Skocz do zawartości

Meriva A 1.6 16V problemy z odpalaniem (losowe odpalanie)


EJKEJ23

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Z moją Merivą od 3 dni mam problemy 

Mianowicie zaczął nie odpalać na "cyk". Teraz żeby go odpalić muszę przekręcać kluczyk kilkadziesiąt razy (raz mniej - kilka, a czasem 15min kręcę) aż załapie. Przy przekręcaniu kluczyka z zapłonu słychać taki pstryk rozrusznika, ale nic poza tym. Jednak gdy już załapie i ruszy silnikiem odpala szybko, normalnie. W czasie jazdy czy staniu na biegu jałowym wszystko jest jak zawsze ok. Dodam, że przy przekręcaniu kluczyka nie migają ani nie gasną kontrolki więc raczej akumulator odpada szczególnie, że podmieniłem na inny i jest tak samo. Klemy wyczyszciłem ani nic to nie dało. 2 miesiące temu wymieniałem olej na 5w-30 Liqui Moly Molygen + Ceratec + filtr oleju, świece na NGK 4483, fajki zapłonowe Delphi, przepłukany był układ chłodzenia i wlany płyn Febi G12. Auto nie ma błędów na OBD żadnych, sprawdzałem też metodą gaz-hamulec i nic. Auto ma silnik do remontu tzn. na 1 cylindrze przepuszczają pierścienie i zjada mi ok. 600ml oleju na 1000km - kompresji nie sprawdzałem.

Objaw który mam nagrałem: 

https://youtu.be/zuISG93Aaq0

 

Więc mam do znawców pytanie co to może być? Osobiście obstawiam rozrusznik albo czujnik położenia wału korbowego, ale niestety nie wiem jak to sprawdzić.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też bym obstawiał rozrusznik, awaryjnie jeszcze możesz spróbować w niego postukać czy się przebudzi , czujniku położenia wałka  czy wału bym wykluczył , raz że miał byś błąd a dwa że on zazwyczaj powoli się kończy i są problemy z odpaleniem a nie z kręceniem. 

A jak go sprawdzić ? No niestety najlepszy sposób to wyciągnięcie , można jeszcze na krótko próbować , zależy co w nim padło 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może stacyjka ? Bo żeby prąd doszedł do rozrusznika to musi się załączyć w niej rozruch. No takie moje spostrzeżenie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też obstawiam zawieszający się rozrusznik, skoro przy każdym przekręceniu kluczyka na zapłon kontrolki sie zapalają a na położeniu III, czyli obwód rozrusznika, przekaźnik "pyka" a rozrusznik nie reaguje. 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli rozrusznik się zacina to sprawdzę go przez podłączenie do akumulatora czy to nie da za bardzo odpowiedzi? I czy rozpoznam wzrokowo zużyte szczotki? I czy od góry da radę w tym silniku go wyciągnąć?

Edytowane przez EJKEJ23

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Wyczyszczenie rozrusznika załatwiło problem, teraz odpala trochę dłużej, ale działa. Pewnie nie długo będzie do wymiany wirnik bo jest zjedzony trochę, ale to się okaże później. Dzięki wszystkim za pomoc.

 

  • Like 1
  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności