Skocz do zawartości
schalker

Wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów Zafira 1.4T

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

wyczytałem na forum, że dobrze jest wymienić olej w automatycznej skrzyni biegów po około 60 tys km (skrzynia 6T40). Niestety nie doczytałem czy wystarczy tradycyjna statyczna metoda wymiany czy raczej dynamiczna ?

Ew. będę wdzięczny za jakiś namiar na terenie Śląska znający dobrze ten temat.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Serwis możesz znaleźć w Siemianowicach na Jasnej 26

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dziekuje za informację.

Zadzwonię do wskazanego serwisu i popytam.

Ale z Waszego doświadczenia warto wymieniać metoda dynamiczną czy statyczną ? Rozmawiałem ostatnio ze znajomym mechanikiem i powiedział, że w przypadku gdy filtr jest zabudowany i niewymienny to jak najbardziej warto zrobić wymianę dynamiczną. Czy ktoś to potwierdzi ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli skrzynia była naprawiana to i wymieniono filtr. W takim wypadku wymiana statyczna wystarczy. Jeżeli olej jest wymieniany regularnie co 60kkm to wystarcza wymiana statyczna - dynamiczna w kwestii samego filtra nie zmieni kompletnie nic.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli skrzynia była naprawiana to i wymieniono filtr. W takim wypadku wymiana statyczna wystarczy. Jeżeli olej jest wymieniany regularnie co 60kkm to wystarcza wymiana statyczna - dynamiczna w kwestii samego filtra nie zmieni kompletnie nic.

Skrzynia nie była naprawiona. W swoim profilu nie zdążyłem jeszcze zmienić samochodu - być może podpis pod moim profilem kogoś zmylił to dla pewności dodam - Opel Zafira 1.4 Turbo, rocznik 2013, przebieg 100 tyś km, ze skrzynią nic się nie dzieje. W takim wypadku ArKos polecasz wymianę statyczną ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Przepraszam, pomyliłem tematy :huh:

Zafira 1.4 Turbo, rocznik 2013, przebieg 100 tyś km, ze skrzynią nic się nie dzieje.

Więc wymiana statyczna. Ale pilnować wymian co 60kkm. 100kkm dla oleju w skrzyni to jeszcze nie tragedia.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A czy pamiętasz może ile litrów przy wymianie statycznej w skrzyni 6T40 udaje się wymienić oleju ?

Przepraszam, pomyliłem tematy :huh:

Więc wymiana statyczna. Ale pilnować wymian co 60kkm. 100kkm dla oleju w skrzyni to jeszcze nie tragedia.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

4-5

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

a czy znajdę gdzieś manual dotyczący wymiany oleju w skrzyni 6T40 ? w necie niestety nic nie znalazłem, a ew. manuale na forum insigni dotyczą innych modeli skrzyń ...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zasada w każdym automacie jest taka sama. Możesz opierać się na manualu z AF40.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witaj ArKos ... mam jeszcze pytanie...

ze stron www i poradników z USA, gdzie skrzynia 6T40 montowana jest w Chevroletach i Holdenach wyczytałem, że prawidłowy poziom oleju sprawdzamy na rozgrzanej skrzyni:

Uwaga: Poziom płynu przekładniowego należy sprawdzić, gdy temperatura płynu przekładniowego (TFT) wynosi 85-95 ° C (185-203 ° F).

Natomiast jak jest z opróżnianiem skrzyni ze starego oleju ? Do tej pory myślałem, że również spuszczamy go na rozgrzanej skrzyni .. natomiast na stronie

http://www.furitech.com.au/index.php/holden-chevrolet-cruze-6spd-6t40-automatic-transmission-service/

wyczytałem tak:

Opróżnianie przekładni ...

W dolnej części przekładni znajduje się bardzo mały korek spustowy 7/16 "Hex. Pamiętaj, aby spuścić płyn, gdy jest zimny, i jeśli spłukujesz, spróbuj utrzymać temperaturę poniżej 60 ° C. (Moment dokręcania 11 Nm).

Przekładnia 6T40 / 45 jest wyposażona w wewnętrzny zawór kontroli poziomu płynu umieszczony w pokrywie korpusu zaworu. Zawór jest otwarty poniżej 60 ° C, umożliwiając przepływ płynu wokół obszaru korpusu zaworu.Powyżej 60 ° C zawór zamyka się, umożliwiając wypełnienie obszaru pokrywy zaworu płynem, który może pomieścić około 2 litry.

Zatem z tego co czytam opróżniam olej w skrzyni w temperaturze poniżej 60 stopnia, aby zawór był otwarty i olej znajdował się na samym dole ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Muszę dopowiedzieć coś do tego

wyczytałem, że prawidłowy poziom oleju sprawdzamy na rozgrzanej skrzyni:

Silnik ma być uruchomiony. A na rozgrzanym dlatego, że Dexron zwiększa swoją objętość ze wzrostem temperatury, czyli "puchnie".

Co do spuszczania - owszem, są zawory które zamykają się i otwierają zależnie od temperatury. Jeżeli masz takie potwierdzone info, to warto z niego skorzystać.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Co do spuszczania - owszem, są zawory które zamykają się i otwierają zależnie od temperatury. Jeżeli masz takie potwierdzone info, to warto z niego skorzystać.

Informację o tym mam z tej strony

http://www.furitech.com.au/index.php/holden-chevrolet-cruze-6spd-6t40-automatic-transmission-service/

Nie wiem czy jest to sprawdzone info - jest to jakiś blog /poradnik.

Z innego forum amerykańskiego - wyczytałem, że stary olej spuszczają w temperaturze pokojowej, odmierzaja ilość spuszczonego oleju i mniej więcej tyle samo wlewają nowego. Oczywiscie potem na rozgrzanym oleju (85-95 stopni) - tak jak potwierdził ArKos - dokładnie sprawdzają poziom oleju.

Im wiecej czytam tym więcej mam wątpliwości. Czy ty ArKos spuszczałeś stary olej na rozgrzanej skrzyni czy na zimnej ? Myślę ze bez względu na temperature spuszczanego oleju w obu opcjach poprawnie wymienimy olej, wszak potem kontrolujemy jego poziom

Natomiast z tego co zrozumiałem jesli spuscimy go przy niższej temperaturze (max 60 stopni - zawór otwarty) to powinno się udać go więcej wymienić.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ok, po mojemu:

1. nie zwracałem uwagi czy skrzynia zimna czy nie. W instrukcji serwisowej nic nie pisało o tym, aby był zimny. Zlewałem nie mierząc ile - zwracałem jedynie uwagę na stan oleju, czyli czy ma opiłki i czy śmierdzi spalenizną

2. wlewałem do przelania, odpalałem silnik, uzupełniałem do przelania, odpowietrzyłem (kilka razy na kilka sekund lewarek w każde położenie skrzyni).

3. zrobiłem jazdę kilkanaście kilometrów aby olej się zagrzał

4. po jeździe sprawdzałem poziom na pracującym silniku i uzupełniałem do przelania + dodatkowe 0,5 litra ujęte w instrukcji serwisowej.

5. wydanie auta klientowi.

Czynności te wynikały z instrukcji serwisowej do AF40 bo w nich najczęściej wymieniałem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dziękuje za odpowiedź.

Jako, że istnieje już ten wątek pozwoliłem sobie dodać materiały jakie znalazłem w necie dotyczące skrzyni 6T40 / 6T45

Link 1 - tutaj własnie pisze o spuszczenie oleju do temperatury max 60 stopni, napełnienia skrzyni, kontrola poziomu oleju przy temp. 85-95
http://www.furitech.com.au/index.php/category/general-motors/6t4045/

Link 2 - procedura sprawdzenia poziomu oleju
http://www.atra.com/Bulletins/2016/Feb/atb1725.pdf

Link 3 - filmik - wymiana oleju
https://www.youtube.com/watch?v=ipdcU24uXxU

Link 4 - duży plik pdf o budowie skrzyni i rozwiązywaniu problemów i
błądów - po angielsku
http://www.atra.com/Webinars/GM/6T40_45_Diag_Fixes.pdf

Teoria wymiany oleju w miarę opracowana - problemem pozostaje jedynie odczytanie temperatury oleju skrzyni biegów - ani aplikacje typu Torque, ani porządny komputer diagnostyczny TEXA za kilka tysiecy nie mają parametru dotyczącego temperatury olej. Podjadę jeszcze przy okazji do znajomego mechanik - być może w OpComie będzie on dostępny.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi