Skocz do zawartości

Meriva B - nagar na świecach, wypadanie zapłonu


Gość Rejtan

Rekomendowane odpowiedzi

Pół roku temu w mojej Merivie B (2015 r., benzyna),  zaczął wypadać zapłon na czwartym cylindrze. Auto miało przejechane 40 tys. km więc postanowiłem wymienić świece. Przez pół roku było ok, ale nietstety kilka dni temu problem powrócił. To znaczy po rozgrzaniu silnika wyczuwam lekkie wibracje nadwozia, a z wydechu słychać pyrkotanie. Zdjąłem cewkę i okazało się, że na tak zwanych nakrętkach dwóch świec pojawiło się coś w rodzaju zielonego nagaru. Pozostałe dwie świece wyglądają ok. Czy ten zielony nalot może oznaczać, że z cewką coś jest nie tak? Świece planuję wyczyścić, podobnie fajki cewki, ale nawet jeśli to pomoże, to boję się, że problem będzie wracać.

 

spacer.png

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedzi, aczkolwiek dziś wyciągnąłem cewkę i okazało się, że na tych bolcach co idą od sprężynek w stronę listwy (to jakieś rezystory?) jest mnóstwo jakiegoś zielonego osadu, podobnie w miejscu gdzie te rezystory się stykają z listwą. Czy można ten osad  czymś wyczyścić niczego nie uszkadzając? No bo wymiana całej cewki przy przebiegu zaledwie 40 tys. to trochę słaba opcja, ale może nie ma wyjścia...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zielony nagar to utleniająca się miedź. Jeśli dużo się utlenilo to czyszczenie może przynieść krótkotrwałe efekty. Jak chłopaki pisali, zestaw naprawczy lub cewka. Jeśli zestaw naprawczy kosztuje 80 zł rozważył bym cała cewke, gdyż nie wiem jakie masz zdolności manualne. Jeśli dasz radę to korzystniej zdecydowanie wychodzi zestaw naprawczy

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po wymontowaniu cewki zastałem taki widok:

 

spacer.png

spacer.png

 

Bolce przy sprężynkach i gniazda cewki przemyłem rozpuszczalnikiem ekstrakcyjnym. Co nieco tego syfu zeszło, auto zaczęło pracować normalnie, interfejs błędu nie pokazuje. Jeśli jednak problem powróci wymienię cewkę.

 

Mam jeszcze pytanie, czym są te bolce przy sprężynkach (pierwsze zdjęcie, zazanczone na czerwono)?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pudrowanie trupa. Widzisz różnicę ? 

IMG_20210901_221530.jpg

IMG_20210901_221556.jpg

Tam już ktoś drut nawijał żeby jakiś przepływ prądu był? 

Czy już zewnętrzna izolacja zeszła?

Są to rezystory cewki , na pierwszy rzut oka 3/4 kwalifikują się do natychmiastowej wymiany by

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności