Skocz do zawartości

Czujnik poziomu płynu chłodniczego, Zafira 1.6 170Km


kuman7

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Wyskoczył mi komunikat" niski poziom płynu chłodniczego" - poziom płynu w normie, wymieniłem czujnik na taki co na zdjęciu, błąd dalej się wyświetla,  komunikat mi wywala dopiero po włączeniu silnika.

Zmierzyłem napięcie na wtyczce przy włączonym zapłonie - 10.78V,

Czujnik zainstalowany na miejscu, poziom płynu na max, rezystancji miernik nie mierzy, dzwonkiem też się nie udało sprawdzić obwodu. Nie sprawdzałem czujnika przed zamontowaniem, gdyż stwierdziłem, że jeśli jest nowy, to działa :P

Zmostkowałem wtyczkę, komunikat  ciągle się wyświetla.

Mam kilka pytań w związku z tym...

1. Na jakiej zasadzie działa ten czujnik i jak sprawdzić, czy jest on dobry?

2. Czy po wymianie tego czujnika, trzeba podpiąć auto do kompa i ewentualnie skasować błąd?

Pozdro!

czujnik-zbiornika-płynu-chłodniczego-chłodniczego-Opel-Astra-IV-J-Cascada-Zafira-C-1304027-13393366-1.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.10.2020 o 19:45, adam1954 napisał:

No to mile widziane zdjęcia z roboty

No to tak...Zamówiłem zbiornik z czujnikiem i pływakiem marki Febi Bilstein (nr artykułu 47892), koszt 110zł na alledrogo. Uwaga przy kupnie, bo są też zbiorniczki bez pływaka a pływak aktywuje czujnik!

Aby go wymienić trzeba wyjąć akumulator (ja wyjąłem też plastikową obudowę do której jest doczepione jakieś ustrojstwo :) na której stoi aku, nie próbowałem wyjąć zbiorniczka nie wyciągając jej, nie wiem czy się da:)), odkręcamy śruby ponumerowane na żółto od 1 do 5 i odłączamy aku (masę odłączamy jako pierwszą), następnie śruba mocująca aku 6 i metalowa przegroda nr 7 - out.

Aku gotowe do wyjęcia.

Następnie odczepiamy wtyczki zaznaczone na czerwono 1-3, i zaczepy zaznaczone na zielono 1-3.

Odkręcamy 3 śruby mocujące plastikową obudowę, jak wyjmiemy aku to będzie je widać, nie są zaznaczone na zdjęciach :)

 

1.thumb.jpg.21197f478d566eff345706512d708813.jpg

 

2.thumb.jpg.4d95e5c0333faa21cce0f74707b6b540.jpg

 

3.thumb.jpg.c038d7e99f6401817eafdb06a494ccf8.jpg

 

 

4.jpg.13f7a7f4efa6a9ad54d1f53a01bde526.jpg

 

Przed wyjęciem zbiorniczka, trzeba zdjąć metalowy zacisk nr 5, odłączyć wtyczkę od czujnika nr 4, odczepić wężyk w miejscu nr 3 i zdjąć węże nr 1 i 2, ściskając metalowe obejmy kombinerkami, ja użyłem ściskacza.

Przed zdjęciem wężyków 1 i 2, odciągnąłem cały płyn ze zbiorniczka strzykawką do której podłączyłem przezroczysty wąż.

Zbiorniczek trzeba pociągnąć do przodu, wyjdzie on z prowadnicy.

To tyle jeśli chodzi o wyjecie zbiornika.

 

czujnik.thumb.jpg.768246b9b70d25ccde9067fc693318b4.jpg

 

Teraz ciekawostka jak sprawdzić czujnik.

Obracamy zbiorniczek aby pływak znalazł się w pozycji maksymalnego poziomu płynu, czyli symulujemy maksymalny stan w normalnej pozycji, wtedy obwód jest zamknięty i będzie sobie płynął prąd.

Wartość na wyświetlaczu to rezystancja, można tez sprawdzić "dzwoneczkiem", będzie ładnie grało :)

W ten oto sposób wiemy, że pływak aktywuje czujnik, który można też sprawdzić przykładając magnes.

U mnie w starym zbiorniczku było widać, ze pływak, pomimo maksymalnego stanu płynu, opadł i nie chce się podnieść. Możliwe, że po wymyciu starego zbiornika, pływak odzyskałby pływalność ale nie chciało mi się w to bawić dlatego zamówiłem nowy zbiornik.

Amen

Pomiar.jpg.8c5bb47fbc06cc37ba1189bb3e9562db.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności