Skocz do zawartości

Jaki olej wlewacie do silnika corsy ?


Gość PioGor

Rekomendowane odpowiedzi

Jesteś w błędzie kolego. Pierwsza lidzba określa czy olej jest mineralny czy pół syntetyczny czy syntetyczny, a druga lidzba określa zakres temperaturowy(gęstośc oleju)

druga liczbę określa się na podstawie lepkości kinetycznej w tem ok.100st, co pokazuje zachowanie się oleju w wysokiej temperaturze ( jego rozrzedzanie, moment zerwania filmu olejowego przy danych tem. itp).

 

Jakby było tak jak mówisz czyli, że druga liczba to gęstość oleju, to olej 0w40 i 15w40 miałyby tą samą gęstość a to przecież bzdura.

 

Pierwsza liczba również nie mówi o rodzaju oleju; przykład kilku pełnych syntetyków o liczbie wiekszej niż 5w:

>Royal Purple 20w50 Motor Oil full-syntetic

>Carlube 15w50 Triple R MotorSport

>Selenia Racing 10W/60 ( i większość 10w60, wyjatkiem jest np. castrol 10w60)

>Mobil 1 SL/CF 15W/50

>Motul 300V Competition 15W/50

 

Dzieje się tak dlatego, że nie da się przeciągnąć zakresu lepkości do np. 0w60, w tym artykule jest napisane, że maksymalny współczynik lepkości obecnie to ok.190 , a to wystarczy jedynie na oleje klasy 0w40, 5w50 lub 10w60, natomiast na 0w50 czy 0w60 to jest za mało.

 

Chyba każdy kto chcę pisać coś o olejach powinien wchłonąć ten Super artykuł:

http://www.p12.neostrada.pl/oleje.pdf

Natomiast jesli chodzi o parametry olejów to tez sporo było o tym, sam gdzieś to pisałem nawet (9post strona18) http://www.corsaclub.pl/forum2/topics26/3011,340.htm :shock:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Ja osobiście używam castrol 5w30 (syntetyczny), mam corse 1.0 12v 2003. Dobrym zamiennikim jest olej oplowski sprzedwany w serwisie. Z tym ze na castrolu mozna przejechac okolo 20tys. km lub 2 lata. Wiec to jest chyba najlepsza decyzja. NIe ma co oszczędzać na oleju.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście używam castrol 5w30 (syntetyczny), mam corse 1.0 12v 2003. Dobrym zamiennikim jest olej oplowski sprzedwany w serwisie. Z tym ze na castrolu mozna przejechac okolo 20tys. km lub 2 lata. Wiec to jest chyba najlepsza decyzja. NIe ma co oszczędzać na oleju.

Po wczesniejszej wypowiedzi mogę stwierdzić, że nie Wiesz za duzo o olejach, a wiadomo niewiedza kosztuje.

 

Nie Wiesz tez, że ten castrol 5w30 nie jest do końca czystym syntetykiem a olejem po hydrokrakingu, natomiast jego cena ok. 250zł za 5l w porównaniu z przeciętnymi parametrami to taka okazja... (ale nic mi do tego, masz dobre doświadczenia z tym olejem wiec być może jest warty swojej ceny ).

 

Naklejka Castrol pod maską brzmi dumnie :drunk:

 

PS. Ja myśle , że na tym castrolu to można przejechać 73420km lub 7 lat i 23 dni :D

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

witam, kupilem rok temu uzywana Corse B , silnik 1.2l 16V , nie wiem jaki tam wczesniej olej byl lany, nie mialem takich informacji, jak zatem powinienem dobrac olej do tego auta?

nie sadze zeby sie dalo rozpoznac teraz jaki typ oleju tam jest, mozecie zatem doradzic, jaki bedzie najbardziej odpowiedni i bezproblemowy do tej corsy na warunki polskie? (jazda w temperaturach pewnie srednio -5, -10st zima, +25, +30 lato :D )

 

chcialem sie po prostu niedlugo rozejrzec za jakims olejem do uzupelnienia, bo tym uzywanym autem juz jezdze prawie rok

 

btw. jest sens tam dolac cos takiego? nie mowie tu o polskich podrobkach tylko tym konkretnie produkcie:

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/MILITEC-1-Synthetic-Metal-Conditioner-16-oz_W0QQcmdZViewItemQQ_trkparmsZ72Q3a1399Q7c66Q3a2Q7c65Q3a12Q7c39Q3a1Q7c240Q3a1318QQ_trksidZp3286Q2ec0Q2em14QQhashZitem150308239729QQitemZ150308239729QQptZMotorcyclesQ5fPartsQ5fAccessories

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm po lekturze artykulu podanego w PDF przez tasioo nastawilem sie na kupno jakiegos 5W40 Mobil1 , czy cos podobnego, generalnie nie jezdze na wysokich obrotach, wiec chyba nie mam sie co martwic lepkoscia w wysokich temperaturach

 

ale w takim razie moze zostane przy tym co sama marka auta, czyli GM 10w40, tylko jakis podejrzanie tani jest :D 49zł za 5 litrow , a autor artykulu pisze, ze czegos za mniej niz 50zl za 5L by nawet do kosiarki nie wlal :drunk:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności