Skocz do zawartości

Opel Corsa D 1.2 85KM 2012r - lusterko fotochromatyczne nie działa


Rekomendowane odpowiedzi

Gość CzarnyElo

Czyli łopatologicznie na:

PIN 1 będę miał cały czas napięcie po odpaleniu samochodu

PIN 2 nie będzie napięcia nigdy

PIN 3 pojawi się napięcie przy odpalonym aucie i otwarciu drzwi lub zapaleniu lampki wewnętrznej

PIN 4 pojawi się napięcie w momencie wrzucenia biegu wstecznego

 

??

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość CzarnyElo

Przyszło lusterko fotochromatyczne używane, jak nowe z tego samego rocznika od Corsy po lifcie za ciężkie 30zł... Podłączyłem i wszystko pięknie działa, czyli moje się zepsuło, a że Corsą jeździ żona to nawet nie zauważyła i nic nie powiedziała, ciekawe od jak dawno nie działa...? Dzięki za pomoc Adam! :)

Edytowane przez CzarnyElo

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 lat później...

Hejka,

Podepnę się pod temat, choć z trochę innej strony :)

 

Otóż, moja Corsa D fabrycznie nie była wyposażona w lusterko fotochromatyczne, ani w "dużą" lampkę. Ponieważ założyłem Touch&Connect i fabryczny mikrofon - wkurzało mnie, że mikrofon dynda sobie nad lusterkiem. Więc postanowiłem wymienić lampkę podsufitki. I tak oto, lampkę kupiłem, przyjechała i wziąłem się za montaż. Wyciąłem dziurę w podsufitce i... wyobraźcie sobie moje zdziwienie (pierwsze) jak odkryłem dodatkową wiązkę kabli z dwiema wtyczkami szczelnie owiniętych grubą taśmą parcianą. Taśmę odwinąłem, zrobiłem sobie fotkę i zawinąłem wszystko. Oczywiście nową lampkę założyłem i świeci :D

Ale do rzeczy. Zacząłem guglać od czego te wtyczki są (jedna 18-pinowa z czterema przewodami, a druga 3-pinowa z trzema przewodami). Okazało się, że jedna (ta większa) jest od lusterka fotochromatycznego, a druga od czujnika zmierzchu/deszczu. Kupiłem sobie więc lusterko fotochromatyczne (razem z obudową - to ważne, bo później nie idzie jej dostać). Żeby się niemiło nie zaskoczyć - chciałem sprawdzić, czy w skrzynce bezpieczników jest miejsce (i ma piny) do lusterka. Sprawdziłem w instrukcji obsługi i drugie zdziwienie - za lusterko, czujnik deszczu i moduł czujników parkowania odpowiada bezpiecznik nr 14 w skrzynce za włącznikiem świateł, ale według rysunku w książce... są bezpieczniki od 1 do 12 :D okazało się, że bezpiecznik 12 to tak na prawdę 14. Opel.... Niemniej - tutaj zaskoczenie trzecie. Bezpiecznik jest fabrycznie zamontowany 😵 Ciekawe tylko po co skoro nie miałem ani lusterka, ani czujnika deszczu, ani modułu PDC :D Ponieważ nie chciało mi się sprawdzać czy w ogóle zasilanie dochodzi do lusterka - podłączyłem je pod wtyczkę z sufitu (w podsufitce, od strony szyby jest nawet nacięcie fabrycznie, żeby tę wiązkę przeprowadzić) i... nie działa! Zatkałem ręką czujnik z tyłu obudowy (żeby myślało, że jest ciemno) i przyświeciłem latarką w czujnik z przodu (żeby myślało, że ktoś mnie oślepia) i nic. Zero reakcji.

Po chwili drapania się po głowie doszedłem do wniosku, że nie spełniłem dwóch warunków. Jednym z nich był fakt, że... auto stało na wstecznym, a drugim zaś, że silnik nie pracował.

 

Porada dla potomnych: na schematach jest błąd. Zasilanie lusterka nie jest podłączone pod terminal 15 (+12 po stacyjce) tylko pod terminal 15A (+12V po uruchomieniu silnika). Po wrzucenia na luz i odpaleniu auta - dioda w lusterku od spodu się zaświeciła.

Przy okazji - właściwa rozpiska pinów:

pin 1 - Terminal 15A (+12V po uruchomieniu silnika)

pin 2 - Terminal 31 (masa, GND)

pin 3 - Sygnał +12V otwarcia drzwi/bagażnika (ten sam, co idzie do lampki i powoduje jej zapalenie)

pin 4 - Sygnał masy po włączeniu biegu wstecznego.

 

Dla tych, którzy zastanawiają się dlaczego te dwa dodatkowe kable są przy lampce. Sygnał wstecznego biegu powoduje rozjaśnienie lusterka dla lepszej widoczności do tyłu. Sygnał otwarcia drzwi z kolei powoduje rozjaśnienie lusterka, żeby było w nim widać co się dzieje za autem w nocy, gdy świeci się lampka (na ściemnionym jest to niemożliwe).

 

Mam nadzieję, że komuś te przygody pomogą :)

 

P.s. Mam na zbyciu oryginalną kostkę do lusterka foto (kable dość krótko obcięte, ale można kupić same piny i zarobić nowe).

 

P.s.2. Oczywiście - lusterko foto ma dłuższe ramię montażowe i wychodzi niżej niż oryginalne lusterko. Ciekawostka: nie ma szyb dedykowanych pod lusterko foto. Zawsze występują pod czujnik deszczu. Taką szybę można kupić za grosze na portalach ogłoszeniowych lub zamówić nową u jakichś szybiarzy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do merivy zakładałem niedawno lusterko fotochromatyczne - w moim przypadku też można 4 przewody ale to  co kupilem miało od strony lusterka 4piny ale od drugiej strony 2 piny.

Podpiąłem czyli pociągnałem plus i minus od zasilania oświetlenia wnętrza i działa  - póki co wystarczająco na moje potrzeby.

Kupiłem za grosze bo i tak moje podstawowe lusterko poszło na złom bo uchwyt popękał - nawet nie byłem pewien czy mocowanie spasuje od zwykłego lusterka bo prowadzenie/uchwyt inaczej wygląda ale pasuje p&p - a lusterko z zafiryB. A i nie mam obudowy - powiem że mnie nie przeszkadza a zawsze coś więcej widać. Kostkę udało mi się schować w obudowie oświetlenia tak że tylko boczne uchwyty widać - które oczywiście mógłbym przyciąć jakby mi przeszkadzało i założyc tą mini osłonkę od zwykłego lusterka bez fotochromu.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@waldek2020 u Ciebie akurat nie było instalacji (albo nie sprawdziłeś, że jest ukryta pod podsufitką, jak u mnie :D ), ale skoro u mnie jest to pójdę za ciosem i zamontuję czujnik deszczu ;) Jak się okaże, że wszystko gra i buczy - wymienię szybę na dedykowaną, bo ciut dziwne się teraz z tym lusterkiem jeździ...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co sięgnałem to nie miałem ale na szczęścia moja meriva jest biedowa - ale dzięki temu mniej się ma prawo zepsuć.

WIem że kable jak w twoim przypadku dwa dodatkowe ale póki co nie potrzebuje naprawiać - może kiedyś wyjdzie to że trzeba to zrobić jak to że światłem wstecznym :)

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Noo, @waldek2020 na wstecznym się przydaje (od lat jeżdżę z fotochromem w Passacie) i jest szczególnie przydatne przy... wyjeżdżaniu tyłem z garażu (z tyłu jasno, z przodu ciemno). Jak miałem usterkę czujnika wstecznego biegu - nic nie widziałem w lusterku cofając. Bardzo szybko go wymieniałem, jak prawie dziecka rower rozjechałem :D Ale szczerze mówiąc - w Passacie lusterko działa tylko ze wstecznym światłem (nie reaguje na drzwi) i kompletnie nie ogarniam tego podłączenia pod czujnik drzwi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności