Skocz do zawartości

Ogrzewanie na panele podczerwieni.


Navia

Rekomendowane odpowiedzi

Szukam informacji od osób które to mają. Oglądałam na YT i czytałam w necie ale nie są to do końca precyzyjne odpowiedzi .

 

Czy da się tym ogrzać w sezonie grzewczym mieszkanie w bloku (kawalerka 28m2) . Mieszkanie jest w bloku w środku. Blok jest 9 rodzinny tzn jest 9 mieszkań . To mieszkanie jest w środku czyli po obu stronach jak od dołu czy od góry są inne mieszkania. Blok jest ocieplony.

 

Przedstawiam układ mieszkania.

Na zielono są zaznaczone miejsca gdzie są drzwi. Są tylko w łazience bo do pokoju i do kuchni są zdemontowane. Żółta strzałka to wejście do mieszkania. Czerwone kreski to okna. To miejsce które jest zakratkowane to szyb komina od centralnego ogrzewania w bloku.

 

W pokoju i w kuchni są grzejniki blaszki. Oczywiście w kuchni mniejszy. W łazience dwa lata temu dorobili grzejnik i wpięli się do głównego centralnego. Można go przerobić na elektryczny gdyż ma taką możliwość.

 

Korzysta ktoś z forumowiczów z takiej technologii ogrzewania. Proszę o opinie. mieszkanie.thumb.jpg.19645f9166fabc76c10e3deefa2c328b.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 45
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Jest wygodnie. Jest komfortowo i estetycznie. Promienniki są pod postacią obrazów. Kilka lat temu zmieniałem ogrzewanie i podchodziłem do promienników. Wszystko rozbija się o koszta eksploatacji. Moc grzejników wylicza Ci na podstawie pomiarów i osobistych preferencji. Powinien być audyt czy instalacja pociągnie. Sąsiad notabene za ścianą założył. Przeszedł na inną taryfę ale po roku zmienił na węglowy. Jeśli jest to mieszkanie w bloku i masz jeszcze instalacje gdzie są dwa bezpieczniki to można w przedbiegach zrezygnować. Nie wiem na dziś dzień jak rozwinęła się branża promienników i jakie koszta wygeneruje ich używanie. Zapewne technologia poszła do przodu i ich ceny zmalały . 

A teraz jeszcze kwestia tego że rury z instalacji i tak Ci w domu zostaną .

Promiennik szybko oddaje ciepło ale po wyłączeniu też szybko je traci. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Marcin 83 napisał:

A teraz jeszcze kwestia tego że rury z instalacji i tak Ci w domu zostaną

To da się usunąć.

 

18 minut temu, Marcin 83 napisał:

Jeśli jest to mieszkanie w bloku i masz jeszcze instalacje gdzie są dwa bezpieczniki to można w przedbiegach zrezygnować.

Są trzy. Jeden na gniazdka, jeden na oświetlenie i trzeci nie wiem dokładnie ale jak go wyłączę to mi dzwonek nie działa.

 

Instalacja miedziana w drucie 2.5 mm,

 

Piszcie dalej.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znaczy się blok jest prywatny? Wątpię czy sąsiad u góry będzie szczęśliwy że mu rurki wytniesz :D  no to masz zapewne bezpiecznik 16A . Przelicz sobie wstępnie jaki pobór będzie , ile promienników, do tego lodówka, telewizor, pralka, grzejnik w łazience odkurzacz piekarnik itd itp.  Jeden obwód na tyle punktów to za mało. Nawet jak dołożysz obwody to do licznika trzeba sprawdzić czy masz tam 4 mm² , 6mm². Od tego audyt 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Marcin 83 napisał:

Znaczy się blok jest prywatny?

Mieszkania są prywatne ale jest tu wspólnota która się pomału rozpada. Inni się chcą odcinać od głównego ogrzewania bo gaz poszedł w górę i podwyżki były po 300%.

 

23 godziny temu, Marcin 83 napisał:

Wątpię czy sąsiad u góry będzie szczęśliwy że mu rurki wytniesz

No właśnie jest tak że sąsiedzi jak pisałam chcą się odciąć . Ci z dołu i ci z góry. Sama bym została w tym pionie. Więc dlatego piszę że z rurami nie było by problemu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak jest was więcej do ogrzewania elektrycznego moim zdaniem bez audytu się nie obejdzie. Liczyłaś mniej więcej ile na obwodzie masz odbiorników ? Jaki podor jest na nowszej generacji promiennikach ? Jedno spotkanie z przedstawicielem powinno od strony technicznej rozwikłać wiele zagadek. Może się okazać że na tę chwilę nie będziesz mogła założyć takowego ogrzewania, zwiększenie mocy na przyłącze jakimś dużym problemem nie jest , ale pewnie będzie się wiązać z remontem, prucie kabli, rozdzielnica , wydzielenie obwodów . Zaproś na spotkanie jakiegoś przedstawiciela .

To ze strony technicznej. Ze strony praktycznej takie ogrzewanie to bajka . Ale na dzień dzisiejszy nie wiem czy aż tak kolorowo wygląda ze strony finansowej. Energia też idzie w górę , i zapewne w najbliższym okresie również podskoczy .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpadł znajomy elektryk i oznajmił że tu te panele razem z normalnym użytkowaniem innych urządzeń nie wytrzyma instalacja. 

Był też znajomy co będzie robić remont na górze i podpowiedział aby zrobić sobie własne ogrzewanie na gaz. Piecyk dwu funkcyjny i niewiele do podłączenia będzie tańsze niż położenie nowych kabli.

 

Także temat uważam za zamknięty.

Dziękuję za podpowiedzi.  

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności