Skocz do zawartości

[1.9 120KM] Klekot silnika - koło pasowe na wale/klima?


Gość Grandalf

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Grandalf

Zbliżają się okresowe wymiany, ale chce wcześniej zdobyć trochę informacji odnośnie powracającego problemu i usunąć go trwale, ale od początku.

 

Dwa lata temu silnik zaczął nagle głośno się trzaskać/klekotać na wolnych obrotach (na luzie). Jeszcze mocniejsze trzaski były przy rozpędzaniu się z mniejszych obrotów, a potem cichły.

Podjechałem do mechanika na szybko, wstępna diagnoza do koło pasowe na wale. Ściągnęli pasek i po odpaleniu jak ręką odjął, cichutko. Na drugi dzień zawiozłem auto do wymiany i potem było ok. Przy następnej wizycie mechanik stwierdził, że znowu koło zaczyna się oddzywać i wymienił na gwarancji. 

Zaczęliśmy się zastanawiać co jest powodem i przypuszczenia padły na sprężarkę klimy (klima sama w sobie sprawna, działa), ale jeździłem dalej. No i teraz zbliżamy się do kolejnej wizyty, trzaski/klekot jest coraz głośniejszy, a zaobserwowałem następujące rzecz:

Po odpaleniu na zimno trzaski są mocno słyszalne (na luzie), ale jak włączę klimę, to cichną. Natomiast jak silnik się rozgrzeje, to bez klimy klekot słychać, ale dużo słabiej.

 

Czy ktoś miał takie objawy? Gdzie szukać problemu? Wymienić sprężarkę klimy?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A sprężarkę klimatyzacji masz ze sprzęgłem czy bez, bo jak ze sprzęgłem to może być jego wina.

Chociaż koła elastyczne wału w zamienniku bywają nie trwałe.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Grandalf
2 godziny temu, rafalgrzegorz napisał:

A sprężarkę klimatyzacji masz ze sprzęgłem czy bez, bo jak ze sprzęgłem to może być jego wina.

Chociaż koła elastyczne wału w zamienniku bywają nie trwałe.

 

Niestety nie wiem. Bywały różne w wersji 1.9 120KM? Jak to mogę sprawdzić? Tzn, że koło pasowe rozwala się przez to sprzęgło?

 

1 godzinę temu, bad napisał:

Z tego co wiem bo miałem dwa przypadki wśród znajomych to te koła pasowe wału chyba są przypadłością VC.

VC?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Grandalf

Wczoraj dokonałem pewnych "badań na kiju". Wychodzi na to, że głośne trzaski/klekot wydostaje się ze sprężarki gdy nie jest załączona klimatyzacja. Natomiast gdy sprawdzałem okolice koła pasowego na wale, to nie były słyszalne jakieś ekstra odgłosy przy włączonej i wyłączonej klimatyzacji.

 

Dlatego zastanawiam się czy problemem nie jest może jakieś łożysko. Koło sprężarki kręci się całe bez względu na to czy klima jest włączona czy nie (tak jak to jest przy sprężarkach z elektromagnesem, gdzie po włączeniu zaczyna obracać się "środek"). Jedyne co udało mi się odczytać to Delphi R-134A, ale to ten numer to chyba oznaczenie czynnika.

Edytowane przez Grandalf

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak  R-134A to nazwa czynnika jaki znajduje się w układzie klimatyzacji.

To wygląda na to że coś dzieje się z samym kompresorem klimy.

Ale zanim gdzieś z tym pojedziesz to może warto poczytać -  https://www.laser-sinex.pl/auto-klimatyzacja-samochodowa/kompresory-sterowane-zaworem-elektromagnetycznym/

Może to coś ci wyjaśni i naprowadzi na problem.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Sprawa rozwiązana. Okazało się, że śruba mocująca koło sprężarki była delikatnie poluzowana. Dokręciłem i już nic się nie trzaska.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności