Skocz do zawartości

[Meriva A Lift] Nie działa przycisk tylnej klapy


Rekomendowane odpowiedzi

W tej Merivie nie ma kluczyka w bagażniku.
Jak dobrze rozumiem, zamknięcie klapy powoduje mechaniczną blokadę. Mogę odłączyć akumulator, zamknięcie klapy zatrzaskuję klapę bez tego.
Elektryczne jest tylko otwarcie zamka i to nie działa.

Przekaźnik ten w zdjęciu sprawdziłem i on odpowiada za zamek w bagażniku.
Czytałem o przekaźniku K42F, ale gdzie on się znajduję? Nie znalazłem nigdzie informacji.
Tak samo K24A.
Nie ma w książce Sam Naprawiam Meriva  opisanego tego. Ona dotyczy wersji przed Liftem, a tutaj elektryka jest trochę inna.
W instrukcji samochodu są tylko bezpieczniki, a nie przekaźniki. 
Ten na zdjęciu jest w miejscu 33.
 

20210228_095557.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja Tobie podaję właśnie dla FL

To ten przekaźnik

K24A to ten w środkowym rzędzie

 

Według schematu masz właśnie jak pisałem .

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

W tygodniu nagle sam z siebie zaczął przycisk działać, ale tak gdzieś w piątek przestał. 
W związku z tym zakładam jakąś wilgoć na przewodach, uszkodzone przewody, raczej nie przekaźnik, chociaż wiadomo nie można wykluczyć.

Zauważyłem z książki Sam Naprawiam Meriva A, różnice w instalacji elektrycznej dla wersji przed i po Liftem.
W wersji mojej (Lift), idzie masa z centralki przez X14, a w książce Sam Naprawiam jest X2.
Dalej tak samo X16, X44 czyli przelotka przez bagażnik

Mogę wiedzieć gdzie znajduje się te złącze X-14? W którym miejscu to jest?

W załączniku dołączam dla innych forumowiczów schemat instalacji wraz z opisem przekaźników pod siedzeniem pasażera, znaleziono na czeskim forum i przetłumaczone ręcznie.

19158_forum2006.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, krystek90 napisał:

W związku z tym zakładam jakąś wilgoć na przewodach, uszkodzone przewody, raczej nie przekaźnik, chociaż wiadomo nie można wykluczyć.

Newralgiczna jest przelotka .

Przewody pękają w różnych miejscach.

Trzeba się im dobrze przyglądnąć.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam,


Po dłuższej przerwie wróciłem do tematu.
Przycisk nie działa cały czas od otwieranie tylnej klapy

Określiłem następujące rzeczy:

- po sprawdzeniu złącza na tylnym lewym słupku od strony bagażnika jest przejście między przyciskiem jak i złączem do tego miejsca
- przelotkę między klapą bagażnika sprawdziłem jest przejście zarówno od słupka (za) jak i przed (przyciskiem)
- po podłączeniu 12V do siłownika który odblokowuje rygiel bagażnika działa ten mechaniczny siłownik
- sprawdzenie połączenie masa -> przycisk -> przelotka działa
- bezpieczniki K24F sprawny

Wychodzi na to, że komputer nie podaję +12V do rygla od blokady bagażnika. W żadnym wypadku.


Obecnie zakładam:

- uszkodzenie od przelotki od tylnego słupka do komputera. Czy jest tam jakieś newralgiczne miejsce jeszcze po drodze?

- przez uszkodzoną przelotkę między klapką bagażnika nastąpiło uszkodzenie w module komfortu i już nigdy sygnał nie pójdzie

- przez inne zwarcie - np. przelotka drzwi, jest jakieś zwarcie w module komfortu. To możliwe? Nie za bardzo widzi mi się rozbierać wszystkie drzwi. Wszystkie rygle, centralny działa poprawnie


adam1954
Czy mogę prosić o rozpiskę tego złącza X-14, tych pinów?

20210503_185641.thumb.jpg.af919495f8e7ac05e2778ef899cce047.jpg

 

20210503_191324.thumb.jpg.e7bb92187730cd376e2c7aeb583cf8d7.jpg

 

 


 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilanie wychodzi z modułu sterującego nadwozia X45 pin 34 przewód brązowo- biały 

2021-05-03_211536.png

Nie ma takiej typowej rozpiski pinów w X14  

Tam jest pin 34 odpowiedzialny za otwieranie

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilanie, pin 34 to rozumiem, że do tego siłownika?
A pin od przycisku bagażnika też tam jest z schematu wyżej wynika, z czy wiesz może który to?

Ten moduł X-45 znajduje się po lewej stronie w podszybiu od strony kierowcy?
Czy jest do niego jakiś dostęp i do tej wtyczki co podesłałeś bez rozbierania pół auta?
 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj wymieniłem cały przewód od przelotki, o taki:

 

przelotka.PNG.57cfade4d3f74c8964359162134fd402.PNG

 

Niestety nic to nie dało. Przycisk klapy dalej nie działa.
Nie wiem gdzie dalej newralgiczne miejsce jest. Chyba tylko komputer w podszybiu.

Czy podłączenia pod komputer np. OP-COM cokolwiek da? On powie które obwody są otwarte?
Zastanawiam się czy może być np. uszkodzenie w drzwiach i przez to bagażnik nie działać. Ale centralny zamek w drzwiach działa poprawnie. Głośniki też.
Z schematu wynika, że to nie zależny obwód masa od przycisku klapy bagażnika. Nie mam pomysłu co to może być.

Czy na zdjęciu tutaj widać wtyczkę X-14? Nie ma tam w przewodach żadnej wilgoci, zaśniedziałych wtyków.

20210508_154628.thumb.jpg.8a8e62f95ecac083d766404c35120ee6.jpg


 



 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności