Skocz do zawartości

Mandat za prędkość (fotoradar straży miejskiej)


Gość Fighter

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam kilka pytań, a mianowicie w poniedziałek przyszedł do mnie list ze straży miejskiej że dnia 14.08 przekroczyłem prędkość o 11km (jechałem 61 na 50) w związku z czym nałożyli na mnie mandat 100zł. I tu mnie zastanawiają kilka rzeczy jak to jest, o ile się orientuje to przekroczenie prędkości o 11-20km mandat wynosi 50-100 zł to czemu od razu dostałem 100 skoro prędkość była tej niższej granicy i druga rzecz czy to nie jest tak, że można przekroczyć o 10km i nie powinno się zostać ukaranym, ponieważ prędkościomierze mogą zaniżać lub zawyżać prędkość, wtedy to już w ogolę przekroczyłbym prędkość tylko o 1km. Jest jeszcze jedna sprawa, ponieważ muszę odesłać oświadczenie kto prowadził pojazd w tym dniu, a żadnego blankietu do zapłaty nie dostałem, to czy po odesłaniu tego oświadczenie dopiero wyślą mi blankiet czy może ja powinienem sam go pobrać na poczcie tylko skąd wziąć nr konta?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 29
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Nie jest tak jak myślisz ..

Te 10 dotyczy autostrad i ekspresówek - wtedy jest to 7% błąd pomiaru ..

Skoro jest napisane - dopuszczalna prędkość tzn maksymalna .. Nie + 10 lub + 20 .. Tak czy nie ??

Po odesłaniu oświadczenia poczekaj na blankiet - poproś tam o niższy wymiar kary, albo idź osobiście - wtedy jest mozliwość odstąpienia od karania ..

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście nie pójdę, bo ja mieszkam w Toruniu, a list przyszedł z Bobolic (woj. zachodniopomorskie). W każdym bądź razie dzięki za odpowiedź, teraz już wiem jak to wygląda z tą prędkością. Przy odsyłaniu oświadczenia napiszę prośbę o mniejszy wymiar kary, może się zlitują ;).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do 10 km jest 20 zł. Znajomy gdzieś się dokopał do informacji , że te przepisy wykonawcze , na podstawie których straż biznesowa wystawia mandaty , to lipa( bodajże weszły w maju). Mogą tylko wystawiać wniosek do policji o ukaranie . Ile w tym prawdy , nie sprawdzałem :wink: . Możesz im wysłać pismo z zapytaniem , na jakiej podstawie prawnej wystawiają mandat , skoro nie mają do tego uprawnień i dlaczego wystawili najwyższą możliwą kwotę dla tego przedziału prędkości. Zwłaszcza , że 1 km/h mieści się w granicach błędu pomiarowego fotoradaru ( a on też ma margines błędu). Od miśków za 23 km/h ponad normę , dostałem 100 zł

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co znalazłem w necie to straż ma możliwość wystawiania mandatu z fotoradaru tylko pytanie czemu od razu mi tyle dali. Jak będę odsyłał oświadczenie kto kierował samochodem to napiszę również prośbę o zmniejszenie tego mandatu. Jeszcze nie wiem jak to ubiorę w słowa, ale mam nadzieję, że poskutkuje :).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

napiszę również prośbę o zmniejszenie tego mandatu.

 

Na to bym nie liczył.Za dzierżawę fotoradaru muszą odpalić 25 czy 30 % firmie (prywatnej :jupi: ) od każdego zdjęcia. Wpływy do budżetu gminnego , też muszą być , dlatego łupią z górnych widełek. Jakbyś przekroczył prędkość o 21 km , dostałbyś 200 zł. Niedaleko ode mnie , stuknięty facio wszedł z nimi w konszachty ( w ciągu 1-2 godz 20 ts zł mandacików ) , to chcieli spalić mu chałupę :beer:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a i spytaj sie w liscie o homologacje na urzadzenie i jesli to byl radar przenosny czemu nie bylo wczesniej znaku informujacego o kontroli predkosci ;)

straz miejska uzywajac przenosnych musi wczesniej ostrzegac kierowcow odpowienim znakiem ;)

 

w radarach uzywanych prez policje, z tego co pamietam blad pomiaru jest nie wiekszy niz 3km/h do 100km/h a powyzej 3%

W polsce nie stosuja zasady odjecia nieoznaczonosci pomiaru, co oczywiscie nie umniejsza mozliwosci zapytania o to...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radar przenośny to to nie był, bo mam napisane, że maszt więc może znak ostrzegawczy był, nie pamiętam. Mogło być też tak, że znaku nie było, ponieważ fotka jest strzelona od tyłu (kierunek pomiaru - oddalanie). Ciężko mi teraz stwierdzić jak to było bo do zdarzenia doszło w sierpniu. A czy to nie jest tak, że ten błąd pomiaru to tyczy się do wszystkich radarów niezależnie czy straży czy policji? Wtedy w liście mógłbym o tym wspomnieć, że - zgodnie z rozporządzeniem ministra gospodarki (Dz.U. 2007 nr 225 poz. 1663) rozdział 3, par.23 punkt 2 - błąd pomiaru wynosi maksymalnie +/-3km/h w związku z czym mogłem poruszać się o 8km/h za dużo, a co za tym idzie mandat może maksymalnie wynosić 50zł.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności