Skocz do zawartości

opona wyższa o 1,8cm, będzie pasować?


kryspus

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

Posiadam Merivę A I gen. silnik 1.6 benz. 100KM 74kw.
Posiadam stalowe org. felgi 15" 6Jx15 ET43, do której według instrukcji pasuje opona 185/60R15, tak jak to jest na stronie poniżej:
https://rozmiary-opon.pl/size/opel/meriva/2004/#trim-a-2002-2010-16--99
Mam okazję założyć opony wielosezonowe 185/65R15 więc licząc: 185mm x 65% = 120mm,, a w przypadku opon org. 185/60R15 185mm x 60% = 111mm.  9mm x 2 = 1,8cm, czyli opony są o 1,8cm wyższe!
Doszły mnie słuchy, że są to wysokości mierzone na nienapompowanej oponie i w przypadku jej napompowania, różnice mogą okazać się większe?
I teraz pytanie, czy jest ktoś kto mógłby by mi w 100% pewnością powiedzieć, czy te opony o wyższym profilu nie będą zahaczać mi o nadkola, przy powiedzmy najgorszym scenariuszu jakim jest jazda z pełnym obciążeniem po dziurach, albo podczas pełnych skrętów? 
Bazując na samych wyliczeniach 1,8cm wydaje się niewielką wartością, dziwne było by, gdy producent samochodu zostawił by mniejszy zapas odstępu pomiędzy oponą a nadkolem.

Edit:

Policzyłem wysokości wszystkich całych kół z tego linku wyżej.
Moja obecna opona 185/60R15 na feldze ma wysokość 603mm 

Ostatnia opona z listy tj. 202/45R17 będzie najwyższą ze wszystkich i będzie miała 616,3mm
Więc różnica między nimi to: 1,33cm ( brakuje 0,47cm xD (na papierze))

Edytowane przez kryspus

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

185/65 przy feldze 15-to calowej nie jest rozmiarem dedykowanym do tego auta. Wejść wejdzie i ocierać nic nie będzie, natomiast z wyliczeń wynika, że ogólna średnica koła będzie przekraczać dopuszczalne 2,98%. Normy przewidują, że jako zamienniki powinno się stosować opony o różnicy maksymalnie między + 1,5% a - 2% różnicy w średnicy. Oprócz przekłamywania wskazań prędkościomierza, to nic sie nie dzieje. Gorzej jak będzie jakiś poważny wypadek, nie daj boże z ofiarami. Upierdliwy ubezpieczyciel może drążyć temat i problemy gotowe. 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@peplunio

omg, z tego samego powodu zrezygnowałem z zamontowania niehomologowanych w Polsce (a homologowanych na zachodzie) świateł led h7 ;( 
 

19 minut temu, peplunio napisał:

... natomiast z wyliczeń wynika, że ogólna średnica koła będzie przekraczać dopuszczalne 2,98%. Normy przewidują przekraczanie  oryginalnego rozmiaru od + 1,5% do - 2%. 

 


który to jest ten "oryginalny rozmiar"?

Edytowane przez kryspus

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, więc te opony 185/65/r15 się nie łapią na 2% tolerancji względem tych oryginalnych,

ale tak samo te oferowane jako zamiennik 205/45R17 tez się nie łapią w 2% tolerancji.

 

Ok, dziękuję wam za pomoc, chyba odpuszczę sobie tym razem. (głównie ze względu na te problemy z prawem)

Poczekam na tą następną okazję, która do mnie przyjdzie, już z właściwymi oponami :D

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmiar fabryczny to 185/60 przy feldze 15-to calowej. Na takiej feldze i oponie Meriva A 1.6 wychodziła z fabryki. Przy większych felgach profil jest odpowiednio niższy. 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam merivę A 1.7 cdti i jeździłem na trzech rozmiarach:

 

1) 185 60 15

2) 185 65 15

3) 195 65 15

 

i jak dla mnie najlepsze tzn. najbardziej komfortowe i wizualnie najbardziej pasujące to te środkowe i na takich właśnie jeżdżę

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A przy okazji zapytam jak się sprawy mają w zakresie rozmiaru felg jako zamienników, czy te ż jest jakaś tolerancja i jak to liczyć, żeby wszystko było że tak powiem legalne?

15 calowe felgi org. to 6Jx15 ET43

A jakbym chciał założyć: 5 ½Jx15 ET45 ?

Niech zgadnę: też wejdą bez problemu i nie będą wystawać ani obcierać, ale w razie czego ubezpieczyciel może zrzucić winę na mój pojazd, bo felgi nieoryginalne? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kryspus. Nie rozumiem Twojego sarkazmu. Jak będziesz sie trzymał rozmiarów wyznaczonych przez producenta, to nic Ci nie grozi. Szersza felga czy zbyt duże ET niż obliczona przez producenta grozi jedynie tym, że po prostu będzie ocierać o elementy zawieszenia. No i oczywiście wg. przepisów-koło nie może wystawać poza obrys pojazdu i to jest główne kryterium doboru felgi. No chyba, że chcesz być mądrzejszy od konstruktora pojazdu. To sobie bądź, ale potem w razie problemów nie miej do nikogo pretensji. Masz tu zestawienie odnośnie opon i felg oraz zamienników do Merivy A 1.6 

Screenshot_20230222-205247.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności