Skocz do zawartości

Tempomat Meriva nie działa


Gość sebamx

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam kilka pytań do posiadaczy Merivy A.

 

TEMPOMAT - Czy przy uruchamianiu silnika zapala się na chwilę u was lampka od tempomatu (w celu sprawdzenia układu) - bo tak jest niby w książce opisane.

Pytam bo jestem posiadaczem Merivy 2006 z tempomatem ale jak wciskam przyciki to nic się nie dzieje samochód nie utrzymuje prędkości (patrzyłem przy prędkości 80km/h) żadna kontrolka na liczniku się nie zapala. Nie wiem czy jest uszkodzona instalacja czy może lampka w liczniku czy coś innego. Patrzyłem w książce który bezpiecznik za to odpowiada ale tam nic nie ma o tempomacie. Może ktoś wie jak to jest podpięte i gdzie szukać usterek.

 

KONTROLKA ZAPIĘICA PASÓW BEZPIECZEŃSTWA - chodzi o tą w liczniku czy takowa jest w każdym aucie czy nie bo u mnie się nic nie pali, nic nie buczy jak nie zapnę pasów. Więc nie wiem czy żarówka przypalona czy coś innego?

 

SWIATŁA COFANIA I CZUJNIK PARKOWANIA - no i ostatnia sprawa jak te dwa układy są ze sąbą powiązane pytam bo już dwa razy nie miałem świateł cofania (nie działał rónież czujnik parkowania) no i za każdym razem (inny mechanik) zwalał na coś innego raz że wymienił czujnik biegu wstecznego a gdy drugi raz sie to stało inny mechanik stwierdził że się żarówki przypaliły jak wymienił było OK ale mimo wszystko zauważył że coś jest nie tak, że czasami się "zawiesza układ czujników parkowania" a po jakimś czasie jest OK. Czy ktoś wie jak te tematy ugryźć. Wszelkie sugestie i pomoc mile widziana.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze napisz czy tempomat był fabrycznie? Po drugie tempomat działa dopiero jak po uruchomieniu auta ruszysz i przynajmniej raz naciśniesz na pedał hamulca i następny warunek: jedziesz powyżej 40 km/h.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

VIN rozkodowany samochód ma fabryczny tempomat i czujniki parkowania. Więc pytanie dlaczego tempomat nie działa (sprawdzałem przy prędkości 70 km wcześniej i pedał hamulca był wciśnięty - jak wspominałem przy zapłonie nie widzę by kontrolka od tempomatu się zapaliła. Czy osobom z fabrycznym tempomatem pali się ta kontrolka ?

Co do czujników parkowania i świateł cofania - to ewidentnie układ się zawiesza bo raz nic nie działa (np rano jak jadę do pracy) a po pracy jak ruszam to juz działa i czujniki parkowania i światła cofania a nic nie było ruszane. Więc nie wiem o co biega :zdziwko: ??

Czy ktoś ma jakiś pomysł co to może być ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kontrolka tempomatu chyba nie musi się zapalać, przynajmniej w 1.7 widziałęm, żę się nie zapala. Najlepiej by było podłączyć pod komputer i sprawdzić czy ktoś czasem nie wyłączył tempomatu w ustawieniach a jeśli jest ok to czy reaguje na komendy z manetki.

Co do świateł i czujników to ja bym obstawiał, że skoro czujnik w skrzyni wymieniony to pewnie wiązka.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat świateł cofania i czujników parkowania chyba rozwiązałem.

 

Don dzięki bo twoja wypowiedź natchneła mnie do sprawdzenia jeszcze raz czy wszystko jest OK zanim zabiorę się za kable. Poświęciłem trochę czasu na próbę "sam naprawiam" lub bardziej "sprawdzam czy działa" :rolleyes: no i okazało się że po wyrzuceniu podkładki jaka znajdowała się na gwincie czujnika biegu wstecznego, układ działa lepiej i na razie się nie "zawiesza". Zamiast tej podkładki z uszczelnieniem dałem gumowego O-ringa - mam nadzieję, że będzie szczelny. :brawo:/>

 

Tak więc został problem z tempomatem i kontrolką zapięcia pasów ? Wałkuje tematy związane z op com’em więc jak ktoś mógłby doradzić w tej kwestii byłbym wdzięczny.

 

Rozkręciłem też osłony przy kierownicy by sprawdzić co i jak z tym tempomatem ale nie wiem która to kostka czy te z boku czy z góry. Tak na marginesie ta kostka szeroka co jest na górze kolumny kierowniczej jest poobwijana taśmą izolacyjną jakby ktoś majstrował przy niej. Czy ktoś wie za co ona odpowiada ?

 

A i jeszcze czy ktoś może doradzić jak się dostać do złącza diagnostycznego bo wiem że jest przy dźwigni hamulca ręcznego - poprostu nie chcę niczego połamać a może ktoś ma na to patent.

Edytowane przez sebamx

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozkręciłem też osłony przy kierownicy by sprawdzić co i jak z tym tempomatem ale nie wiem która to kostka czy te z boku czy z góry. Tak na marginesie ta kostka szeroka co jest na górze kolumny kierowniczej jest poobwijana taśmą izolacyjną jakby ktoś majstrował przy niej. Czy ktoś wie za co ona odpowiada ?

Od tempomatu wchodzi do manetki to widać przecież. Ta duża od góry to od poduszki powietrznej, przycisków sterowania radiem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jezeli silnik pracuje w trybie awaryjnym tempomat u mnie nie dziala. Nie musi byc to powazna usterka wystarczy ze odlacze np;przeplywomierz,lub egr itp.

tak tez moze byc w merivie np sonda lub cos innego moze nie byc sprawne,w takim przypadku ograniczenia mocy ecu nie da zezwolenia na uruchomienie tempomatu

nie swieci ci check lub servis?

 

1.6 16v masz gaz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności