Skocz do zawartości

Meriva A 1.4 Twinport Z 14 XEP i olej w zbiorniku wyrównawczym płynu chłodniczego


silos

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień Dobry

W pojeździe Opel Meriva A 1.4 Twinport Z 14 XEP , pojemność silnika: 1364 cm3,, moc silnika: 66 kW z roku 2008 (pierwszy właściciel) od pewnego czasu w zbiorniku wyrównawczym płynu chłodniczego na ściankach zbiera się czarny olej. Zbiorę go palcem a i tak nachodzi. Nie wiem czy nie stało to się kiedyś w wyniku krótkotrwałej jazdy na niskim poziomie oleju silnikowego kiedy to także uszkodził się czujnik oleju.

Sprawdziłem to w tym modelu jakiejś chłodnicy oleju nie ma. Na górze silnika jest plastikowa osłona zaworów (ta część z korkiem wlewu oleju) i nie wiem teraz czy wystarczy ją zdjąć i wymienić pod nią uszczelkę czy trzeba jeszcze niżej zdjąć górny fragment silnika ? Wycieków z boku nie widzę w bloku silnika tylko trochę głośniej chodzi niż wcześniej.

Czy też w pierwszej kolejności wylać cały płyn chłodniczy, nalać całkowicie nowy, różowy płyn i obserwować ? Czy jest jakaś metoda na opróżnienie układu chłodzenia w tym pojeździe ?

Pod korkiem oleju zbiera się masło jednak wynika to z krótkich odcinków pokonywanych zimą.

 

Dziękuję za odpowiedzi.

 

Pozdrawiam

M.K.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłodniczki nie ma ale masz pompę płynu chłodzącego na pokrywie rozrządu.

A tam jest olej bo łańcuch 

Czyli pomiar kompresji i jeżeli będzie dobrze to wymiana uszczelki pod pompą płynu

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź.

Spytam tylko czy w tego typu silniku jest możliwość pomiaru samemu kompresji czy tylko warsztat ? Jeżeli pomiar NIE będzie dobry to wtedy cała głowica do spolerowania i nowa uszczelka pod nią ? Z silnika żadnych wycieków bocznych oleju nie ma. Tylko w tym płynie jest.

Uszczelkę pod pompą to bym sobie sam wymienił.

 

Jeszcze raz dziękuję za odpowiedź.

 

Pozdrawiam

M.K.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję.

Znalazłem film od Corsy D z tym silnikiem:

https://www.youtube.com/watch?v=w7_BSZ-ACYc

tylko potrzeba zakupić manometr i uzyskać podobne wyniki.

Dopytam tylko gdzie będzie w Meriva A 1.4 Benzyna przekaźnik pompy paliwowej aby jak na filmie rozłączyć ją ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję.

 

Mam jeszcze zapytanie jeżeli uszczelka pod pompą wody w tym silniku jest OK to na podstawie:

https://www.youtube.com/watch?v=A_-EZsAOTWU

będzie to duża wieloczęściowa uszczelka pokrywy rozrządu.

Jeżeli tak jest to czy taką uszczelkę w tym silniku wsunę z boku od przedniej części silnika tak aby nie trzeba było w ogóle ruszać łańcucha rozrządu ? Czy też niestety ale łańcuch trzeba zrzucić wcześniej dokonując wielu znakowań flamastrem czarnym oraz blokując koła zębate ?

 

Dziękuję za odpowiedź.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do zmiany uszczelki pokrywy rozrządu nie ma potrzeby ruszać łańcucha rozrządu, bo po co? Odkręcasz tylko cewke, pokrywę rozrządu, wyciągasz starą uszczelkę, czyścisz rowek z resztek, czyścisz powierzchnie głowicy z resztek i brudu, zakładasz nową uszczelkę, pokrywę, zakręcasz śruby w odpowiedniej kolejności i z odpowiednim momentem, potem zakręcasz cewke, dajesz zaślepkę tą plastikową na wierzch i to tyle. Z godzinka roboty. Piszesz o uszczelce pokrywy rozrządu, to jest tak jak piszę no chyba, że chodzi Ci o inną uszczelkę, bo na filmiku z linku zdejmowana jest cała głowica a do tego już koła zębate rozrządu muszą być zdjęte. 

Edytowane przez peplunio

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień Dobry

Tzn. chodzi mi o wymianę tej skomplikowanej uszczelki pokrywy rozrządu za łańcuchem i trybami ze zdjęcia:

Czy można ją wsunąć z boku od przodu auta bez zdejmowania łańcucha ?

Uszczelka pod samą pompą wody zapewne nie odpowiada za dostawianie się oleju do płynu.

zrzut_uszczelka.JPG

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności