Skocz do zawartości

Zrobienie osi hamujacej w przyczepce


Gość Wrzosek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :D

 

Rozwazam mozliwosc zrobienia osi w przyczepce ktora bedzie hamowala razem z autem. Os ta posiada sprawne bebny i przewody hamulcowe. Zastanawiam sie tylko jak sie za to zabrac.

 

Poczatkowo do glowy przychodza mi 3 opcje :D

 

Poprowadzic przewod z auta i polaczyc go z przyczepka? tylko jak wtedy wygladaloby odpinanie i podczepianie jej. I co z odpowietrzaniem po kazdym takim zabiegu.

 

Druga opcja to jakis patent mojego znajomego. Tlumaczyl mi ze zamontowal na przyczepce osobna pompke i wszystko chodzilo pod elektryke. Nic wiecej nie powiedzial :D ale ten pomysl to juz wogole wydaje mi sie ciezki do realizacji bo jak rozwiazac moc hamowania auta z moca hamowania przyczepki? potencjometrem to chyba nie da rady bo jak, gdzie i pod co by go podlaczyl :wesoly:

 

Trzecia i najprostsza to hamulec najazdowy.

 

 

I jeszcze jedno pytanie. Chcialem zrobic rowniez mozliwosc zdalnej mozliwosci blokady kol w przyczepce bez udzialu auta. cos jak reczny. ma kos na to jakies patenty? ;>

 

 

 

Wiem ze da sie to jakos zrobic :lol: potrzebuje tylko pomocy w wyborze kierunku w ktory sie udac :D

 

 

z gory dzieki za odp :D

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zaczep przyczepy musiałby działać na zasadzie hamulca najazdowego

jak hamuje auto, to przyczepa pcha do przodu, hak stawia opór pchając zaczep, zaczep pcha trzpień pompy hamulcowej, pompa hamulcowa hamuje koła przyczepy

małe perpetum mobile, bo jeśli siła hamowania będzie zbyt duża w porównaniu do auta, to zelży nacisk na zaczep i odpuści, jeśli za mała to dociśnie w zwiększy hamowanie

 

ja bym wziął starą pompę hamulcową, zbiorniczek na hydrol, przewody hamulcowe i jazda

proste jak budowa cepa

 

hamulec postojowy najprościej zrobić tak jak w samochodzie - wajcha ręcznego z linką i mechaniczna blokada kół lub jeśli nie mają cięgien to wajchę ręcznego zgrać z tłokiem pompy hamulcowej i masz zablokowane koła hydraulicznie

 

elektrycznie raczej tego nie widzę, więc chyba znajomy coś ci nabajał

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A moze hamulec postojowy elektryczny sterowany przyciskiem z wew samochodu.Pewnie jakiś sewrosilnik mocniejszy byłby potrzebny do rozpierania szczęk w bębnach.Tak sobie czytam i wymyślam :D

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko pasowało by aby ten hamulec najazdowy miał regulację najazdu, bo przy słabym hamowaniu samochodem i złej regulacji przyczepki będzie ona hamować na pisk. Znam to z autopsji.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zastanow sie czy jest ci to potrzebne

do 750kg nie ma takiego obowiazku

 

a üpotem to walsnie sa problemy z blokowaniem kol w przyczepie

 

najprosciej jednak to zrobic to na starej pompie sprzeglowej z fiata 125p (tam bylo hyderauliczne) pompa nei daje tak wieliiego cisnienia i prawdopodobienstwo blokowania kol mniejsze

ale jak bedzeio mocno zaladowana przyczepa to swoja masa nawet przy majej predkosci bedzie tak najezdzac na ta pompka ze popalisz opony

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności