Skocz do zawartości

Drgania i stuki w Opel Astra H


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Samochód: Opel Astra H,  2009r,  1.8 b+g,  140KM,  180tys. km przejechane


Proszę o pomoc, gdyż nie wiem czy wszystkie te objawy mogą być związane z jedną rzeczą (usterką) czy np. drżenie może mieć inną przyczynę niż chociażby odgłosy przy puszczaniu sprzęgła.
Wraz z nadejściem zimy i zmianą kół (opony+felgi) stopniowo pojawiły się i nasiliły w ciągu ostatnich miesięcy problemy które objawiają się:
1. Chwilowe drżenie auta wewnątrz (m.in. klapy od schowka, deski rozdzielczej) tylko przy ruszaniu z jedynki lub na niskich obrotach z dwójki. 
2. Minimalny kangurek/szarpnięcie po zmianie na drugi/trzeci bieg, przy 4 i 5 nie występuje.
3. Zazwyczaj po zmianie na drugi bieg i po puszczeniu sprzęgła po chwili podwójny metaliczny dźwięk/ stuknięcie ???. Zazwyczaj występuje to po dłuższym postoju auta, po kilkunastu minutach od wyłączenia silnika. Po krótkiej jeździe i rozgrzaniu silnika już nie występuje, tylko za pierwszym razem.
4. Za każdym razem głuche ciche puknięcie słyszalne przy szybkim puszczaniu sprzęgła przy jeździe po zmianie biegu, a także na biegu jałowym na postoju. Na wyłączonym silniku brak odgłosu.
5. Drżenie lewarka zmiany biegów TYLKO na nierównościach. Im większe nierówności tym bardziej lewarek drży. Po szybkim ruszeniu, przyspieszaniu brak przesunięć lewarka. Po zmianie tylnej poduszki silnika tak jakby minimalnie mniej drży lewarek.
6. Trzeci bieg dziwnie się wrzuca, czuć pod ręką tak jakby chrobot przy wrzucaniu trójki.
Nie wiem czy ma to znaczenie i problem może leżeć w którymś z tych czynników lub być powiązany ale:
- auto posiada dwumasę
- 06.2021 wymieniony wariator i olej skrzyni biegów
- 07.2021 wymienione tarcze i klocki hamulcowe
- 09.2021 wymieniony kolektor z katalizatorem 
- 12.2021 wymieniona tylna poduszka silnika (od skrzyni biegów), nie była uszkodzona itd. tylko rzekomo wyrobiona. Po wymianie żaden z problemów nie ustąpił. Może minimalnie mniej drży lewarek od zmiany biegów.
- auto dzień w dzień jest od roku jest parkowane na chodniku, dwoma kołami i przez 8 h stoi minimalnie pochylone na lewą stronę.

Z góry dziękuję za odpowiedź/pomoc w czym może leżeć przyczyna.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłbym czy oleju w skkrzyni jest na pewno wystarczająca ilość.

Wymienić płyn lub odpowietrzyć wysprzęglik.

Wyregulować lewarek zmiany biegów.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Auto posiada dwumasę na bank, gdyż dwóch mechaników już mi to powiedziało.
Dam znajomemu mechanikowi do sprawdzenia to co zasugerowaliście Panowie, bo przyczyn może być wiele. Dodatkowo zauważyłem że wraz ze spadkiem temperatury, w szczególności poniżej zera przy starcie ciężko zmienia się biegi i dopiero po przejechaniu kilkuset metrów już elegancko wchodzą, więc serio może z tym olejem coś nie tak. A druga sprawa to taka że jak teraz jest kilka stopni na plusie to nawet to drżenie w aucie tak jakby mniejsze ale to może tylko tak mi się wydaje.

Co ciekawe dokładnie ten sam wpis dałem na innym forum i pewien człowiek napisał mi żebym sprawdził poduszki amortyzatorów. Gdy przeczytałem jakie są objawy uszkodzonych poduszek amortyzatorów okazało się, że to stukanie w zawieszeniu auta na niewielkich nierównościach itd. I rzeczywiście mam taki problem od kilku tygodni że coś stuka z tyłu auta nawet gdy jadę po bruku i do tego wolno. Tylko że ja tego problemu już nie umieszczałem we wpisie i nie wiem czy to stukanie jakoś może mieć powiązanie z którymś z tych problemów które napisałem wyżej skoro ten gość zasugerował mi żebym te poduszki amortyzatorów sprawdził.

Edytowane przez _Ferenc_

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

&ZAP też podaje, że jest dwumasa.

 

Widziałem ten wpis, chłopak miał na myśli poduszki na przednich amorach.

A ty mówisz z tyłu.

No to na kanał i oglądaj, z tyłu dużej filozofii nie ma w zawieszeniu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, ja37 napisał:

&ZAP też podaje, że jest dwumasa.

?

To numer 90536140

 

2022-01-05_192229.png

 

 

 

To muner 93186460

 

2022-01-05_192939.png

 

 

 

I takie same są w Mery Z16XE 

 

https://opel.7zap.com/pl/car/x03/e/4/14-0/

 

https://opel.7zap.com/pl/car/a04/e/7/12-1/

 

 

 

Czyli u mnie też mam dwumas?

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności