Skocz do zawartości

Antena CB???


Gość Anonymous

Rekomendowane odpowiedzi

Załóż w miejscu fabrycznej fm - Indiana lub Vermont.

Jeśli potrafię szukać w sieci to Indiana (producent President) ma 1250mm, a Vermont (też President) ma 700mm.

W obu przypadkach za dużo, abym zmieścił się do garażu. I dochodzi do tego kłopot z anteną FM do radia. No i zysk tych anten to odpowiednio 2 dB i 1 dB.

Czy nie lepiej będzie działać antena o długości np. 1150mm i zysku 3 dB lub nawet 4 dB, ale za to zamontowana w mocno nieoptymalnym miejscu samochodu?

Czy w ogóle antena zamontowana na rogu zderzaka w Combo będzie jakoś rozsądnie działać?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 123
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Zyskiem się nie sugeruj bo to bzdury są. Antena w miejscu fm byłaby pochylona, więc i tak to zbyt wysoko dla Ciebie? Miejsce montażu na zderzaku to kiepski pomysł. Już lepsze rozwiązanie to uchwyt zamontowany na drzwiach tylnych.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Antena w miejscu fm byłaby pochylona, więc i tak to zbyt wysoko dla Ciebie?

Niestety to zbyt wysoko. W tej chwili ma taką najkrótszą antenę FM (nie wiem jaką ma długość, ale na oko nie więcej niż 25-30 cm) - i tak ledwo mija wrota garażowe. Mam po prostu mały garaż z małymi wrotami. W sam raz dla malucha, a stoi tam Combo. Dlatego jak zamontuję antenę nawet 70 cm i będzie pochylona to nie wjadę do garażu.

Właśnie dlatego kombinuję z anteną gdzieś nisko. Tylko obawiam się, że samochód będzie zasłaniał sygnał i będę odbierał wyłącznie stacje znajdujące się za mną - trochę bez sensu pomysł.

Dlatego pytam doświadczonych userów jak wybrnąć z kłopotu.

 

Czy pisząc o antena na tylne drzwi masz na myśli klapę bagażnika? Jeśli tak, to szczyt anteny nie może wystawać powyżej dachu więcej niż 4 cm, bo dach samochodu w części tylnej jest wyżej niż z przodu i zostaje właśnie około 4 cm do górnej belki wrót garażowych. Czyli antena byłaby też zasłonięta samochodem i do przodu sygnał by się kiepsko propagował.

A może nie mam racji?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy nie możesz pochylać anteny przed wjazdem do garażu?

To ja może wkleję rysunek - o ile mi się uda, bo to pierwszy raz.

 

rysunek usunąłem, prawa autorskie / andrzej_m55

 

Jak widać mam bardzo mało miejsca powyżej dachu w garażu. W tej chwili mam krótką antenę radiową o długości 27 cm (przed chwilą mierzona). Jest bardzo mocno pochylona i zamontowana nad przednią szybą w oryginalnym otworze w dachu. Gdyby antena była dłuższa, to już sie nie zmieści.

Czyli: 1) nie ma tak krótkich anten CB; 2) nawet gdyby były, to i tak by działały kiepsko przy aż takim pochyleniu jak antena radiowa.

 

Zatem muszę wykombinować inny sposób montażu, stąd pytanie o montaż na zderzaku. Proszę zerknąć na rysunek - wówczas antena ponad metrowa nie wystaje powyżej dachu.

 

Nie mam żadnego doświadczenia w instalacji CB i nie mam pojęcia, czy to zadziała. Dlatego proszę mądrzejszych o pomoc w wymyślaniu rozsądnego rozwiązania.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zderzak jest wykonany z tworzywa, więc nie będzie masy. Zamontuj uchwyt na bocznej krawędzi tylnej klapy albo kup antenę z podstawą magnetyczną DV i pochylaj ją przed wjazdem do garażu lub zdejmuj.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz mieć przyzwoity zasięg łączności to musisz dać antenę o długości (wg mnie min. 100 cm) we właściwym miejscu (dach). Możesz zastosować stopkę mała lub duża dv i motylkiem bądź dźwignią luzować antenę przed wjazdem do garażu bądź ja odkręcać w przypadku stopki PL.

Innej rady nie ma. Czasami nie da się pogodzić funkcjonalności z dobrym zasięgiem łączności.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasami nie da się pogodzić funkcjonalności z dobrym zasięgiem łączności.

Bardzo dziękuję za odpowiedzi.

Muszę jeszcze raz przemyśleć czy w ogóle kupować CB w takim razie. Z jednej strony nie mam ochoty na codzienną gimnastykę na dachu (na środek dachu sięgam z drabiny), a z drugiej bez sensu jest źle zamontować antenę i denerwować się złą łącznością.

 

Dzięki za uchronienie mnie od rozczarowania.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyszedł mi jeszcze inny pomysł. Możesz zamontować antenę na krawędzi maski silnika za pomocą uchwytu np SU-4 lub jakiegoś innego. Śmiało mógłbyś dać 120 cm antenę lub jakąś helikalną 90 cm. Może nie będzie to najładniej wyglądało ale bynajmniej będzie działać. Może nie tak jakby antena była zamontowana na dachu ale no niebo lepiej jak proponowane przez Ciebie rozwiązania mocowania do zderzaka.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy dobrze rozumiem.

 

Na krawędzi maski silnika wstawiam odpowiedni uchwyt i do niego montuję antenę na stałe. Czyli nie odkręcam jej codziennie. To byłoby niezłe.

Tylko teraz gdzie ten uchwyt. Na przedniej krawędzi (nad zderzakiem) odpada :lol: . Podobnie na tylnej przed szybą nie pasuje, bo będzie denerwować w czasie jazdy. Czyli jedynie w okolicach rogów maski od strony kierowcy bądź pasażera.

Wówczas antena byłaby zamontowana bardzo nie centralnie. Ale w miom pierwotnym pomyśle też była nie centralnie.

 

Pytanie zasadnicze - co zyskuję montując antenę na rogu maski zamiast na zderzaku tylnym? Czy to będzie działać lepiej? Wiem, że najlepiej na środku dachu, ale to już tylko magnes, a to mi nie pasuje. Zatem czy lepiej na masce niż na zderzaku z tyłu? I dlaczego, bo ja (laik kompletny w CB) nie widzę różnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności