Skocz do zawartości

Klimatyzacja -podstawy


Gość slawek7

Rekomendowane odpowiedzi

Gość slawek7

Cześć.
Wiem że to wyjątkowo drażliwy temat, każdy poucza, i do szkoły wysyła, więc aż boję się pytać.

Chodzi mi o praktyczne podstawy klimy, nie teoria, ale jak to praktycznie działa.

Zacznę od pary prostych np.

1. Jak przebiega proces napełniania układu, czy to przez automat czy taki półautomat ręczny? Z tego co wiem nie ma tam pompy, która wtłacza czynnik do układu, więc musi się to jakoś inaczej odbywać.

Podejrzewam że jak butla pełna mam duże ciśnienie to odpowiednia ilość czynnika dość łatwo wchodzi do układu. A co jak jest pod koniec butli? jak to się wtłacza?

2. Czy do układu czynnik wchodzi po stronie wysokiego HP czy niskiego LP ciśnienia? tak mi sie wydaje ze nie ma to znaczenia jak sprężarka nie pracuje, ale pewny nie jestem?

3. Widziałem też na youtubie że napełnianie odbywa się w ten sposób że do LP podłączają butlę, która jest odwracana tak aby był czynnik w fazie ciekłej i tak leją, ale czy wtłaczanie ciekłego czynnika do strony LP na sprężarkę to dobry pomysł?

 

Chciałby liczyć na wyrozumiałość dla tych którym jest to oczywiste, ale jak nie znalazłem odpowiedzi na te i wiele innych pytań.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

widziales maszyne do klimy na oczy ??

kupujac taka otrzymujesz od firmy przeszkolenie co i jak dziala

a na szybko znalezione w necie

tutaj na szybko opisano jak to dziala

http://www.mondeoklubpolska.pl/showthread.php/8819-Przekr%C4%99ty-w-nape%C5%82nianiu-klimatyzacji-gazem

dobijanie z recznych puszek jest bledem

nie wiesz ile gazu masz w ukladzie i ile dobijesz

a kazde auto ma okreslone dokladnie ile ma miec gazu i oleju w ukladzie

robiac to sam skracasz zycie ukladu

 

wiec do czytania kolego i szukania

znalazlem sporo wiecej

np to

http://www.intercars.com.pl/pliki/PLK/DT42www.pdf

tylko trzeba chciec

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość slawek7

czyli standard się potwierdził. albo nie zrozumiały w ogóle o co pytam, albo nie rozumiem tego jadu!!!?

Ale na spokojnie odprowadzając na Twoje pytanie. Tak widziałem na oczy!. Niestety nie od środka. Nie mam urządzenia do klimy, nie chcę kupić. Chcę się DOWIEDZIEĆ jak to działa, a nie czytać instrukcje obsługi (co nacisnąć w jakiej kolejność). Nie chcę tez nabijać, dobijać. Wydawało mi się że jasno o tym pisałem ale chyba nie.

 

Ja to wszystko co podałeś czytałem. Tam nic nie ma jeśli chodzi o moje pytania.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sławek 7 - chyba faktycznie nie widziałeś i nie czytałeś nic na temat maszyny do klimy.

Wujo Gawlak wyłożył ci jak do koryta i wystarczyło trochę poczytać i zrozumieć o czym ludzie piszą.

Mylisz się pisząc że maszyna do klimy nie ma pompy - ma pompę a oprócz tego jeszcze wiele innych części, filtrów i separatorów itp więc daj spokój z głupimi tekstami - nie na darmo Bad ci wstawił ostrzeżenie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość slawek7

Wiecie nie obraźcie się bo ja Was szanuje (wy chyba mnie nie) ale to o co pytam ma się nijak do tego o czym piszecie. Gościa od klimy pytałem, a nawet postarałem sie i po jakiejś znajomości byłem w technikum samochodowym u nauczyciela od klimy. Szkoda że potrafią tylko powiedzieć jak to się podłącza do samochodu.

 

rafalgrzegorz -> tak wiem że mam pompę ale do odsysania i próżni. A ja pytam o ładowanie i czy do tego ma pompę.

 

Możecie po mnie jeździć ile chcecie, ale piszecie nie o tym o co pytam.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czynnik ładowany jest na zasadzie różnicy ciśnień. W samochodowej instalacji występuje podciśnienie 1 BAR. Gaz w maszynie znajduje się pod ciśnieniem ok 10 BAR (przynajmniej u mnie). Jeśli ilość gazu (ciśnienie) w maszynie spadnie poniżej określonego progu to nabicie układu nie jest możliwe. Trzeba wtedy uzupełnić gaz z zewnętrznej butli.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość slawek7

A widzisz to nowość dla mnie. czy ładowanie jest po LP czy HP? I czy w ogóle można ładować czynnik w fazie płynnej po LP. Niestety na Youtubie ludzie pokazują ze tak robią. Butla do góry nogami i poprzez zawór LP. Zresztą te pseudo jednorazowe butle tez tak niby działają, odwracają ją do góry i na stronę LP, ale coś tu chyba nie za bardzo jest OK, co ze sprężarką?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trzeba by sie cofnac do szkoly pdostawowej i nieco na fizyce posiedziec z dzieciakami. CIsnieneiw butli czy to pelnej czy to wypelnionej np w 1/3 bedzie takie samo. Czemu?? bo gaz w buti jest skroplony a cisnienie uwarunkowane jest w duzej mierze prawie ze glownej od temperatury otoczenia. Im wyzsza temperatura otoczenia czyli tez i butli tym cisnienie w niej rosnie znacząco. LAdowanie czynnika do ukladu odbywa sie przez wytworzenie wpierw prozni w ukladzie w aucie i niejako samo auto zaciąga soebie ten czynnika w psotaci cieklej z butli. Butla jedynie w maszynie spoczywa na wadze i na podstawie odczytow z wagi elektronika wie kiedy zamknac zawor dozujacy by zaladowac prawidlowa ilosc czynnika. Doladowanie czynnika kiedy mamy ukladzie w aucie powiedzmy polowe praktycznie rzecz biorac jest niewykonalne. Wynika to z tego ze w aucie czynnik i caly klad jest rogrzany od ciepla otaczajacego silnika. Troszke da sie tam dobic ale nie jest to przewidywalne ile go tam sie da wpompowac. Dlatego zawsze odciaga sie calosc z auta, i proznia wciaga od nowa prawidlowa ilosc do ukladu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności