Skocz do zawartości

Zużycie oleju po remoncie z16xe


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich użytkowników forum. Forum przeglądam od dłuższego czasu, ale po moich przejściach z Merivą postanowiłem założyć konto i zasięgnąć opinii w niniejszym wątku. 

Posiadam Merivę A 2003 benzyna 1.6 z16xe. Posiadam ją od 2,5 roku. Niestety jakiś czas po kupnie okazało się że silnik jest w nieciekawej kondycji. Bierze olej, na jedynce zakopci przy ruszaniu. 

Od dłuższego czasu myślałem o remoncie, do którego samochód sam mnie zmusił. W trasie przestał palić jeden cylinder. Pomiar u mechanika - praktycznie 0 ciśnienia na pierwszym cylindrze. Po rozebraniu mechanik stwierdził że przyczyna brania oleju jest znana - przez uszczelniacze leciał olej na cylinder, efektem zapieczone pierścienie.

 

Oto co zostało zrobione w silniku (lub wymienione):

-regeneracja głowicy (szlif, uszczelniacze)

-panewki korbowodowe

-filtr oleju

-uszczelka układu wydechowego

-uszczelka obudowy termostatu

-olej silnikowy (półsyntetyk)

-zestaw pierścieni tłoka

-uszczelka kolektora ssącego

-uszczelniacz wałka rozrządu

-uszczelka pokrywy zaworów

-preparat do uszczelnień

-uszczelka kolektora ssącego

-pasek rozrządu (cały rozrząd wymieniony jakieś dwa lata temu)

-zestaw śrub głowicy cylindrów

-uszczelka głowicy cylindrów

 

Od remontu przejechałem jakieś 2 tys. kilometrów, miasto/wieś, bez autostrady, normalna jazda, bez zamulania i nadmiernego kręcenia.

 

Niestety dwa dni temu zaświeciła się kontrolka oleju. Na bagnecie ubyła jedna kreska (czyli jakieś 0,2-0,3 l - poprawcie jeśli się mylę).

Kopcenia oczywiście nie ma, silnik pracuje równo, spadku mocy nie odczułem.

 

Teraz pytanie do osób, które miały podobnie, lub wiedzą coś w tym temacie. Jak to widzicie? Czy takie zużycie można potraktować jako "normalne" po remoncie? Dodam że olej jeszcze nie był wymieniony.

 

Martwi mnie jedynie fakt co będzie dalej, biorąc pod uwagę koszt remontu to już jestem ożeniony z merivą na dłuższy czas... Myślicie, że warto? Spalanie na takim poziomie to nie problem, ale jaką mam gwarancje że za 10k km nie będę dolewał oleju co tankowanie :/

Wiem, że tematów brania oleju przez ten silnik było co nie miara, ale chciałem poznać opinie w moim przypadku. Co z merivą dalej czynić...

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

18 minut temu, helionprime napisał:

zestaw pierścieni tłoka

 

 

Jednego ?

19 minut temu, helionprime napisał:

Co z merivą dalej czynić...

 

Zapłaciłeś więc reklamuj.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zestaw pierścieni tłoka  -  4 sztuki, sorki napisałem nieprecyzyjnie :) 

Taki mam na razie zamiar, pomęczyć mechanika, jutro pojadę, zobaczymy co powie.

Generalnie strasznie nie chciałbym się z mery rozstawać (choćby ze względu na funkcjonalność nadwozia), ale ten silnik niestety od 2 lat doprowadza mnie do frustracji :(

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomierz sobie sam kompresję.

Bo nie wiadomo co i jak zrobił

Prawie 0 bar ciśnienia to trzeba sprawdzić jak podniosło się po remoncie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, mk5 napisał:

Kontrolka ciśnienia, czy poziomu?

Kontrolka poziomu (ta pomarańczowa z symbolem oliwiarki i fali)... Bagnet pokazuje 3 kreski z 4 (sprawdzane na zimnym).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie bym się nie przejmował. Na początku musi się ułożyć. Ogólnie 0.15 na 1000km to nie jest źle na ten silnik. Ogólnie ja zalewam 3/4 wskaźnika miarki nie więcej.

 

Czemu tak szybko się zaswieca kontrolka oleju. W Leonie ponizej  połowy wskaźnika nie swieci.

Edytowane przez mk5

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności