Skocz do zawartości

Opel Sintra 2,2 16V wentylator chłodnicy


Gość grzes1121

Rekomendowane odpowiedzi

A jak zachowują się wentylatory po włączeniu klimy ?

Do jakiej temperatury nagrzewa się silnik ?

Sprawdź jeszcze czy jest napięcie na bezpiecznikach 34(F84) i 41(F60) oraz czy ich wypięcie spowoduje brak napięcia w styku(85) cewki przekaźników.

 

ps

Schematy chyba masz bo widzę że orientujesz się co do czego.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 74
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Wentylatory od razu po włączeniu klimy pracują na I biegu. W czasie normalnej jazdy wskaźnik temperatury wskazuje ok. 80-85 stopni. Podczas jazdy po mieście przy dużym natężeniu ruchu temperatura przekracza 100. Ostatnio osiągnęła poziom drugiej kreski ponad 100, ale wiatraki nie zadziałały i się zagotował. Temperatura zaczęła spadać dopiero po włączeniu klimy.

Bezpieczniki są sprawne. I tak:

Wypięcie 41(F60) to brak napięcia w gnieździe 85 przekaźnika K51(9).

Wypięcie 34(F84) to brak napięcia w gnieździe 85 przekaźnika K67(12).

Napięcie w gn. 85 K51(9) jest bez zapłonu, natomiast w K67(12) dopiero po jego włączeniu.

Napięcie w gn. 30 obu przekaźników jest bez zapłonu.

 

Nie wiem co dalej?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc to chyba z ECU coś nie tak, sprawdź jeszcze masy i napięcia w wtyczce. Tu masz opis http://forum.opel24.com/topic/66360-zgasla-i-nie-odpala/?p=527636

 

 

Zobacz też czy ECU zgłasza jakieś błędy. Metoda na zworkę działa w tym silniku.


edit

Jak będziesz sprawdzał ECU to zewrzyj w wtyku pin 6 do masy i pin 23 do masy - powinny startować wentylatory.

Edytowane przez Kacper

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem masy i napięcia we wtyczce ECU i są zgodne z ww. opisem. Wentylatory wystartowały po zwarciu pinów 6 i 23 do masy.

Metodą na zworkę wywala błędy 12, 15, 31. Po przejrzeniu opisów z tej strony http://forum.opel24.com/topic/26000-kody-bledow-czyli-wstretna-zolta-kontrolka-silnika/, sprawa wydaje się jasna - czujnik do wymiany.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie mruga tylko 12 -rozpoczęcie diagnostyki i 31 czujnik wału (normalne gdy silnik nie pracuje) :-)

Czyli już wiesz co i jak.

 

Daj znać czy wymiana pomogła.

Edytowane przez Kacper

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po wymianie czujnika wszystko wróciło do normy, wentylatory załączają się tak jak powinny :rotfl:

 

Wielkie dzięki za pomoc!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość harnas1515

Weź no opisz lepiej.

Gdzie ten czujnik, jak z wymianą.

Czy jakieś kłopoty przy okazji wymiany ?

 

No chyba że robił mechanik i nie masz pojęcia.

 

Może się komuś przyda ...

Nawet nie wiem czy u mnie działają. ;)

 

Edytowane przez harnas1515

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Położenie czujnika oznaczyłem na zdjęciu

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/003dba98b43d8e09.html

003dba98b43d8e09gen.jpg

 

 

Wymieniałem sam. Aby był lepszy dostęp zdjąłem rurę filtra powietrza (1), zawór EGR (2) oraz rurki od instalacji gazowej (3).
9e93854150eaf929gen.jpg
Do wymiany użyłem:
- śrubokręta do zdjęcia opasek,
- klucza torx (nie znam rozmiaru) do EGR,
- płaskiego klucza 19 do czujnika (tylko taki miałem, może lepszy byłby oczkowy gięty)
Wymieniłem nie spuszczając płynu. Stary wykręciłem i szybko wkręciłem nowy. Oczywiście wyleciało trochę płynu, ale go uzupełniłem. Pod spód podłożyłem szmatę, aby nie zabrudzić zbytnio silnika. Należy pamiętać, aby nie robić tego na rozgrzanym silniku, bo można się poparzyć. I to chyba tyle :-)
pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności