Skocz do zawartości

Zmiana oleju na 10w40 (z wcześniejeszego 5w30) i powrót do 5w30


Gość janWro

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Szanownych Forumowiczów,

 

Chciałym prosić o radę w związku z problemem z którym muszę się zmierzyć.

1500 km temu zapaliłą mi się lampka Alladyna wskazująca na ciśnienie oleju. Po wyłączeniu i włączeniu silnika błąd nie występował. Lampka zaczęła się świecić niedługo później jadać po trasie szybkiego ruchu. Jeżdżąc po mieście lampa już się nie zaświeciła. Udałem się do mechanika. Stwierdzono, że dokonano wymiany czujnika oleju oraz samego oleju (wcześniej wlewany był 5w30 i ostatnia zmiana miała miejsce 2000km przed zapaleniem się lampki) na 10w40 (silnik ma 240 000 km przebiegu, oleju nie ubywało, podobno olej 5w30 po 2000 km był podejrzanie czarny). Tutaj pojawia się mój problem. Producent zaleca 5w30, część mechaników twierdzi, że lepiej pozostawić 10w40, część żeby powrócić do 5w30. Szczerze przyznam, że nie wiem co mam zrobić. Czy wrócić do 5w30 i obserwować. Czy wracając powinno być przeprowadzone płukanie? Czy może lepiej pozostawić 10w40? Bardzo proszę o wskazówki.

 

Serdecznie pozdrawiam

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instrukcja obsługi strona 232

I tego sie trzymaj bo ty tam masz KZFR a to świadczy że mordujesz ten silnik na 10W

I na dzień dobry zmień mechanika.

Jeżeli masz wątpliwosci to poczytaj forum .

Jest pisane wielokrotnie jak dbać o silnik z KZFR.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mogę jeszcze polecić -

 

I.T.P na "Y T" tam też usłyszysz że ciekawe stwierdzenie że "silnik ma jeździć na takim oleju jak wyjechał z fabryki do śmierci technicznej".

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za odpowiedzi.

Mechanik do zmiany oczywiście. Troche przeraża mnie to, że nie mogę zaufać każdemu mechanikowi ale taka nasza rzeczywistość.

 

Czyli zatem dokonam zmiany na 5w30 możliwie szybko. Czy powinienem przepłukać? Czy jakaś konkretna marka oleju jest sugerowana (Shell?)?

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja uznaje zasadę taką że kupuje olej w sklepie motoryzacyjnym lub u mechanika (opakowanie zbiorcze).

Ostatnio też zalałem płukankę bo mechanik się pomylił przy wymianie, ale że było to w świeżo zakupionym aucie to i tak miał być wcześniej wymieniony.

Poza tym nie stosuje olei o wydłużonym przebiegu, przy lpg staram się robić wymianę co 10tkm (chociaż raz 12tkm miałem zrobione).

A marka - to już trudniej coś doradzić - jak robisz u mechanika to najlepiej to co ma on sprawdzone i co leje klientom.

 

Ja jeździłem już na różnych olejach, GM, Castrol, Shell.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zaś oleje o przedłużonym przebiegu stosuję ale wymiany robię jak przy normalnym.

Czyli jak Rafał 10-12 tys max.

Do tego zawsze płukanki.

A szczególnie przy Oplu.

Powód jest jeden .

Pobór oleju.

Wtedy robi się dodatkowy syf który ,,zatyka silnik,,

Więc płukanka to wypłukuje.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za pomoc. Będę musiał przejechać jeszczez z 200 km zanim uda mi się przeprowadzić wymianę :(

Czy oleje o przedłużonym przebiegu związane są z markami liqui moly i podobne? Czy jakiś przykład mogę prosić?

 

Jako przykładny gamoń winien jestem małe sprostowanie. Na 5w30 przejechałem 8000 km zanim wlany został 10w40.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie ma nic wspólnego 

Ja płukanki stosuję jakie są dostępne.

Chodzi o to aby wypłukać silnik z osadów.

Jeden stosuje Liqui inni STP  a inni co innego.

 Wymieniaj go jak najszybciej .

Filmik masz więc wiesz co masz robić.

Sprawdź tylko jaki klucz potrzebujesz do korka spustu i do filtra i do dzieła.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności