Skocz do zawartości

Astra h 1.9 cdti 150 wysokie spalanie i inne podejrzane objawy


Gość tfun

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, jestem na tym forum po raz pierwszy, wybaczcie jeśli powtarzam coś co już było. Przez ostatnie lata jeździłem Merivą b 1.7 cdti 130 i nie miałem większych problemów z tym samochodem, choć silnik 1.7 nie należy do najlepszych konstrukcji, zwłaszcza jeśli chodzi o potężną turbodziurę. Teraz zdecydowalem się na silnik będący prawie legendą trwałości - 1.9 150 koni. I jestem zawiedziony. Nie wiem, co z tego, co mnie martwi jest typowe i normalne dla tego silnika, a co jest objawem awarii. Pomożecie? 

1. Wysokie spalanie. Spodziewałem się 7-8 litrów w mieście, mam 9. Staram się jeździć oszczędnie, ale nie jestem w stanie zejść niżej. W większości jeżdżę na krótkich odcinkach do 3km, przerwa, powrót. Mieszkam w terenie pagorkowatym, co oznacza, że samochód musi często podjezdzac. Normalne? 

2. Poranne zimne odpalenie w chłodny dzien. Przez moment z rury nie wydobywa się wizualnie nic, po ok. 30 sekundach pojawia się dużo białego dymu. Chciałbym powiedzieć, że to para i po części tak to na pewno jest, ale czuć też wyraźny zapach dymu, dużo mocniejszy niż to było w silniku 1.7. Płynu chlodniczego nie ubywa. Dymu/pary jest na tyle dużo, że przeszkadza przy cofaniu, potem wszystko się normuje. 

3. Hamowanie silnika. Po puszczeniu gazu na niższych biegach jest bardzo wyrazne. Zmiana biegu przy nieumiejetnym sterowaniem gazem powoduje najpierw przyhamowanie auta. 

4. Zapach przegrzania. Często wyczuwam, ale nie wiem, o co chodzi. Temperatura płynu jest ok, silnik działa prawidłowo również podczas upału, a jednak czuć coś dziwnego. Raczej nie z silnika. Dpf? Nie widzę ogromnego chwilowego spalania i innych objawów typowych dla wypalania dpf. 

5. Trochę wibracji. Nie są ogromne, ale wyczuwalne. 

Zapewne trochę panikuję, nie znam tego silnika i nie mam pojęcia, co z tych objawów może a co nie może być typowe.  

Samochód ma ok. 200 k przebiegu i generalny stan auta wskazuje na to, że to prawdziwy przebieg. Kupiony miesiąc temu. Niemiec ponoć nie płakał. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tfun napisał:

Wysokie spalanie. Spodziewałem się 7-8 litrów w mieście, mam 9. Staram się jeździć oszczędnie, ale nie jestem w stanie zejść niżej. W większości jeżdżę na krótkich odcinkach do 3km, przerwa, powrót

 

Ty chyba żartujesz.

3 km jazdy i ty chcesz mieć normalne spalanie?

Skuter by ci więcej palił.

Diesla się kupuje do jazdy a nie zabawy .

1 godzinę temu, tfun napisał:

Nie widzę ogromnego chwilowego spalania i innych objawów typowych dla wypalania dpf. 

Kiedy podłączyłeś do komputera aby sprawdzić stan napełnienia DPF?

Czy go w ogóle masz?

Czy już ktoś go nie usunął?

Kiedy przegoniłeś silnik tak kilkadziesiąt km.?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, wiem, że to krótkie odcinki i jeszcze teren pagorkowaty. Ten samochód nie jest kupiony z myślą o takiej jeździe, to chwilowy układ. Nie było sprawdzane napelnienie dpf jeszcze, wiem, że raz się przepalil, pozwoliłem mu się wypalic do konca, mimo że nie w idealnych warunkach tzn nie na dwupasmowce. Przegoniony byl ostatnio z tydzień temu, odległość nie była bardzo duża tj jakieś 25 km, (50 km w dwie strony) ale na ekspresowce i zdążyłem go dobrze zagrzac. Co ciekawe średnie spalanie w jedną stronę wyskoczyło mi nawet wyżej 9.1 w drugą już spadło. Być może znów się wypalił dpf. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dziękuję. Na razie zawieszę temat i postaram się podpiąć. Myslalem, że wszystkie te objawy łącznie mogą świadczyć o jakimś problemie. Ale jak wspomnialem nie mam doświadczeń z tym silnikiem. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności