Skocz do zawartości

Opel Zafira B Z16XER prewencyjna wymianą panewek, czy warto?


Gość Ferragamo

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Ferragamo

Cześć! Mam nadzieję, że dodaję poprawnie post, używałem wyszukiwarki, nie znalazłem odpowiedzi. Do rzeczy. Mam sobie Zafirę B, silnik 1.6, benzyna, jak w tytule. Przebieg 240kkm. No i sobie tą Zafirę od roku "remontuję". Wymieniłem już z grubszych spraw sprzęgło, skrzynie biegów, termostat, katalizator, chłodniczkę oleju, rozrząd z KZMR, ogarnąłem zawieszenie. Teraz jestem w trakcie wymiany poduszki pod skrzynią biegów, tej z tyłu, tulei tylnej belki, regeneracji alternatora i wymiany sprzegiełka kompresora klimatyzacji, w grze też wymiana separatora oleju (problem z dziurawa membraną odmy). Auto ogólnie prowadzi się super, dbam, lubię, chce je zatrzymać "do końca". I przy tym zastanawiam się nad prewencyjną wymianą panewek. Tylko czy to mam sens, czy w tym silniku taka usterka zdarza się często? Przewaliłem pół internetu i nic o panewkach nie znalazłem. Generalnie czy taka wymiana nie jest przerostem formy nad treścią? No i jeżeli jest ona sensowna to czy w tym silniku jest specjalnie skomplikowana? Czyli jak bardzo jest kosztowna? 

 

Edytowane przez Ferragamo
Korekta

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję. :)

Panewki jak nie słychać, to po co ruszać.

Przy tym przebiegu bardziej pierścienie, ale nic nie piszesz o kompresji i pobieraniu oliwy.

W z20lex pierścienie przeważnie w okolicach 160-180kkm są do wymiany, a panewki "przy okazji".

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Ferragamo

Kompresję ma mi sprawdzić mechanik, w sobotę się z nim będę widział. Oleju nie pobiera, robię rocznie około 10kkm i jedyne dolewanie miałem to jak mi chłodniczka oleju "padła". O panewki pytam bo skoro już stoi auto na warsztacie i idę raczej w konkretny wydatek to może łatwiej byłoby mi to "przełknąć" w pakiecie :) Czyli mogę odpowiedzieć na swoje pytanie "to zależy". Ale ok. A jaki jest stopień skomplikowania takiej wymiany i jaki koszt samej robocizny mieści się w akceptowalnych ramach? Czy są jacyś producenci panewek z górnej półki? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O kosztach ci nie powiem, bo sam robię swoje autko.

Ale, jakby co, to przeważnie psują się panewki korbowodowe, a je da się wymienić po zdjęciu miski bez ściągania góry.

Nie wiem, jak teraz, ale jakieś 2 lata temu komplet do mnie kosztował 80zł.

Najlepiej chyba szukać ori, czyli KS.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Ferragamo

No dobra, dzięki za odpowiedzi. Moze jeszcze ktoś do soboty będzie miał ochotę się tu wypowiedzieć i mi rozjaśnić nieco sprawę :) Ale wiem już nieco więcej. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności