Skocz do zawartości

[Meriva A Lift] Nie działa przycisk tylnej klapy


Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

Od kilku dni nie działa mi przycisk otwierania klapy bagażnika:


W zeszłym roku naprawiałem przelotkę przewodów, ponieważ problem był podobny, naprawie połączenia i nie było problemu do ostatniego poniedziałku.

Poprawiłem znów przewody w przelotce, trochę izolacja była ściągnięta. Nie był żaden przewód przecięty.

Działają mi poprawnie wycieraczki, ogrzewanie tylnej szyby. Nie działa tylko ten przycisk klapy.


Sprawdziłem połączenie między przelotką w bagażniku a przyciskiem. Zgodnie z schematem to najcieńszy przewód - jest przejście. Więc wykluczam przerwany przewód w przelotce do przycisku.

Zwierałem przewód od tego przycisku od przelotki do masy w bagażniku. Bez reakcji. Zamek nie odblokowuje się.

W momencie zamykania centralnego zamka zamek zatrzaskuje - sprawdziłem również podłączając żarówkę przy podłączeniu siłownika. Nie ma jednak żadnej reakcji na naciśniecie przycisku klapy. 

W tej chwili otwieram bagażnik awaryjnym otwieraniem od środka.


Zgodnie z schematem przewód idzie bez żadnego przekaźnika od razu centralnego zamka.
Sprawdziłem jednak przekaźnik do siłownika pod siedzeniem kierowcy miernikiem i działa poprawnie.


Czy znacie może forumowicze miejsce gdzie ten przewód może być uszkodzony od przelotki do centralnego zamka może? Może coś w module centralnego zamka się popsuło.
Sam centralny zamek działa dobrze. Zamyka wszystkie drzwi bez problemu. 

Chciałbym jeszcze zdiagnozować sam moduł centralnego zamka, sprawdzić tam ten przewód od przycisku klapy. Gdzie on znajduje się? Czy znajdę opis wyprowadzeń z niego?

Nie mam dostępu do OP-Coma,. Czy on coś w tej sytuacji może powiedzieć?


Mam dostęp do książki Sam Naprawiam Opel Meriva, ale jest ona mocno nie aktualna. Jest do wersji przed liftem i nie ma opisu przekaźników pod siedzeniem ani mechanizmu tylnej klapy.

Będę wdzięczny za wszelkie rady diagnozy.

Z schematu elektrycznego korzystałem z tego posta:


 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W momencie ryglowania zamykania drzwi kluczykiem - sygnał jest - słychać to przy siłowniku, a dodatkowo utwierdziłem się podłączając żarówkę 12V i jest "mignięcie".
Gdy nacisnę przycisk jak są zamknięte zaryglowane drzwi to nie ma żadnej reakcji.

W momencie odryglowania - otwarcia drzwi - nie ma żadnego sygnału do siłownika, nic, ani też do podłączonej żarówki na próbę. Nie ma też sygnału gdy drzwi są otwarte i naciskam przycisk otwarcia klapy. Kompletne 0. Tylko jak rygluję.

Edytowane przez krystek90

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za zainteresowanie tematem.

Dodałem zdjęcie zaznaczone gdzie zmierzyłem połączenie

Zgodnie z schematem to był najcieńszy czarny przewód i to się zgadza z miernikiem, tj. jest przejście do przelotki.
Czy gdzieś dalej w aucie znajduje się odłączane gniazdo?

Czy chodzi Tobie o ten słupek na 1 zdjęciu i mam sprawdzić tam połączenie? Czy tam znajduje się jakaś kostka?
Tam jest też wiązka od świateł.
 

20210228_163029.jpg

20210228_163023.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za podpowiedź,

Sprawdzę to w weekend lub w tygodniu.
Spróbuje zewrzeć ten przewód do masy i zobaczę czy faktycznie reaguje na otwarcie klapy bagażnika.

A zastanawiam się czy dobrze diagnozuję. Może te zwieranie przycisku do masy nie działa jak jest otwarta klapa?
Lampka w bagażniku jest zapalona, więc ECU wie, że klapa jest otwarta i wtedy "blokada" jest tego przycisku od strony centralnego zamka. Można zwierać ile chcę, a centralny zamek odłącza obwód. Więc nic mi nie da diagnoza tego z otwartym bagażnikiem.
Czy się mogę mylić?

Z drugiej strony nie jestem w stanie tego zewrzeć bez otwartej klapy, chyba, że w tym słupku co napisałeś.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, krystek90 napisał:

Spróbuje zewrzeć ten przewód do masy i zobaczę czy faktycznie reaguje na otwarcie klapy bagażnika.

Ty masz sprawdzić czy po podaniu pilotem sygnału jest na pinie sygnał otwierania i zamykania

Klapę możesz przecież zablokować pilotem a potem ją zamknąć.

Jedynie nie można tak zrobić z drzwiami kierowcy i pasażera

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy dobrze się rozumiemy,
Same otwarcie na pilocie nie otwiera przecież bagażnika, więc sygnał żaden nie powinien iść. Dopiero naciśnięcie na przycisk na bagażniku powoduje wysłanie sygnału z modułu centralnego zamka do siłownika, aby ten zwolnił blokadę.


Czy masz może Merive?
Bo myślałem, żeby na innej sprawdzić, tj. zaryglować ręcznie w bagażniku zamek (ten na zdjęciu) i potem nacisnąć przycisk - czy takie coś otwiera ten zamek jak jest otwarta klapa tylnia? Czy nie ma żadnej reakcji? 

 

zamek-tyl.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, krystek90 napisał:

Same otwarcie na pilocie nie otwiera przecież bagażnika

A co się dzieje gdy całe auto jest zamknięte centralnym zamkiem?

Klapa też zamknięta.

Więc aby odblokować blokadę zamka musisz podać sygnał odblokowania zasprzęglenia zamka  i to idzie przewodem czarno-żółtym

A do blokowania przewodem czarno- czerwonym.

Sterowanie odrygowaniem idzie z przekaźnika K24F

Sterowanie blokowaniem idzie z przekaźnika kierowcy K24A z pinu 30 tego przekaźnika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności