Skocz do zawartości

Wymiana sprzęgła alternatora Vectra C 1.9 120KM


Rekomendowane odpowiedzi

Tak pomalutku robię swojego klekota, dziś zabrałem się za wymianę sprzęgła alternatora. Jestem po wymianie rozrządu z którego też dochodziły niepokojące dźwięki, żywot kończył napinacz i był słyszalny chrobot z okolic obudowy rozrządu. Po wymianie zostało piszczenie i inne drażniące odgłosy, przy składaniu rozrządu łożysko/sprzęgło alternatora stało nieruchomo. Dziś po wymianie paska Conti i sprzęgiełka INA, autko chodzi jak zegarek, dawno nie słyszałem tego prawidłowego dźwięku :)  

1. Zabrałem się od odłączenia AKU. 

2. Odkręciłem prawe koło i całą obudowę filtra powietrza. 

3. Kluczem 15 poluzowałem napinacz w prawym kierunku (zakręcanie) i zdjąłem pasek z alternatora. 

4. Odkręciłem dolną śrubę altka i poluzowałem górną, odsunąłem w stronę kabiny i demontowałem kabel + klucz 13 i wzbudzenie klucz 8, najlepiej małą grzechotką i śrubokrętem z długimi nasadkami. 

5. Wyciągnięcie alternatora, gimnastyka siedział jak zły, też trzeba pamiętać o wszelkich czujnikach, wiązkach, wtyczkach i kabelkach żeby nie urwać. 

6. Wyjęty, no i kombinacja którędy wyjdzie, i kaplica :( koniec końców zabrałem się za zdjęcie/odkręcenie uchwytu z wtyczką i przewodami od strony lewej u góry rozrządu, dwie małe śrubki na gwiazdkową nasadkę E10 chyba xd. 

7. Altek wyszedł górą, tu polecam filmik z YT, dzięki którym cały czas się człowiek uczy: 

8. No i wreszcie wymienione i reszta w odwrotnej kolejności. 

 

Przy 9 minucie jest patent jak odkręcić, mi się udało, zapodajcie tam jakiegoś WD40 wcześniej, wcale nie trzeba i chyba nawet nie wolno na pneumacie tego robić, pamiętajmy że są tam jeszcze inne łożyska itp. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Robiłem to na kanale, skakałem góra i dół, dziś wiem że podnośnik to jest to czego mi brak, ale byłoby przesadą zakup tego do amatorskich napraw weekendowych :)

Nie obyło się bez przekleństw i papierosów ale koniec końców sukces i satysfakcja. Polecam zestaw do demontażu sprzęgieł alternatora z alle** za 60zł mała skrzyneczka z 13 elementami, fajny komplet i pasuje do innych modeli alternatorów. 

20190309_103528.jpg

Edytowane przez WariatPSM

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności