Skocz do zawartości

Opel Corsa D 1.2 85KM 2012r - lusterko fotochromatyczne nie działa


Rekomendowane odpowiedzi

Pewnie to "załączenie" wstecznego wyłącza zasilanie lusterka , na siłę pewnie by się dało to w passacie bez większego problemu rozwiazać.

 

Pożyjemy zobaczymy co trzeba będzie udogodnić.

 

Póki co muszę zajrzeć do o obu przelotek w drzwiach -znaczy samych wtyczkach bo chyba mało są czyste (ostatnimi czasy dorzucałem trochę przewodów) i czasami coś nie łączy. Kablowo sprawne ale same styki kablowe pewnie przyśniedziałe jak leżały na samochodowym złomie nie używane :)

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.03.2024 o 14:50, waldek2020 napisał:

Pewnie to "załączenie" wstecznego wyłącza zasilanie lusterka

niee, tam jest elektronika, która widzi sygnał ze wstecznego (w VAG jest odwrotna logika - plus na lampce jest prawie zawsze (Na sztywno jest to terminal 15B czyli zasilanie po wzbudzeniu magistrali CAN), a całe sterowanie odbywa się masą (jeden przewód jest z masą na stałe, na drugim się pojawia masa po otwarciu drzwi, na trzecim po wrzuceniu wstecznego itd.). Ale generalnie zasada działania jest taka sama w każdym aucie. U mnie (w VW) dodatkowo, do lusterka idzie linia CAN do kamery asystenta pasa ruchu.

 

Wracając do lusterka foto w Oplu - pojeździłem teraz kilka dni z tym nowym lusterkiem, podłączonym pod fabryczną instalację. Corsa stoi na podjeździe, bo w garażu straszny syf mam i nawet kosiarka się nie mieści, a nad garażem mam lampę oświetlającą podjazd z czujnikiem ruchu. Przyjeżdżając po zmroku do domu często lusterko jest jeszcze ściemnione od oślepiających aut SUVa któregoś z sąsiadów. Wbijam wsteczny i nic nie widzę w lusterku bo jest mocno ściemnione. Po chwili się rozjaśnia (nie mierzyłem stoperem, ale wolniej się ściemnia i rozjaśnia niż w Passacie) i widać wszystko elegancko mimo tego, że lampa nad garażem świeci w lusterko, a z przodu auta ciemno. Podsumowując: rozjaśnienie na wstecznym jest cacy.

Co do rozjaśniania od lampki/otwarcia drzwi tu jest podobna historia. Jak jadę 400m do sklepu to nie zamykam bramy (nie mam automatu jeszcze :( ) i wtedy rozjaśnianie po wbiciu wstecznego się sprawdza. Natomiast, gdy jadę gdzieś dalej - zamykam bramę, więc muszę ją później otworzyć. Wysiadam więc pod bramą, nie zamykam drzwi (mam tylko jeden kluczyk, więc głupio by było go zatrzasnąć :D ) otwieram bramę, wracam do auta i lustereczko już jest rozjaśnione, więc można cofać śmiało :) Podsumowując: wbrew mojej wypowiedzi z poprzedniego posta - ta funkcja jest również użyteczna :)

 

I tak na marginesie - każdemu serdecznie polecam montaż lusterka foto. Banalnie prosta sprawa, a ja sobie nie wyobrażam jeżdżenia bez niego (przed wymianą, w nocy/wieczorem to była katorga).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A widzisz meriva wyższa, przyciemniane szyby z tyłu to już musi być ewenement żeby oślepiał.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@waldek2020 no to fakt - największy problem oślepiania wynika z lobby producentów aut, którzy uzyskują homologację na auta, które nie spełniają norm europejskich dotyczących intensywności światła i wysokości lamp. Dotyczy to każdego SUVa i auta terenowego. Najgorsze sią SUV'y ze świtłami LED matrycowymi. Te cuda techniki nie zwasze działają "na czas" i walą po gałach tak, że szlag trafia gałki oczne. Jakbym patrzył na spawarkę bez maski. W Passacie mam lampy xenonowe, ale na wysokości "właściwej" i korci mnie by założyć LEDy. Ale do Corsy bym się nie zdecydował. W lampach odbłyśnikowych zakładanie ledów czy xenonów to zbrodnie przeciw bezpieczeństwu. A dziś się zakłada ledy (fabrycznie) do lamp odbłyśnikowych... Masakra.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest na to sposób - mrugnij długimi.

Ale do qwy nędzy nie o to przecież chodzi, bo za mruganie masz też 500

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ja37 dobre 😄 pytanie tylko co mi da mryganie (oprócz mandatu), skoro mówimy o aucie jadącym za mną? 😆

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, jak za toba, to masz lusterko fotochromatyczne, albo taki starodawny przełacznik pod lusterkiem.

Zawsze możesz gościa zahamować i mu powiedzieć ręcznie cokolwiek :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ja37 no nie do końca wina kirującego. Ale to temat na inną dyskusję ;) podsumowując - lusterko foto się sprawdza dobrze :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności