Skocz do zawartości
Gość xMASLAKx

Sonda i jej wymiana i spalanie LPG

Rekomendowane odpowiedzi

Gość xMASLAKx

Witam mam pytanie. Mianowicie idąc za waszymi radami (radami użytkowników) wymieniłem sondę lambda. Teraz moje pytanie czy muszę ją dokręcić na "HAMCA"? Jeśli będzie dokręcona ale nie na maxa to coś może się przytrafić? Robiłem to dzisiaj i z racji tródnego dostępu do sondy nie dokręciłem jej chyba na maxa.

poprawiłem tytuł/ andrzej_m55

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

nie ma takiej potrzeby zeby ją wkręcać bardzo mocno, ja swoją mam na lekki opór i nie mam zadnych problemow.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Warto byłoby posmarować gwint smarem miedziowym: będzie mniej roboty przy wkręcaniu i wykręcaniu sondy w przyszłości.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość xMASLAKx

A wd 40 to modę prysnąć?? Bo w sumie to mam pod ręką. Sondę już wkręciłem. I kontrolka jeszcze mi się na beni nie zaświeciła. Zobaczymy jeszcze bo grubszych testów na to nie było.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A wd 40 to modę prysnąć??

Wd się zaraz wypali.

Jak nie masz tego smaru miedziowego to po prostu niczym nie smaruj.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość xMASLAKx

Na benzynie już mi się kontrolka nie pojawia. Na gazie tak:(. Teraz muszę wyłączyć akumulator wykasować błąd i pozostaje mi jazda na benzynie. Wedle logicznego rozumu to jeśli przerzucę na gaz i kontrolka się zaświeci komp ją zapamięta i dalej będę miał błąd i komp przejdzie w trym awaryjny i spalanie będzie "D"uże. Czyli kółko Maciejka...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To ze świeci się na gazie to norma, spalanie będzie na LPG bez zmian, a jak przełączysz na bene i chwile przejedziesz to kontrolka zgaśnie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Sondę sie wkręca tak samo jak swiece.

Później już się sama zapieka

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość xMASLAKx

Ja nie wiem jak to jest ale w moim przypadku miało się to dziś tak->

Wczoraj wymieniłem sondę lambda.

Dzisiaj bez kasowania błędów pojechałem zatankować gaz i gdy tylko się zatrzymałem i postałem chwilkę aż mnie ktoś puści to kontrolka mi się zaświeciła (jechałem na gazie) dojechałem do stacji LPG zatankowałem 10L i pojechałem na gazie na stację PB. Zatankowałem 5L (wskaźnik drgnął na pierwszą białą kreskę symbolizującą, że w zbiorniku znajduje się 10L) dojechałem do domku, i tak patrzę na wskaźnik, a tam znowu na rezerwie. Odczytuje błędy i mam 44 (kiedy jechałem na benzynie spod stacji pod dom kontrolka nie zaświeciła się ani razu). Przed pójściem od auta do domu odłączyłem akumulator (wykasowałem błędy) jak wróciłem podłączyłem akumulator odczytuje błędy i nie ma żadnego. Tak więc ruszyłem w dalszą drogę gdy dojechałem pod dom już na koniec jazd po mieście patrzę na wskaźnik PB i wskazówka lekko drgnęła (zrobiłem 2x dłuższą trasę od tej wcześniejszej). Odczytuje błędy nie ma żadnego. Na tej podstawie stwierdzam, że już teraz po wymianie sondy lambda i skasowaniu błędów jazda na PB jest ok. Auto zachowuje się lepiej niż wcześniej i pali mniej. Nie stać mnie na razie na manewrowanie na LPG z zapalającą się kontrolką i później na przełączanie na PB z zapamiętanym w kompie błędem (bo uważam że jeśli w kompie jest błąd to i PB mi pali dużo). Sprawdzę po wypłacie zatankuje LPG do pełna i zobaczę ile przejadę nawet ze świecącą się kontrolką. Dzięki wielkie za pomoc wszystkim

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
GrzECHO, a po zapaleniu się tej kontrolki znacznie zwiększa się spalanie gazu??jeśli tak to mniej więcej o ile w stosunku do normalnego spalania??

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

GrzECHO, a po zapaleniu się tej kontrolki znacznie zwiększa się spalanie gazu??jeśli tak to mniej więcej o ile w stosunku do normalnego spalania??

Spalanie gazu nie zwiększa się wcale. Często jest ona odcinana przekaźnikiem przez gazownika żeby po gałach nie świeciła po przełączeniu na LPG. Miałem Kadetta c16nz i na LPG przejechałem ponad 100 tys. i zawsze ta kontrolka paliła mi się na gazie. Przez ten czas nie miałem problemów ani ze spalaniem. Oczywiście instalacja pierwszej generacji (na śrubę) :wink:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

dokładnie tak samo mam i w tym samym silniku z instalacją na śrube,nic się nie dzieje po zapaleniu kontrolki, problemow z odpalaniem ani z obrotami nie ma a jezdze tak pół roku odkąd mam to auto. Dzieki za odpowiedz :wink:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

rogerek01, to może być 1 litr, a może nawet 10 litrów.

tego się nie da powiedzieć.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

czyli w końcu dostałem 2 sprzeczne informacje, to w końcu na checku pali wiecej czy nie?? :lol:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Na benie pali więcej, na gazie pali tyle samo (oczywiście mowa o instalacji pierwszej generacji).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Na benie pali więcej

To jeszcze zależy, czy silnik wejdzie w tryb awaryjny czy nie.

Zapalenie się kontrolki nie oznacza automatycznie wejścia silnika w tryb awaryjny.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość xMASLAKx

A nom i to tłumaczy wiele kolego. Bo ja myślałem (wynikało to z przeczytania takiej informacji gdzieś wcześniej), że gdy zapali się czek to komp automatycznie działa w trybie awaryjnym. Mi mój palił 20l na 100km gazu a benzyny nie testowałem ale też dużo za dużo. Wymieniłem sondę lambda ponieważ miałem błąd 44 i tak mi zaleciliście i teraz benzyny pali przyzwoicie, a gazu nie testowałem bo gdy tylko zaświecił mi się czek to się zirytowałem. Ale teraz będę próbował wykonać pomiar ilości gazu na ilość kilometrów nawet z czekiem i zobaczymy.

PS nie jest przypadkiem tak, że kompy BOSH'a nie mają trybu awaryjnego?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość Anonymous

na LPG kontrolka silnika bedzie sie zapalac bo sterownik wykrywa poprzez sonde lambda zly sklad mieszanki i kasowanie tego bledu w niczym nie pomoze bo i tak bedzie ona palic na LPG

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

ja słyszałem że na gazie w intalkach 1 generacji check może się zapalać z tego względu że wtryski benzyny nie pracują i komputer odczytuje to jako awarie

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

na LPG kontrolka silnika bedzie sie zapalac bo sterownik wykrywa poprzez sonde lambda zly sklad mieszanki i kasowanie tego bledu w niczym nie pomoze bo i tak bedzie ona palic na LPG

Nie do końca prawda, bo przeważnie centralki LPG mają emulator sondy lambda.

ja słyszałem że na gazie w intalkach 1 generacji check może się zapalać z tego względu że wtryski benzyny nie pracują i komputer odczytuje to jako awarie

Tutaj komputer od gazu też musi wyłączyć wtryskiwacz(e) i możliwe, że emuluje też pracę wtryskiwacza.

Tak czy inaczej, w instalacjach I i II palenie się checka to norma.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi