Skocz do zawartości

konsekwencje zapomnienia prawa jazdy


wojtekcichy

Rekomendowane odpowiedzi

Art 38 ustawy prawo o ruchu drogowym mówi że kierujący ma obowiązek posiadać przy sobie dokument stwierdzający uprawnienie do kierowania pojazdem

 

Artykuł 38 jedynie mówi o obowiązku posiadania dokumentów a nie mówi o tym że bez dokumentów a z uprawnieniami nie wolno jechać. Czyli bez OC też nie pojedziesz dalej albo bez dowodu rejestracyjnego (znaczy się dokumentów)?

 

 

Edytowane przez kicaj

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 37
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Praktycznie rzecz biorąc tak ( oprócz polisy OC ) Kiedyś nie tak dawno za brak OC była laweta obowiązkowo teraz już nie, natomiast co do dowodu rejestracyjnego i prawa jazdy to jest zakaz dalszej jazdy z tego względu że nie można stwierdzić czy pojazd jest dopuszczony do ruchu ( ma ważny przegląd) natomiast jeśli chodzi o prawko nie można stwierdzić czy kierujący ma jakieś ograniczenia co do prowadzenia pojazdów. Teraz wyobraź sobie sytuację policjant kogoś kontroluje, ten ktoś nie ma dowodu rej. dostaje 50 zł. mandatu i jedzie dalej, kilometr dalej powoduje wypadek i kogoś zabija, w trakcie dochodzenia okazuje się że auto nie miało przeglądu ( było niedopuszczone do ruchu) sprawca wypadku prokuratorowi mówi: przecież Policja mnie kontrolowała i puścili mnie dalej.Teraz taka sama sytuacja bez prawa jazdy, okazuje się że sprawca wypadku ma obowiązek jazdy w okularach a w trakcie wypadku ich nie miał i tłumaczy się tak samo. Jak myślisz Policjant będzie kryty w tej sytuacji ? I drugie pytanie jaki Policjant zezwoli na dalszą jazdę ? Chyba tylko niedouczony albo głupi.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja się z toba zgadzam... tyle że policjant na miejscu sprawdza czy masz uprawnienia czy brak uprawnień bo w zależności od tego wystawia mandat 50zl bądż 500... to już wie że nie czy możesz prowadzić...

poza tym nie wnikając w twój wywód - artykuł 38 KRD mówi jedynie o obowiązku posiadania pewnych dokumentów - nie wspomina że brak ich uniemożliwia jazdę...

 

policjanci obecnie są mądrzy i wykształceni, więc proszę ich nie obrażaj, niestety wykonują przede wszystkim polecenia przełożonych (choć to mogę zrozumieć, pomimo że się nie zgadzam) a nie robią tego co powinni - służyć obywatelowi...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie obrażam nikogo, a już napewno Policjantów. Ponadto art. 129 ust.2 pkt.9 lit.d ustawy prawo o ruchu drogowym mówi że Policjant jest uprawniony między innymi do uniemożliwienia kierowania pojazdem przez osobę nieposiadającą wymaganych dokumentów uprawniających do kierowania lub używania pojazdu. A w związku z moim " wywodem " z poprzedniego posta, Policjanci skrzętnie z tego uprawnienia korzystają.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A Ty wiesz, że masz mieć dokument przy sobie..

 

To akurat sprawa dyskusyjna. Dowodu osobistego nie muszę mieć przy sobie , ani żadnego dokumentu potwierdzającego moją tożsamość. W tym kontekście przepis o obowiązku posiadania prawa jazdy ( w trakcie kierowania pojazdem ) jest dziwny. Wystarczyłoby wymaganie dokumentu potwierdzającego tożsamość . Ot , taki relikt komuny.

Co do stówki , tyle mi zaoferował pan policjant cztery lata temu . Jak się ma to do karomierza - nie wiem

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgadza się - cyt.: "Policjant, w związku z wykonywaniem czynności określonych w ust. 1, jest uprawniony do (...) uniemożliwienia kierowania pojazdem przez osobę nieposiadającą wymaganych dokumentów uprawniających do kierowania lub używania pojazdu"

a to nie jest jednoznaczne z obowiązkiem uniemożliwienia.

Tutaj rzeczywiście jest napisane o nieposiadania dokumentów potwierdzających uprawnienia.

Tak jak pisałem - policjant też człoiwiek i wykonuje polecenia pracodawcy, nie zawsze logiczne, zwłaszcza że to służba mundurowa...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgadza się - cyt.: "Policjant, w związku z wykonywaniem czynności określonych w ust. 1, jest uprawniony do (...) uniemożliwienia kierowania pojazdem przez osobę nieposiadającą wymaganych dokumentów uprawniających do kierowania lub używania pojazdu"

tak panowie,kodeks jest czytelny dla prawnika,ja nierozumiem kontekstu.cytat mowi o braku czy o zapomnieniu dokumentu?

cos czuje ze bede mogl se odpowiedziec w przeciagu 2 tyg. na pytanie

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Policjant, w związku z wykonywaniem czynności określonych w ust. 1, jest uprawniony do (...) uniemożliwienia kierowania pojazdem przez osobę nieposiadającą wymaganych dokumentów uprawniających do kierowania lub używania pojazdu"

 

Logicznie rzecz biorąc , policjant sprawdzając nas "w komputerze" ustala czy jesteśmy uprawnieni do kierowania pojazdami i czy takowe papiery posiadamy..., czyli masło maślane...

Aż chyba spytam sąsiada , jakie mają instrukcje w tej kwestii , bo zrozumieć intencje polskiego prawodawcy nie sposób.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak panowie,kodeks jest czytelny dla prawnika,ja nierozumiem kontekstu.cytat mowi o braku czy o zapomnieniu dokumentu?

cos czuje ze bede mogl se odpowiedziec w przeciagu 2 tyg. na pytanie

Kodeks mówi o braku dokumentu w czasie kontroli, nieważne z jakich przyczyn, czy zapomniałeś czy zgubiłeś czy wysłałeś do urzędu..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności