciekawego wymyśle to się podziele z Wami, może jakieś fotki odrazu umieszcze.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous
nie chciałbym magnesowych ze względu na porysowany dach,

do anten są specjalne folie. podkłada sie "toto" pod antene i blacha na aucie nieporysowana :wink:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous
A szczerze mówiąc poluje na Unidena 510 bo nie wiem czy na 520 jest sens dopłacać

uwierz mi ze warto dopłacić.dużo lepsze wyciszenie szumów jest w 520.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A powiedz mi, bo nigdy nie mogłem się tego dowiedzieć, być może przez to iż za bardzo się nie zgłębiałem w te tajniki, jak to jest podczas kontroli drogowej. Słyszałem, że drogówka oprócz zezwolenia lub certyfikatu zgodności, wymaga jeszcze fakturę zakupu ?? słyszałeś coś o tym.

 

Czy taka antena na magnes, będzie trudniejszym kąskiem dla złodzieja ?? jeśli np. wytrzymuje prędkosci 200 km/h ??

 

[ Dodano: 02 Sty 2006 11:33 am ]

A szczerze mówiąc poluje na Unidena 510 bo nie wiem czy na 520 jest sens dopłacać

uwierz mi ze warto dopłacić.dużo lepsze wyciszenie szumów jest w 520.

 

Właśnie głównie biorę unidena, ze względu na to uciszenie, słyszałem iż ogólnie ta marka cb wygrywa pod tym względem z rywalami w tej kategorii cenowej. Zanim jednak kupie jeszcze dużo pewnie pytan zadan na tym lub innych forach ale wkoncu od tego są by każdy rządny wiedzy mogł pytać.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ale chodzi mi oto choć mogę coś głupio zadać pytanie. Czy im większą prędkość wytrzymują, tym trudniej jest złodziejowi oderwac ?? Czy to nie jest z sobą powiązane ??

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous
Tak, ale chodzi mi oto choć mogę coś głupio zadać pytanie. Czy im większą prędkość wytrzymują, tym trudniej jest złodziejowi oderwac ?? Czy to nie jest z sobą powiązane ??

przeciez zawsze wysiadajac z auta mozesz schowac antene do bagaznika i po problemie

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

magnesowki gorzej "lapia mase" przez co jest na nich gorszy zasieg. Ja tez niedlugo mam zamiar zakupic wlasnie Unidena 520 ale juz postanowlem ze antenka bedze na uchwycie na klapie bagaznika, od spodu na klapie 2 srubki przebijaja powloke lakiernicza to jest pewna niedoodnosc ale za to zasieg na 120cm tak zamontowanej antenie jest porownywalny do 150cm magnesowki :wink: demontaz tez jest bardzo prosty bo odkreca sie poprostu antene i zostaje sam uchwyt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności