Skocz do zawartości

Jaki olej?


Gość Anonymous

Rekomendowane odpowiedzi

Większość nowych aut na świecie jest zalana minerałami w fabryce ale nawet w US to się zmienia - niektóre firmy już wymagają syntetyków i dłuższych okresów wymiany niż standardowe 3k mil - aby oszczędzić wszystkim kłopotu z tysiącami ton przepracowanego oleju mineralnego...

Pewnie że żadna baza olejowa sama nie smaruje - nie używa się olejów bez dodatków, tyle, że oleje mineralne potrzebują ich więcej aby trzymać odpowiednie klasy jakości/lepkości, włącznie z polimerowymi modyfikatorami lepkości, które padają pod wpływem wysokich rpm i temperatury - w syntetykach to zjawisko jest rzadsze a bazy PAO/ester znacznie lepiej się zachowują w bardzo niskich i bardzo wysokich temperaturach pracy - stąd w ogóle źródło ich zaistnienia - bariera technologiczna olejów mineralnych.

Zgoda, jeźdżąc wyłącznie po mieście zimą olej może stracić klasę lepkości - na skutek zmieszania z oparami paliwa i braku możliwości ich odparowania (olej jest zbyt zimny) tyle, że również tutaj mineralne oleje tracą klasę lepkości przy np. 2% paliwa a porządne syntetyki potrafią ją utrzymywać np. przy 4-5% paliwa w oleju.

Co do wyciszania hałasu minerałami to wg mnie w nowszych silnikach już nie tak prosto - obecnie olej silnikowy pełni również role hydrauliczne i tu jego pompowalność i ciśnienie są niezwykle istotne - z moich doświadczeń porządne syntetyki w nowoczesnych silnikach pracują o wiele lepiej i silniki są cichsze... niedawno zalano mi w serwisie roczne auto minerałem :mlotek: i silnik chodził jak sieczkarnia - zwłaszcza na zimno, dostawał drgań itp. - wytrzymałem tydzień i po wymianie na syntetyk cykał jak zegarek.:wesoly:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • Odpowiedzi 434
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Gość dziki-1984

Ja w swoich dwóch oplach (Meriva i Astra) zalewam olej GM i jestem bardzo zadowolony.

Wcześniej używałem Castrol GTX Magnatex i był rewelacyjny, ale GM jest tańszy i też bardzo dobry.

 

Wkońcu to co fabryka leje powinno być dobre dla naszych silników...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wlyszkow

Ja w swoich dwóch oplach (Meriva i Astra) zalewam olej GM i jestem bardzo zadowolony.

Wcześniej używałem Castrol GTX Magnatex i był rewelacyjny, ale GM jest tańszy i też bardzo dobry.

 

Wkońcu to co fabryka leje powinno być dobre dla naszych silników...

Fabryka wie co najlepsze ale większość z nich leje to co najtańsze, nawet na 1cm kabla opłaca się oszczędzać przy taaakiej skali... Fabryczne oleje na ogół dają najgorsze wyniki w analizach..

 

Napisz więcej - które oleje GM stosujesz, jakie przebiegi, jak często wymieniasz itp - bez tych informacji niewiele to mówi Forumowiczom.. i co rozumiesz przez bardzo dobry olej? Wielkość dolewek, trzymanie ciśnienia, wpływ na spalanie, wyniki analiz oleju, wyniki rewizji silnika (pomiary), niezawodność na długim przebiegu, dobra praca zimą - ciche i płynne rozruchy mimo kilku kkm na oleju ???

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Gość wlyszkow

Krótkie info dla wyznawców / fanów olejów marki Motul z serii 8100 oraz "specific" (przekopałem się dziś przez ich zasoby, z których widać skład "syntetyczny"):

 

50-100% HC (hydrokraki, syntetyki Grupy III) zawierają:

x-cess 5W-40,

x-max 5W-30, x-max 5W-40,

x-clean 5W-30, x-clean 5W-40 (nie podali wprost ale rozkodowałem po nr CAS),

eco-nergy 5W-30

eco-clean 5W-30, eco-clean+ 5W-30 oraz seria "specific" 5W-30 (poza VW 504/507 - ten ma 25-50% HC),

 

25-50% HC zawierają:

x-clean+ 5W-30

eco-clean 0W-30

eco-nergy 0W-30

x-max 0W-40

x-lite 0W-30 (jest wersja JP bez HC)

 

eco-lite 0W-20 1% HC - prawdziwy syntetyk...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 3 tygodnie później...

Krótkie info dla wyznawców / fanów olejów marki Motul z serii 8100 oraz "specific" (przekopałem się dziś przez ich zasoby, z których widać skład "syntetyczny"):

 

 

Przeczytałem parę Twoich postów i widzę, że jesteś ekspertem w temacie.

Chciałbym kupić olej do astry III 1.7 cdti i corsy C 1.3 cdti.

Wyczytałem, że bazy olejowe robi tylko kilku producentów np. Total czy Shell, a reszta kombinuje z jakimiś dolewkami, np. Elf jest Totala.

 

Czy Total to Twoim zdaniem dobry wybór? Chcę kupić syntetyk 5W40 do astry, a corsy półsyntetyk 10W40.

 

Czy można mieszać ze sobą oleje syntetyczne z półsyntetykami itp.?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Przemas9302

Jaki zalać olej przy następnej wymianie miesiac temu zalalem Lotos Gas City 15w40 i przy natępnej wymianie moge Castrol GTX HIGH MILEAGE 15w40 aha auto astra 1.4 + gaz silnik c14nz 8v.

Edytowane przez Przemas9302

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam panowie mam pytanie posiadam Astre H 1.4 Z14XEP 90km 2004 rok przebieg 61 tyś, Nie wiem jaki teraz jest olej zalany.

Jakiej marki zalać olej czytałem trochę i ludzie sugerowali się Mobil 1 5W30 Syntetyk co sądzicie wy o tym? może proponujecie coś innego czy jednak zostać przy tym.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Necroz

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ilu kierowców,tyle teorii.Jeden leje elfa,inny lotosa i jest ok.Osobiście używam Mobila 10W-40 i nie narzekam,ale myślę że nie to jest najważniejsze tylko częstotliwość z jaką się wymienia tenże olej.W każdym aucie dotąd jakie miałem wymiana oleju po 10 tys. i jak dotąd nie narzekam.

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności