Skocz do zawartości

Vivaro 1.9dti - problem z biegami


Gość szymonmaruda

Rekomendowane odpowiedzi

Gość szymonmaruda

Cześć!

Od 3 lat posiadam Vivaro 2003 1.9 dti. Na początku wszystko działało bez zarzutu, ale po kilku miesiącach zaczął pojawiać się problem z wbijaniem biegów. Głównie z 1 i 2 biegiem. Po wizycie u mechanika dostałem informację, że jedyne wyjście to wymiana skrzyni, ale też nie daje gwarancji, że wszystko będzie działało prawidłowo. Zacząłem szukać przyczyny na własną rękę. 

1. Łożysko igiełkowe - popsikane WD40 i smarem - bez poprawy
2. Na wyłączonym silniku biegi wchodzą prawidłowo
3. Wymieniona pompa sprzęgła, bo był wyciek - dalej bez poprawy
4. Układ odpowietrzony.

Co najlepsze są chwile, że wszystkie biegi wchodzą idealnie, ale czasami coś się przywiesza i 1 czy 2 trzeba wrzucać po 3-4 razy. Wygląda to tak, jakby bieg nie wchodził do końca, jak zaczynam puszczać sprzęgło i dociskam wajchę, bieg wskakuje do końca. Spotkaliście się może z czymś takim?

Z góry dziękuję za pomoc!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak wrzucisz bieg to spory jest luz do przodu i na boki? Jeśli tak oznacza to już, że cały mechanizm mieszka/dźwigni jest wyrobiony i ma prawo działać tak jak działa. Regulacja linek/cięgieł może coś by pomogła. Trzeba też sprawdzić czy cały mechanizm jest dobrze ustawiony i czy nie ma dużych luzów. Przy wrzucaniu biegów jak nie chce wejść 1/2 to najlepiej zrobić 2-3 wciśnięcia sprzęgła zanim wykonasz zmianę biegu, oczywiście jeśli jest sprawny cały mechanizm. Wtedy to wina pompki pod pedałem, wysprzęglika albo już kiepskiej jakości płyn w tych dwóch elementach.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość szymonmaruda

Dzięki bardzo!

Faktycznie, luzy są dość spore, i góra dół i na boki. Rozumiem, że najlepiej dobierać się do tego od strony kabiny przy mieszku?

Update: Rozebrałem plastik dookoła dźwigni, na tulejach nie ma luzu. Nie miałem okazji jeździć żadnym innym Vivaro, czy Trafficiem. Luzów nie ma, ale dźwignia na wbitym biegu nie jest sztywna, tylko delikatnie można nią ruszać na boki i góra/dół. Czy to standard?

Od strony skrzyni, kiedy wypiąłem linkę, ręką poruszałem wybierakiem, biegi wchodzą bez problemu. Na wybieraku są luzy.

Czasami podczas puszczania sprzęgła, w mniej więcej połowie odłegłości, słychać lekkie stuknięcie od komory silnika.

Edytowane przez szymonmaruda

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam w Iveco natłuczone lekko ponad 100tys. i nie ma tam luzów jak się wbije bieg. W innym Iveco jak jeżdżę takim co ma już 400tys. km to można wachlować na wszystkie strony jakbyś ciasto mieszał. Rzeczywiście może być też luz na wybieraku czy mieszku. Podejrzewam, że Vivaro ma już ze 300tys. zrobione, który to jest rok? Stukanie przy puszczaniu sprzęgła to objawy zazwyczaj poduszek skrzyni czy silnika. Jak już stuka przy gaszeniu i rozpalaniu to powoli słychać dwumasę. Ale to trzeba obadać na kanale dokładnie, bo to są domysły tylko.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość szymonmaruda

2003 rok i tak jak mówisz, z tydzień temu strzeliło mu 300 tys.

Widzę, że jesteś ze Szczecina, znasz może tutaj kogoś kto byłby na tyle ogarnięty, żeby dojść co może mu dolegać, zanim postawi diagnozę, skrzynia do wymiany, albo jeździć aż się rozleci?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pełczyce-Krzęcin mieszkasz, wiesz tutaj ze Szczecina samochody robiłem na ul. Tartacznej na terenie Keramzytu (Płonia-Prawobrzeże). Ale byłyby pewnie długie terminy. W Choszcznie jest też kilka warsztatów na wylocie do Koplina/Zamęcina, dosyć często wożę tam jakieś graty, silniki, skrzynie, ćwiartki. Na ul. Fabrycznej jest kilka warsztatów i na rogu z ul. Armii Wojska Polskiego, wjazd na przeciwko tej hurtowni "U Lecha", tam Panowie składają ciężkie przypadki. Samemu musisz się upewnić co to mogłoby być, bo tam jak wstawisz auto to pewnie będzie stało chwilę i jak są pierdoły to albo zrobią od ręki albo odeślą do kogo innego.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności