Skocz do zawartości
piotr1972

klima i wentylator chłodnicy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Kupiłem niedawno Merive 1.6 8v benzyna z 2003r. Nie załącza się wentylator chłodnicy pomimo wysokiej temperatury silnika i klima również nie działa. Podając napięcie bezpośrednio na wentylator pracuje.Sprężarka również ma zasilanie a mimo to te dwa elementy nie pracują.Układ klimy szczelny i napełniony.Pomóżcie.Gdzie szukać przyczyny?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W chłodnicy masz czujnik temperatury ? A dokładniej włącznik termiczny.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kacper,w Merivie jest ze sterownika silnika puszczony sygnał na wentylator jak i na klimę.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Sprawdź cewkę, prawdopodobnie poszedł ci bezpiecznik terminczy w cewce (koszt takiego to 50 gr) i robocizna, Nie daj się wkręcić w wymianę sprzęgła bez uprzedniego sprawdzenia bezpiecznika. Jeśli wiatrak w ogóle się nie załącza to może spalił mu się silnik, ale bardziej prawdopodobne, że nie włącza się na I biegu (ok 95 st. C bez klimy) bo padł ci rezystor chłodnicy. Koszt zamiennika ok 60 zł w Polsce, w chinach 11$.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzięki za podpowiedzi.Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Okazało się,że brakuje rezystora wentylatora chłodnicy. Wydatek w wysokości 38 zł rozwiązał problem.

Dzięki za podpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak w Merivie dostać się do rezystora wentylatora? Mało miejsca jest. Patrząc na wprost auta w prawym dolnym rogu są dwie wtyczki. Jedna wyżej druga ciut niżej. W której wtyczce się znajduje ? Da się bez kanału go wykręcić?

Dobrałem się do niej. To ta wtyczka wyżej. Stara jest uszkodzona a nowa już zamówiona.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mam podobny problem, wymieniłem rezystor i nic nie pomogło. Nie mam też napięcia we wtyczce idącej do cewki sprężarki. Jakieś podpowiedzi? :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Masz klimę manualaną czy klimatronic?

Sprawdziłeś przekaźnik K5 i bezpiecznik F28?

2018-05-28_135710.png

2018-05-28_135558.png

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mam klimę manualną. Bezpiecznik jest dobry - sprawdzałem, przekaźniki też sprawdzałem te w podszybiu tylko u mnie oznaczone są literką R - za klimę odpowiada chyba R20 i po zamianie go na inny klima dalej nie działa. Rezystor jest nowy z thermoteca - i tu sie zastanawiam czy może właśnie, że to zamiennik może nie działa tak jak oem rezystor?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi