Skocz do zawartości

Astra H - gdzie znajdę prąd "po wsadzeniu kluczyka" ?


Rekomendowane odpowiedzi

Hej - mam w mojej Astrze H chińskie radio z androidem. Niestety dekoder CAN nie pozwala mi włączyć radia jeśli nie ustawię kluczyka na zapłon (czyli de facto jeśli nie odpalę silnika).

Ja chciałbym aby radio wyłączało się dopiero po całkowitym wyciągnięciu kluczyka ze stacyjki. (tak jak to jest z zasilaniem dla elektrycznych okien które można odwierać/zamykać jak tylko się wsadzi kluczyki)

Jednocześnie nie chcę aby radio pobierało prąd z akumulatora (poza koniecznym podtrzymaniem pamięci) kiedy wyjdę z auta - więc podłączenie do stałego +12v odpada.

Chciałbym też aby instalacja była zrobiona prawidłowo - czyli aby prąd był pobrany z jakiegoś miejsca tak aby nie wpływało to na odczyty błędów modułów samochodu. 

Czy ktoś może już obrabiał ten temat? Bardzo byłbym wdzięczny za jakieś wskazówki :)

Dzięki. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź, ale mi nie chodzi o prąd "po zapłonie" tylko o prąd "po włożeniu kluczyka do stacyjki". 
Zresztą z tym oświetleniem zapalniczki to są jakieś jaja. Próbowałem użyć tego kabelka do kamerki cofania - tak sugerowały jakieś poradniki z youtube. Wtedy działało, ale ja zrezygnowałem, bo moja kamerka ma wbudowane diody doświetlające drogę. Przez to musi być zasilona z sygnału wstecznego aby te diody nie świeciły podczas jazdy do przodu. 
Tak czy inaczej prąd do lampki zapalniczki był - jak najbardziej i kamerka działała.
Tylko, że jak ostatnio podłączałem lusterko fotochromatyczne to okazało się, że w kabelku są tylko jakieś milivolty. W efekcie lusterko zasiliłem z CANbus-dekodera - właśnie tego co gada z chińskim radiem. 
Dzisiaj przerobiłem całe podłączenie bo pudełko CANbus nie jest w stanie zbyt wiele zasilić samo z siebie bo ten sygnał 12v który z tego wychodzi jest sygnałem sterującym i podłączenie poważniejszych urządzeń grozi uszkodzeniem. Użyłem typowego uniwersalnego samochodowego przekaźnika. Sygnał z CAN steruje przekaźnikiem który zasila inne urządzenia z liniii ze złącza Fakra radiowego. 
Poza tym,  okazało się, że ten CAN - decoder działa lepiej niż sądziłem. On daje sygnał na radio nie tylko po zapłonie, ale także na 2 pozycji kluczyka stacyjki. To znaczy mamy 4 pozycje w stacyjce: 1 - pozycja wkładania/wyciągania kluczyka, 2 - pozycja w której działa radio i podnoszone szyby, 3 - pozycja "po zapłonie", no i 4 - zapłon.

Najfajniej byłoby mieć  radio sprzężone z centralnym zamkiem - znaczy jak zamykam auto na pilocie to radio się wyłącza, ale to co jest wystarczy w zupełności.
Temat można zamknąć.  

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To widać, że nie za bardzo w temacie jesteś.

Słyszałeś może o przekaźnikach?

One nawet 20A ci przeniosą.

Jak masz problem z głupią kamerką, to lepiej oddaj auto do jakiegoś polaka tam w UK i ci zrobi szybko i tanio.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mam żadnych problemów z kamerką.

Przecież mówię, że CAN-BUS dekoder nie ma przekaźnika i bezpośrednio podłączyć do niego nic nie mogę bo NIE MA przekaźnika. CAN-BUS dekoder ma w środku układ scalony w obudowie SO8 który steruje sygnałami na wyjściach - tam nie ma szans na żadne 20A. 

Przekaźnik zamontowałem ja sam dzisiaj - przekaźnik jest sterowany sygnałem z CANBUS-dekodera, ale prąd idzie teraz przez przekaźnik.

Poza tym, ja nie mam problemów z ogarnięciem elektryki - mam zawód inżynierski - z pogranicza programowania i elektroniki.

Zadałem pytanie tylko ze względu na to, że nie chce mi się wyważać otwartych drzwi - po co mam szukać w dokumentacji lub z miernikiem skoro ktoś może to już wie. 

Pozdrawiam. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności