Skocz do zawartości

Wymiana zacisku tył Opel Signum


Rekomendowane odpowiedzi

Piszę tu w imieniu kolegi co ma Opla Signum. Ostatnio zaczęło mu się lekko grzać tylne lewe koło. Było rzekomo słychać szuranie itp. Kolega nie doświadczony sprawdzeniem dokładnie co dolega zakupił nową piastę i ją wymienił. Problem z grzaniem pozostał. Dziś byłam u niego i zdjęliśmy koło. No okazuje się że klocki są na wykończeniu i chyba tłoczek się nie cofa. Jak odkręcił zacisk z ledwością kluczem hydraulicznym obrócił tłoczek lekko w jedną stronę. Wydaje się być zapieczony . Druga strona tarcza prawie zimna (lekko ciepła i da się dotknąć ) a ta z tej co niby tłoczek to dość gorąca.

Mam pytanie? Wymieniać oba zaciski czy wystarczy ten jeden. Kupić nowe czy używane. Ja myślę aby wziąć nowe bo z używkami jest różnie.

 

Jakie problemy mogą wystąpić przy wymianie zacisków ? Płynu dużo ubędzie?

Są filmy na YT ale wolę dopytać.

Tarcze są zwykłe nie wentylowane bo i o tym już obejrzałam na YT.   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Navia napisał:

Jak odkręcił zacisk z ledwością kluczem hydraulicznym obrócił tłoczek lekko w jedną stronę.

Z tyłu są zaciski z ręcznym .

Tam trzeba docisnąć tłoczek i kręcić.

Są przyrządy do tego ale można też pokombinować kluczem do kątówki i zaciskiem stolarskim.

Piszę o systemie tarczowym a nie tarczo-bęben.

Można też zregenerować , są też na ten temat filmiki.

Jeżeli jest sucho na zacisku to ja bym na początek wtłoczył tłoczek , założył nowe klocki i zobaczył czy jest poprawa

Może być że tłoczek się skantował bo za daleko wyszedł.

Najpierw trzeba wtłoczyć a potem myśleć co dalej.

Może być że klocki się nie poruszały w prowadnicach i też sie zużyły.

Może być że zapiekły się prowadnice w jarzmie

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozebrać, sprawdzić uszczelnienia przeciw kurzowe, i uszczelkę na tłoczysku. Jeśli występuje na nim korozja ,wymiana ( zestaw naprawczy jest zazwyczaj mały , duży z tłokiem lub bez) rozruszać mechanizm ręcznego , jeśli jest przyblokowany to cały zacisk rozbierasz , prowadnice wyczyścić no i sprawdzić czy linki ręcznego chodzą jak trzeba . Przy montażu pamiętaj że tłoczysko trzeba jednocześnie wkręcać i wciskać, samo wciskanie na siłę może uszkodzić zacisk. (Jest tam gwint i łożysko ) 

Jeszcze jest okazją do wymiany płynu hamulcowego , zakładam że dawno nie wymieniany bo mało kto o tym pamiętać.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To działaj na razie bez wymiany.

Jak to nie pomoże to wtedy wymiana.

Tłoczek może być wysunięty na maxa i trzeba powoli acz stanowczo wciskać i przekręcać nim bo się lekko skrzywił.

Na pewno nie szczypcami .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogarnięte. Niestety trzeba było zakupić nowy zacisk bo tego nie szło wkręcić..Nowe klocki z obu stron. Trochę się dymiło po przejażdżce ale to zapewne że wszystko świeże i musi się dotrzeć .  Na dodatek w jarzmie ukręcił się gwint i też tyle że używkę kupił. Stary zacisk mam. Jak znajdę chwilę to zobaczymy czy da się go wkręcić w imadłem. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś z ledwością wykręciliśmy tłoczek. Ma wżery więc dobra decyzja było zakupienie nowego. 

IMG_20220303_173524.thumb.jpg.88900726e486ad2b0fd3b2890b220882.jpg

IMG_20220303_173614.thumb.jpg.332cce011cf4200f8e6d998e9a5b5650.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności