Skocz do zawartości

Czy to czujnik ciśnienia klimatyzacji? Nie działa wentylator klimatyzacji Meriva


Rekomendowane odpowiedzi

Gość gadgetPDZ

Cześć, 
piszę do Was z prośbą o pomoc. Niestety jestem zielony pod kątem elektryki, ale trzeba sobie radzić :) 

Otóż jakiś czas temu miałem problem z wentylatorem chłodnicy w mojej merivie (brak pierwszego biegu). Wymieniłem kostkę przekaźnika oraz bezpiecznik (był spalony). Niestety nie działa mi również wentylator klimatyzacji (brak żadnego biegu). Sprawa nie byłaby tak uciążliwa, ale obecne upały + klimatyzacja powoduje rośnięcie temperatury silnika. Po wyłączeniu klimatyzacji temperatura spada. Oczywiście niezależnie od temperatury wiatrak się nie włącza. 

Sprawdziłem dziś miernikiem wtyczkę i jest napięcie. Podpiąłem również wiatrak "na krótko" i zaczął działać. Nie wiem, czy ma to znaczenie, ale jak odłączyłem wtyczkę wentylatora klimatyzacji to przestał działać pierwszy bieg wentylatora chłodnicy. 

Poszukiwania doprowadziły mnie do czujnika klimatyzacji. Czy ktoś miał podobne objawy? Gdzie znajdę ten czujnik w Oplu Meriva?

Zaznaczam, że klimatyzacja działa normalnie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałeś to?

 

 

25 minut temu, gadgetPDZ napisał:

Oczywiście niezależnie od temperatury wiatrak się nie włącza. 

 

Czyli dalej nawet podstawowy układ chłodzenia nie działa.

Wiec na początek do sprawdzenia przekaźniki od chłodnicy oraz przewody czy nie uszkodzone.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość gadgetPDZ

Dzięki za podpowiedź. Czytałem w/w artykuł. Przewody sprawdziłem i są sprawne. Klimatyzacja również działa bez problemów, ale jej włączenie powoduje wzrost temperatury wody z 85 stopni na jakieś 95-97 (nawet podczas jazdy w trasie). Wydaje mi się, że gdyby rezystor był uszkodzony to wentylator uruchamiałby się na II biegu. Po podpięciu na krótko zaczął się normalnie kręcić jakby był na I biegu. Przekaźnik jest nowy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

drugi bieg może włączać się później niż 97 st.

A mostkowałeś w przekaźniku nóżki?

Co wtedy.?Masz tam dwa przekaźniki .

46 minut temu, gadgetPDZ napisał:

Przewody sprawdziłem i są sprawne.

 

Rozumiem że przedzwaniałeś przewody od przekaźników do wentylatora?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość gadgetPDZ

Przewód sprawdziłem na ostatnim łączeniu i dają one prąd. Nie znam się na elektryce, ale wydaje mi się, że jeśli wiązka byłaby uszkodzona na wcześniejszym etapie to prąd nie docierałby do końcowego etapu.

Chciałbym zobaczyć jeszcze ten czujnik ciśnienia klimatyzacji i sprawdzić czy tam dochodzi prąd. Podpowiesz proszę gdzie w Merivie znajdę ten element?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Cześć,
udało się rozwiązać problem. Wymieniłem zgodnie z zaleceniami rezystor, ale i to nie pomogło. Zdecydowałem się zaprowadził auto do elektryka i on w miejsce kostki odpowiadającej za wentylator (była sprawna) umieścił kabelek z wpięciami w poszczególne piny. Pomogło i działa. Temat do zamknięcia.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności