Skocz do zawartości

Problem z silnikiem / wymiana oleju w skrzy.biegów


Gość psychoderyna

Rekomendowane odpowiedzi

Gość psychoderyna

Mam kilka problemów.

Silnik X12SZ (1.2, 8V, 33KM, rocznik 1997, 5 drzwi, bezyna z LPG)

 

W dwa miesiace temu wymieniałem

- olej (15W40) + K2 DOKTOR CAR SPECk,

- filtr oleju,

- filtr paliwa,

- filtr powietrza,

- przewody do parownika.

- płyn chłodniczy

 

1.

A więc tak, przy wrzucaniu biegów czuje takie mechaniczne tarcie.

Sprawdziłem jak wygląda olej i wyleciało coś czarnego jak olej z silnika. Z tego so wyczytałem to powinien być czerwony.

Postanowiłem zmienić olej i kupiłem ATF2 (http://www.rimkowalczyk.pl/olej-hipol-atf-ii-d-1l-do-przekladni.html)

Problem w tym, że nie wiem ile tego oleju wejdzie. Różnie słyszałem ze 1,4l, inny z kolei ze 1,8l, na forum gdzieś wyczytałem że 2,5l).

 

2.

Ponadto w pracy silnika słychać stukanie nie zbyt głośne (na każdym biegu im więcej gazu tym szybciej stuka). Głównie słychać to na zimnym silniku po chwile jakby ustawało lub tez cichutko stukało. Stuka to juz kilka lat (ok 5lat). Nie jest to denerwujące jednak zastanawia mnie co to moze być.

 

3.

Problem mam też od około 3 miesięcy z gazem. Raz na jakiś czas (ok 1-2 razy na jedno tankowanie) podczas jazdy nagle tak jakby była przerwa w dostawie gazu, wtedy puszczam i wciskam jeszcze raz pedał gazu i jade normalnie dalej.

 

 

Byłbym wdzięczy za pomoc.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad.1

Olej w skrzyni jest czerwony.

Nawet jeśli jest mocno zużyty to nigdy nie powinien być czarny (być może ktoś kiedyś zalał tam olej silnikowy???)

Dlaczego kupiłeś olej do skrzyń automatycznych?

Powinien być do manualnych skrzyń, oryginał GM wcale nie jest drogi i taki możesz kupić.

Wchodzi 1,6 litra więc i tak musisz kupić 2 litry.

Na forum jest temat dotyczcący wymiany.

 

Ad.2. Prawdopodobnie popychacze stukają.

Czasem pomaga wymiana oleju ale u Ciebie raczej nie pomoże skoro nic z tym nie robiłeś przez 5 lat.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość mietekforce

Po pierwsze 15W40 nie nadaje się do tego silnika i dlatego stukają ci zawory, widocznie trzeba do znudzenia powtarzać że 10w40 jest o niebo lepszy. Po drugie po co wlałeś g*wno typu "doktor silnik". Przecież to zykły olej mineralny w ładnej puszce i ok 15zł za 0,5litra, nie dający w silniku nic. Jedyny produkt który jest godny polecenia to LIQUID MOLY do wyciszania hydraulicznych popychaczy.

Masz teraz w silniku olej mineralny którego nie lubią silniki 12SZ, objawia się to stukaniami, większym trzęsieniem silnika w niskich temp. oraz większym zużyciem paliwa. Pojeździj pół roku i zmieniaj na półsyntetyczny 10W40 od GM

 

Co do skrzyni, ostatnio się z tym bawiłem i albo czerwony olej GM do skrzyni albo polecam Valvoline Durablend 75W80 w cenie 34zł/litr. Wlać 1,6-1,7 litra, wejdzie więcej ale w książce "sam naprawiam..." proponują tyle. Lanie pod korek jak to niektórzy piszą raczej niema sensu. Biegi zgrzytają bo masz zły olej w skrzyni, zwłaszcza teraz gdy jest zimniej.

 

Jeśli chodzi o gaz to używam go tylko w kuchence więc się nie wypowiem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość psychoderyna

Dlaczego kupiłeś olej do skrzyń automatycznych?

Powinien być do manualnych skrzyń, oryginał GM wcale nie jest drogi i taki możesz kupić.

ATF2 Polecał mi mechanik i gość w sklepie.

 

 

Po pierwsze 15W40 nie nadaje się do tego silnika i dlatego stukają ci zawory, widocznie trzeba do znudzenia powtarzać że 10w40 jest o niebo lepszy. Po drugie po co wlałeś g*wno typu "doktor silnik".

Tutaj również polecał mi kiedyś mechanik i taki olej już od 3 lat leje.

 

 

o drugie po co wlałeś g*wno typu "doktor silnik". Przecież to zykły olej mineralny w ładnej puszce i ok 15zł za 0,5litra, nie dający w silniku nic. Jedyny produkt który jest godny polecenia to LIQUID MOLY do wyciszania hydraulicznych popychaczy.

Tu akurat tata kupował od jakiegoś czasu doktorka, bo regularnie raz na miesiąc musiałem dolewać koło 200lm oleju. Gdzieś uciekał. Z doktorkiem nie dzieje się to tak szybko i często. Właściwie to już dwa miesiące nie dolewałem.

 

 

Dzięki za rady. W takim razie jutro kupię 2litry do skrzyni biegów GM (http://skrzynie.com.pl/opel-gm-1940182.html).

Zaopatrzyć się również w uszczelkę nową czy nie będzie to konieczne (składać ze starą, czy na silikonie).

Z tego co patrzyłem na forum w poście z wyminą oleju to nowa koło 20zł :)

Przy okazji może się komuś przyda na przyszłość: http://www.astra.auto.pl/content/view/324/48/

 

Macie po ++

 

 

A za pól roku mam rozumieć ze mam wymienić olej na 10W40 + LIQUID MOLY i tego się trzymać tak ?

Mógłbym prosić link albo obrazek to oleju LIQUID MOL żebym później wiedział jaki kupić.

Edytowane przez psychoderyna

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaopatrzyć się również w uszczelkę nową czy nie będzie to konieczne (składać ze starą, czy na silikonie).

 

Nie kombinuj tylko kup nową uszczelkę, kosztuje niewiele.

Miałem kiedyś CB z takim silnikiem.

Minerał powoduje w nim stukanie zaworów czego doświadczyłem.

Olej w skrzyni tez zmieniałem i nie na taki do automatu.

I więcej nie pytaj o nic tego "mechanika".

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość psychoderyna

Wielkie dzięki chłopaki :)

 

Mam jeszcze pytanie. Kij wie jaki tam był olej w skrzyni biegów, więc wyposzczę go całkowicie

i czy mam przemyć czymś wnętrze (bo pewnie będzie pooblepiane starym olejem), czy tylko poczekać aż ścieknie,

poskładać i wlać nowy (tak jak radzili poprzednicy 1,6l)?

 

 

Wujkowi z kolei strasznie ciężko wchodzą biegi (Corsa B 1.2 12v).

Też planował wymianę oleju, ale pośpieszył się i dolał 200ml ATF2 do tamtego starego.

I teraz rodzi się problem, czy jeżeli tam był oryginalny olej GM (do skrzyni ręcznej)

a wlał 200ml ATF2 (tego do skrzyni automatyczne), to również musi wymienić koniecznie ten olej?

 

P.S> Wypuszczać na zimnym czy ciepłym silniku ?

 

A z tymi mechanikami to najgorsze jest to że to nie jedyny jaki polecał te oleje... ale coraz częściej i więcej jest takich mechaników :)

Edytowane przez psychoderyna

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość mapetopel

Nic się nie stanie, 200ml do automatów na całą skrzynie to nie tragedia.

Tego Twojego mechanika nie radze słuchać, możesz sam dobrać olej przekłądniowy. Wg instrukcji serwisowej powinien być 80W API GL-4.

Nawet jak będziesz miał problemy z dobraniem to każdy z producentów na swojej stronie umożliwia dobranie oleju do Twojego samochodu np:

Castol http://www.castrol.com/castrol/iframe.do?categoryId=9033152&contentId=7060743,

Mobil http://www.mobil.pl/Poland-Polish-LCW/carengineoils_which-oil.aspx

Edytowane przez mapetopel

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ciężko wchodzą biegi to nie należy od razu biegać za nowym olejem tylko zapoznać się z tym na początek:

http://forum.opel24.com/topic/676-sposob-na-problemy-z-biegami-corsa-b/

Przez uzupełnieniem oleju należy sprawdzić jego poziom a potem w razie potrzeby dolać.

Nie należy też liczyc na to że nowy olej radykalnie poprawi pracę skrzyni biegów.

Jeśli ktoś zbyt długo jeździł z niskim poziomem oleju to zwyczajnie zniszczył skrzynię i żadna dolewka czy wymiana nic nie da.

 

 

 

 

Wypuszczać na zimnym czy ciepłym silniku ?

 

Na takim co by sie nie poparzyć ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość mietekforce

Co do oleju silnikowego, jak bedziesz wymieniał, kup 10W40 pojeździj i zobacz jak auto się zachowuje, po około 1 tysiącu km jeśli dalej zawory stukają możesz wlać LIQUID MOLY. Raczej powinien się wyciszyć silnik, lekkie stukanie nie jest odrazu złym sygnałem i znakiem że trzeba wlać Liqid Moly..

 

A tu przykładowy link do preparatu LM

http://moto.allegro.pl/liqui-moly-hydro-stossel-wycisza-popychacze-wwa-i2106627720.html

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności