Skocz do zawartości

Dokręcanie,dociąganie głowicy


Gość daro

Rekomendowane odpowiedzi

silnik X16SZR

Ostatnimi czasy wymieniałem pierścienie tłokowe i robiłem mały remont głowicy.

Szpilki głowicy były dokręcone książkowo czyli Nm i później kąty,ale spotkałem się z wieloma opiniami i to niezłych mechaników że dobrze jest po przejechaniu około 1,5-2tyś/km taką głowicę dociągnąć.(nie zaszkodzi a może pomóc)

Ale nigdzie nie mogę znaleźć z jaką siłą powinienem to zrobić.Ma ktoś może takie dane lub potrafi obliczyć siłę z jaką powinno się to zrobić?

Według książki to:

1.etap 25Nm

2.etap 60*

3.etap 60*

4.etap 60*

ale tych etapów nie da się przeskoczyć przy dociąganiu trzeba znać ostateczną siłę w Nm.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam takich opinii o dodatkowym dociąganiu głowicy. To jest aluminiowa głowica i nie wymaga dodatkowego dociagania. Ja przynajmniej nigdy nie dociagałem i nigdy nie miałem wycieków w czasie eksploatacji. Trzeba pamietac tylko, że głowica musi być prosta.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po przejechaniu około 1,5-2tyś/km taką głowicę dociągnąć.(nie zaszkodzi a może pomóc)

 

Jak kupujesz nowy samochód to jedziesz dokręcać głowicy po przejechaniu iluś tam kilometrów ? Chyba nie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba pamietac tylko, że głowica musi być prosta.

Była splanowana.

Jak kupujesz nowy samochód to jedziesz dokręcać głowicy po przejechaniu iluś tam kilometrów ? Chyba nie.

Raczej nie,choć nigdy nie miałem nowego samochodu ;) ;)

Czyli mówicie żeby sobie odpuścić taki zabieg że uszczelka nie siada?

Gdybym wiedział jaka jest sumaryczna siła tych 25Nm i 3 x 60* to bym z ciekawości sprawdził czy coś ruszy.

Ale tak na pałę to nie nie mam zamiaru dociągać.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spotkałem się z wieloma opiniami i to niezłych mechaników że dobrze jest po przejechaniu około 1,5-2tyś/km taką głowicę dociągnąć.(nie zaszkodzi a może pomóc)

ja też słyszałem różne opinie, jedni mówią że nie trzeba dociągać a inni że trzeba, - ale ogólnie mówiąc nie zaszkodzi.

Gdzieś na forum pisałem w temacie o dokręcaniu głowicy i tam gość wyliczył, że ostatnie dokręcanie wyn. 90Nm. Ja wcześniej nie będąc pewnym dokręcałem u siebie głowicę właśnie 90Nm, a póżniej post tego kolesia tylko potwierdził że jest ok ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jedni mówią że nie trzeba dociągać a inni że trzeba, - ale ogólnie mówiąc nie zaszkodzi.

No właśnie nie powinno zaszkodzić a może wyjdzie na plus.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mnie się wydaje że chyba bez przeesady z tym dokręcaniem głowicy dokręcić momentem książkowym potem można lekko dokręcić na wyczucie te 1/4 obrotu np

to nie silnik royca w samolocie hehe

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

A więc tak,postanowiłem spróbować dociągnąć tą głowicę tak dla zasady.

Co prawda od momentu remontu czyli dokręcania książkowego mam już przejechane prawie 9tkm,ale co tam może nie zaszkodzi.

Z 8 szpilek tylko dwie nie zostały ruszone siłą 90Nm.

Jedna ryszyła już od 60Nm,trzy pomiędzy 70-80Nm i dwie ruszyło minimalnie przed 90Nm-etrami.

Więc jakby nie patrzeć dociąganie ma sens rozbieżność była spora bo 30Nm.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności