Skocz do zawartości

CB'93 1.2 Napięcie paska rozrządu


Gość mykail

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

To znowu ja a to dalszy ciąg moich napraw.

 

Podczas wymiany termostatu http://forum.opel24.com/topic/62906-cb-12-93-uszkodzony-termostat/page-4 bez ściagania paska rozrządu i koła, zauważyłem, że pasek jest trochę luźny (albo sie mylę).

 

Może dziwnie sprawdzam napięcie tego paska, ale na odcinku pomiędzy górnym kołem a pompą wody pasek ugina się o jakies 5-7mm.

Ugina się oczywiście po przyłożeniu siły, nie za małej, nie za dużej. Czy to nie za dużo?

 

Dzięki.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za luz paska odpowiedzialny jest napinacz który jest na dole pomiędzy kołem pompy i wału. Pompą wody regulujesz naciąg według instrukcji. (zaopatrz się np w lekturę "Sam naprawiam corsa B" )

Według mnie takie ugięcie jest w normie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paska nie sprawdza się poprzez uginanie tylko skręcanie. Prawidłowo napięty ma pozwolić się skręcić na najdłuższym odcinku (czyli odcinek wałek-wał) o kąt 45-90*. Ugięcie paska to się sprawdza na pasku alternatora a nie rozrządu...

 

EDIT

W roczniku 93 jeszcze nie powinno być napinacza. Od wrzesnia 94 go wprowadzono o ile mnie pamięć nie myli.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Prawidłowo napięty ma pozwolić się skręcić na najdłuższym odcinku o kąt 45-90*

Tego nie wiedziałem :spoko: u mnie na szczęście jest na napinaczu oznaczenie new/used :-)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za luz paska odpowiedzialny jest napinacz który jest na dole pomiędzy kołem pompy i wału. Pompą wody regulujesz naciąg według instrukcji. (zaopatrz się np w lekturę "Sam naprawiam corsa B" )

Według mnie takie ugięcie jest w normie.

Mam tą lekturę. Musze zerknąć.

 

Czy ewentualnie mogę wymienić sam pasek i napinacz (jeśli jest)? Myślę, że pompa wody powinna byc ustawiona na prawidłowy naciąg nowego paska skoro nie była ruszana. Interesuje mnie opcja budżetowa zrób-to-sam. Szkoda mi kolejnej 100 na pompe.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale wiesz o tym, że pasek się rozciąga? Pompa nie ruszana ale nie znaczy to, że pasek jest naciągnięty właściwie.

 

Samodzielna wymiana rozrządu to nie problem - pomoc:

http://forum.samnaprawiam.com/silnik-benzyna-wymiana-i-ustawianie-rozrzadu-opel-vt111.htm

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale wiesz o tym, że pasek się rozciąga? Pompa nie ruszana ale nie znaczy to, że pasek jest naciągnięty właściwie.

 

Samodzielna wymiana rozrządu to nie problem - pomoc:

http://forum.samnaprawiam.com/silnik-benzyna-wymiana-i-ustawianie-rozrzadu-opel-vt111.htm

 

Wiem, że sie rozciąga ale pompa powinna być na swoim miejscu. W końcu była ustawiana pod nowy, nieużywany pasek a rozmiar paska jest znormalizowany. Napinacz też się wyrabia. Myślę, że jak wymieniłbym tylko napinacz i pasek to powinno grać mimo tego, że zaleca się też wymianę pompy. A napinacz w miarę łatwo (chyba) wymienić. Wystarczy zbliżyć do siebie dwie blaszki i zaklinować - a przynajmniej tak wyczytałem. Poprawcie mnie jak się mylę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mylisz się... nie polega to na zbliżaniu blaszek. Poza tym pompa była do nowego paska ustawiania x tys km temu i skoro pasek się rozciąga, to dopowiedz sobie sam resztę.

 

Dokładnie poczytaj o co kaman z napinaczem - nie ma tu zbliżania blaszek i klinowania...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zestaw rozrządu do tego auta to pasek (gates 5310XS), napinacz (INA 531010130) rolka ze śrubą (patrz pod numerem) i pompa wody (Dolz O106)

 

 

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny

post-40080-0-66844000-1379108488_thumb.jpg

Edytowane przez koni2305
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności