Skocz do zawartości

Opel Vectra A + LPG dziwne problemy


Gość Szparagi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Posiadam Opla Vectre A 1.6i (55kW) z LPG

 

Ostatnio przeprowadzałem w warsztacie samochodowym, regulacje gazu.

Doszło do wymiany filtra gazu, oraz poprzekręcanie zaworków.

Powodem regulacji bylo bardzo duze spalanie, na 20litrach gazu robilem ok. 50 km.

 

Mam kilka pytan dotyczących autka :mrgreen:

 

Ile wynosi optymalne spalanie LPG w trybie mieszanym? (na tzw ekojezdzie, wysokie biegi niskie obroty itp.)

 

Po regulacji, pojawil sie problem. Kiedy zostawiam auto na luzie, np. przy staniu na swiatlach po prostu spada z mocy i gasnie. Co nalezy w tej sytuacji zrobic?

Temperatura silnika (na ten okres) w trasie dochodzi do 1 kreski, w miescie ok 80stopni. Czy to normalne?

 

 

Dziekuje za pomoc :?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile wynosi optymalne spalanie LPG w trybie mieszanym?

10-12l LPG w mieście

 

na tzw ekojezdzie, wysokie biegi niskie obroty itp.

zapamiętaj jedną rzecz, a w zasadzie 2 rzeczy:

1. silnik nie lubi zbyt niskich obrotów bo nie ma mocy i daremnie go zabijasz

2. ekojazda to nie wykorzystywanie NISKICH obrotów tylko obrotów optymalnych pod względem spalania

 

producenci zalecają eksploatować silniki w zakresie prędkości obrotowych zawierających się pomiędzy 75% maksymalnego momentu obrotowego a obrotami maksymalnej mocy

w wypadku tego samochodu jest to zakres 2800-5200 obr/min i jest to efektywny zakres prędkości obrotowej

logicznym jest, że oszczędniejsze będzie przy jeździe na 2800 obr/min niż 5200, ale wykorzystywanie silnika w zakresie poniżej 2500obr/min to nie dość że marnotrastwo paliwa (trza deptać żeby jechał a to co nie spali leci w wydech) to i jeszcze zabijasz silnik - konkretnie panewki korbowodowe i sworznie tłoków bo one po doopie najbardziej dostają na niskich prędkościach obrotowych przy mocnym obciążeniu silnika

 

Po regulacji, pojawil sie problem. Kiedy zostawiam auto na luzie, np. przy staniu na swiatlach po prostu spada z mocy i gasnie. Co nalezy w tej sytuacji zrobic?

poprawnie wyregulować instalację gazową - zmień warsztat

 

Temperatura silnika (na ten okres) w trasie dochodzi do 1 kreski, w miescie ok 80stopni. Czy to normalne?

SZUKAJ

hasło: termostat

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20litrach gazu robilem ok. 50 km.

 

chciałem wyrazić podziw dla takiej wartości spalania dla tego silnika, cala butla nie starczyłaby na 100 km :twisted:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam wszystkich, mam mały kłopot, odpaliłem dziś swoja calibrę, ma początku wszystko spoko, przełączyłem na gaz i w pewnym momencie usłyszałem dźwięk w stylu

:PUUKK!!! nie wiem o co chodzi, trochę się pospinałem bo było to w centrum Krakowa :wesoly: , przełączyłem na benzynę i zaczęło go dławic, w końcu jakoś dojechałem na parking, przełączyłem z powrotem na LPG i chodzi normalnie, także nie wiem co jest grane, proszę o pomoc

, mojemu koledze podobnie się działo w corsie na LPG, taki dźwięk wydobywał mu się jak zsunęły się uszczelki od LPG, ale ja nawet nie wiem gdzie one są, to znaczy podejrzewam, ale nie jestem pewny na sto procent, po prostu mam to auto od niedawna i jeszcze nie ogarniam wszystkiego, z góry

dziękuje zw wszelka pomoc, pozdrawiam

P.S.

Widzę że Arkos dysponuje dużą wiedzą na tematy ogólnie związane z motoryzacją, myślę ze jest kompetentną osobą jeśli chodzi o pomoc, także drogi Arkosie, pomożesz??

pozdrawiwam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że Arkos dysponuje dużą wiedzą na tematy ogólnie związane z motoryzacją

no nie przesadzajmy znowu... coś tam wiem

 

w pewnym momencie usłyszałem dźwięk w stylu

:PUUKK!!!

wystrzał w kolektorze ssącym?

wtedy przepływomierz ma szanse iść do piachu

calibra w starszej wersji silnikowej c20ne miała przepływomierz klapkowy, taki duży, montowany na obudowie filtra powietrza

jeśli klapkę zgięło lub urwało, to na benzynie będzie kulawo śmigał - brak informacji z przepływomierza to brak możliwości dobrania odpowiedniego składu mieszanki, ponieważ nie wie ile powietrza zassał

check niekoniecznie musi się świecić, bo elektrycznie przepływomierz jest sprawny a praktycznie nie poda właściwej informacji o ilości wciągniętego powietrza

 

na gazie będzie chodził dobrze, bo przepływomierz nie bierze udziału w spalaniu/regulacji/dawkowaniu gazu

 

to mi do głowy przyszło

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16v nie miała klapkowego przepływomierza tylko rurowy

sprawdź dolot - jego szczelność, czy nie zepchało rury dolotowej z czegoś

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, dzięki za radę, pozdrówki

 

[ Dodano: Pon Gru 07, 2009 19:28 ]

A gdzie w ogóle znajduje się ta rura? podejrzewam ze tuz nad silnikiem, jest jedna taka gruba i druga cieńsza, i obydwie dochodzą do takiego jakby zbiorniczka umieszczonego centralnie, to o to chodzi?? sorki za banalne pytania ale nie jestem mechanikiem samochodowym, ogólnie to nie bardzo znam się na mechanice, .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz mój silnik: to czarne biegnące od filtra stożkowego z aluminiowym kawałkiem rury do puszki z napisem SFI to jest dolot

mogło zepchać rurę z przepływomierza, rozerwać gumowy kołnierz przy puszce SFi czy coś

lewe powietrze poza przepływomierem może powodować spory problem z pracą na benzynie

 

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności