Skocz do zawartości

Dobór rozmiaru opon po kodzie silnika


gummis43

Rekomendowane odpowiedzi

W tym momencie próbuje znaleźć kod silnika i mam pytanie:wg dekodera vin mój kod silnika to B16DTL a wg instrukcji po kodzie opony powinny być 225/45/R17 ,a teraz mam założone 205/55/R16.Czy jest to duża różnica w rozmiarze i czy ma wpływ na szybsze zużycie opon,bezpieczeństwo i komfort jazdy?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpisz sobie dane obu opon i felg (odstawienie) TUTAJ i kalkulator doboru dokładnie Ci pokaże różnice. Poza tym można zmienić rozmiar opon w aucie na aktualne interfejsem (np. opcom) i przynajmniej będziesz miał prawidłowe dane prędkości, a montowane rozmiary opon do swojego auta i silnika znajdziesz w instrukcji. U mnie wygląda to jak poniżej.

 

 

Edytowane przez bogoes
dodanie grafiki

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź.No właśnie,jeśli dobrze odczytałem kod silnika to do mojego auta powinny być 225/45/R17wg instrukcji. a nie te które są obecnie założone czyli 205/55/R16 i  tu będzie różnica w szerokości z tego co widzę w kalkulatorze(za bardzo się nie znam).Auto sprowadzone z Francji,opony z 2019 a jakoś dziwnie zużyte po bokach(zbieżność sprawdzana,ok).Chcę teraz zakupić zimówki i nie wiem którego rozmiaru,oczywiście poradzę się jeszcze w wulkanizacji.

Ale czy jak mam teraz założone 205/55/R16 czyli mam 16calową felgę to chyba bym musiał kupować też nowe felgi 17 do 225/45/R17?Sorry za takie pytania ale słabo się znam na tych tematach

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale chcąc zmienić na 225/45/R17 (masz R16) musiałbyś kupić nowe felgi. poza tym wysokość bieżnika 45, to dużo twardszy samochód niż 55... i to czuć. Ja mam na lato 215/46/R17 (alu oryginalne), a na zimę 195/55/R16 (na oplowskich stalówkach) i zawsze zaraz po zmianie sezonowej czuję różnicę na progach zwalniających, a tych po drodze mam dużo.
Co do bezpieczeństwa i komfortu jazdy, szersze opony, to latem lepsze trzymanie się drogi (ale gorszy komfort), choć w zimie lepsze węższe, bo lepszy docisk i łatwiejsze ruszanie. Przynajmniej mnie tak kiedyś starzy kierowcy uczyli, choć kiedyś uczono mnie, że związek to zawsze tylko kobiety z mężczyzną, a teraz nauczanie się nieco zmieniło:laugh:.

Edytowane przez bogoes

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności