Skocz do zawartości

Podnoszenie szyb, moduł komfortu.


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Mam kłopot z podnoszeniem szyb, szyba lewa podczas podnoszenia wariuje, podnosi się kilka centymetrów i opada. Próbowałem podnosić pilotem - taki sam efekt. Wnioskuję, że coś złego dzieje się z modułem komfortu. Sprawdziłem numery OE, są to 13349932 FU. Zakup oryginalnego przez serwis, kupa forsy. Ale można kupić podobny tylko o numerze 13349934 HS. Ogólnie jest taki sam, jednak pochodzi od "anglików". Czy ktoś z kolegów miał z czymś takim do czynienia? Czy będzie pasował? Czy taki moduł jest naprawialny? Są tam przekaźniki - czy to one?

MKN1.jpg

Edytowane przez woys

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Adamie, czy mógłbyś znaleźć w swoich przepastnych zasobach schemat elektryczny takiego podnośnika?  Znalazłem zdjecia złącza, jest ono wielostykowe, to mozna przypuszczać, że automatyka podnosnika szyby jest umiejscowiona w samym podnośniku, a nie w module komfortu. Interesujące by było opisanie tej kostki. Gdybym wiedział co jest w mechaniźmie podnoszenia i jak współpracuje z przełącznikiem na drzwiach, być może udało by się zdiagnozować przyczynę. Pozdrawiam.

Screenshot 2022-03-09 at 16-19-36 PODNOŚNIK SZYBY LEWY PRZEDNI MERIVA B 13354547.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ech... życie, z praktyki przypuszczam, że należy zacząć od włączników krańcowych umieszczonych gdzieś na przekładni ślimakowej na podnośniku. Jako elementy ruchome, narażone na wilgoć, sypią się najszybciej. Pozdrawiam kolegów.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Trochę zeszło ale naprawiłem ten podnośnik. Opiszę co robiłem. Najpierw sprawdziłem włącznik w boczku drzwi, rozebrałem go i wyczyściłem. System przycisku jest podobny do tego co jest w pilocie od TV i nie ma się tam co zepsuć. Nie ma żadnych mikrowyłączników, oczyszczamy styk na płytce drukowanej i tyle. Następnie zaopatrzyłem się w nowy zestaw podnośnika szyby. Gdy go dostałem, zacząłem rozbierać drzwi. Oczywiście nieoceniona pomoc z sieci:

oraz tu:

 

Po demontażu panelu bocznego rozłączyłem złącze (czarna strzałka na obrazku) i podłączyłem do nowego podnośnika, a następnie wypróbowałem działanie. Wyjęcie podnośnika jest średnio trudne. Trzeba zapamiętać miejsca odkręcenia śrub - czerwone strzałki. Istotne jest odkręcenie śrub uchwytów szyby przez specjalne otwory (żółte strzałki na obrazku). Szybę podkleiłem taśmą jak na filmie żeby nie opadała. Jeszcze jedna ważna rzecz - na podnośniku i przekładni są dwa zaczepy, które wchodzą w otwory na drzwiach, zaznaczyłem zielonymi strzałkami. Trzeba się trochę pozmagać przy składaniu, żeby te zaczepy umieścić na swoim miejscu. Jeszcze raz sprawdzić działanie, a następnie opuścić szybę na swoje miejsce. Śruby mocujące nie dokręcać na siłę, lecz pozostawić lekko luźne. Po umieszczeniu szyby czujnie opuścić i podnieść kilka razy, jak wszystko się ułoży, wtedy dociągnąć śruby - szyb i całego podnośnika. Stary podnośnik można rozebrać, a zwłaszcza jego moduł przekładni. Na obrazku pokazałem z czego się składa. Jak zwykle, rozebrać jest łatwo, złożyć trudniej. Kłopot jest z ulokowaniu szczotkotrzymacza na swoim miejscu, trzeba podwiesić szczotki no i sam mechanizm ślimakowy też nie jest prosto ulokować na swoim miejscu. Nie ma tam mikrowyłączników, a pracą steruje moduł, który wyłącza podnośnik w skrajnych pozycjach. Kto nie ma doświadczenia w takich naprawach - będzie trudno.

Życzę kolegom sukcesów przy wymianie

drzwi1.jpg

drzwi2.jpg

drzwi 3.jpg

drzwi4.jpg

drzwi5.jpg

drzwi7.jpg

Edytowane przez woys

 

  • Like 4
  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności