Skocz do zawartości

Corsa B X12XE - Zakłócenia w radiu po odpaleniu silnika


Gość Bigbluee

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Bigbluee

Witam

Ostatnio wymieniona została u mnie pompa paliwa oraz dodatkowo akumulator był kilka dni poza autem w celu doładowania, po zamęczeniu odpalaniem podczas awarii pompy.

Dodatkowo mechanik zdiagnozował luz na śrubie, która dokręca komputer do silnika i jednocześnie na ktorej to śrubie załozony jest kabel masowy. Luz powodował niekontrolowane dziwne przerwywanie silnika podczas jazdy oraz problem z odpalaniem na gorącym silniku. Wstępnie diagnoza była na czujnik położenia wału ale dokręcenie śruby poprawiło masę i problem zniknął.

 

Jednak, po zamontowaniu aku i wpisaniu kodu do radia, niestety pojawiły sie zakłócenia praktycznie na każdej stacji. Na jednej większe na innej mniejsze szumy. Zakłócenia są takie jakby po porstu sygnał był bardzo słaby jak w starych radiach tranzystoworych jak pokrętłem nie ustawiło się dokładnej częstosliwości.

 

Objaw ten jest TYLKO na działającym silniku. Po zgaszeniu, problem znika i radio działa normalnie. W pozycji zapłon, równiez radio działa normalnie, bez zakłóceń.

 

Pojawiło sie to nagle, po czynnosciach opisanych powyżej. Wcześniej nigdy nie miałem problemu z radiem. Włączanie/wyłączanie świateł, szyby elektryczne, nie maja wpływu na "kształt" zakłóceń. tak samo zakłócenia nie zmieniają natężenia i tonów w miarę przyspieszania. Jak dodaje gazu też nie ma zmian. Po prostu szum, jakby coś emitowało zakłócenia fali a antena je skutecznie zbierała.

 

Radio to fabryczny kaseciak Blaupunkta CAR300. Wyświetlacz TID.

 

Mój trop jest w kierunku "masy", tej na aku i masy do której bezpośrednio podłaczone jest radio. Stąd watek na forum. Czy wiecie może skąd generowane moga byc takie zakłócenia oraz gdzie podpięta jest masa odpowiedzialna za radio? I drugie pytanie może głupio zabrzmi, ale czy pompa paliwa może mieć jakikolwiek wpływ na zakłócenia radia ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa jest prosta musisz podłączyć zewnętrzne zasilanie :) do radia pozostaje jeszcze kwestia anteny.

Najpierw spróbuj jeżeli masz możliwość podłączyć plusa zewnętrznego do radia tak samo masę

Edytowane przez maersk

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Bigbluee

Witam

Dziękuje za odpowiedź. Ze znalezieniem zewnętrznego zródła 12V nie będzie problemów, gdyz mam mały żelowy aku 12V. Pytanie jeszcze o schemat wtyczki wpinanej do radia.

Znalazłem taki schemat:

5663927800_1479752076.jpg

 

 

3384809800_1479755149.jpg

Czyli jak rozumiem, wystarczy wypiąc wtyczkę A i wpiąć się do pinów 7 i 8 z pominieciem 4 ? Wówczas wyświetlacz zgodnie ze schematem, pociagnie sobei 12v z aku. Pytanie o PIN 5 z wtyczki A. Jest to jak rozumiem, sygnał z Anteny wchodzacy do radia?

Jeśli tak, to do testów musiałbym też wpiąć jakiegoś "druta" co by służył jako antena.

Edytowane przez Bigbluee

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czyli jak rozumiem, wystarczy wypiąc wtyczkę A i wpiąć się do pinów 7 i 8 z pominieciem 4 ?

Nie, musisz połączyć pin 4 (+12V ze stacyjki) oraz pin 8 (masa). Jeśli radio ma działać po wyłączeniu zapłonu to zmostkuj ten pin z +12V na stałe. Ten stały plus służy do podtrzymania pamięci radia (stacji, ustawień).

 

 

Pytanie o PIN 5 z wtyczki A. Jest to jak rozumiem, sygnał z Anteny wchodzacy do radia?

Do tego pinu podłącza się elektryczną, wysuwaną antenę. Ewentualnie wzmacniacz (a właściwie jego wzbudzenie), bo napięcie pojawia się po włączeniu radia. Sygnał z anteny to po prostu wejście antenowe, masz je w innym przewodzie (sporo grubszy niż ten zasilający z wtykiem antenowym)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki - poczekajcie trochę z tą robotą -

 

Nie, musisz połączyć pin 4 (+12V ze stacyjki) oraz pin 8 (masa). Jeśli radio ma działać po wyłączeniu zapłonu to zmostkuj ten pin z +12V na stałe. Ten stały plus służy do podtrzymania pamięci radia (stacji, ustawień).

Dlaczego plus 12V chcecie zmostkować z masą (pin 4 i pin 8 przecież zrobi się zwarcie.

Kolego Bigblue - może w końcu warto poczytać to co już na forum jest - http://forum.opel24.com/topic/29303-radio-w-oplu-podstawowe-informacje/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Bigbluee

Chłopaki - poczekajcie trochę z tą robotą -

Dlaczego plus 12V chcecie zmostkować z masą (pin 4 i pin B) przecież zrobi się zwarcie.

Kolego Bigblue - może w końcu warto poczytać to co już na forum jest - http://forum.opel24.com/topic/29303-radio-w-oplu-podstawowe-informacje/

Czy we wskazanym wątku są odpowiedzi na moje pytania? Raczej nie. Dodatkowo powyższy zamieszczony przeze mnie opis wtyczek A, B, C. nie występuje w załączonym wątku także wróćmy może do obecnej dyskusji i określeniu w jaki sposób wszystko podłączyć aby zasilić z zewnętrznego aku. Jak widzisz z powyższego, nie jest to takie oczywiste.

Dlatego ponownie pytanie brzmi: Podłączyć +12V do 4 PINu a mase do PINU 8? Nie potrzebuje podtrzymywac ustawień na czas testu więc pominąć podpięcie +12V do PINU 7?

 

PS. Dzięki za odpowiedź w sprawie anteny.

Edytowane przez Bigbluee

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To widać nie przeczytałeś tego tematu, tam jest wszystko co potrzeba wiedzieć, opisane wszystkie kostki łącznie z kolorami kabli.

A tak na marginesie to sprawdź czy wszystkie odbiory i masy masz prawidłowo podpiete do aku i jeszcze wciśnij głębiej kabel antenowy do radia.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności