Skocz do zawartości

Opony


Gość Piotrcc

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam pytanie czy do corsy c będą pasować opony letnie 195/60 r 15? Czy jednak będą za szerokie? Aktualnie jeżdżę na zimowych 195/50 r15

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jeśli zimowe pasują to i te letnie też podejdą. Szerokość opony zawsze sprawdzaj po pierwszej wartości - 195 szerokość, 60 wysokość. Szerokość letnich i zimowych w Twoim przypadku jest taka sama, jedynie letnie będą wyższe o 1 cm.

Ja jeżdżę na oponach 185/60 R14.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Flinston napisał:

letnie będą wyższe o 1 cm

Ciekawy sposób liczenia...

Mi wychodzi, że różnica w wysokości koła wyniesie 39mm czyli prawie 4-krotnie więcej. 

 

I Corsa w 15 calach powinna mieć rozmiar taki, jak te zimówki.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Wbrew obiegowej opinie wysokość na oponie nie jest podawana w milimetrach. Jest tam podana wartość w procentach. Bierzesz ten procent , wyliczasz ile to z szerokości opony i masz wysokość. Tak że przy różnej szerokości opony a tym samym oznaczeniu np. 50 opony mają inną wysokość 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ojć, przepraszam, pomyłka :D

 

Chociaż dla mnie R15 do Corsy to już trochę przyduże koła, w Astrze F mamy właśnie letnie koła 195/60 R15 i przy skręcie ocierają o nadkola, a co dopiero w Corsie :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Corsa może mieć nawet 17 cali i nie ma to wpływu na ocieranie.

Niestety nie masz pojęcia związanego z zasadami doboru felg i opon do samochodu, a stąd skutek obcierania w Astrze...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak do końca w corsach z tymi "17stkami" za różowo nie jest, mam akurat wersję z oryginalnymi alufelgami i oponami zgodnymi z VINem, czyli 215/45/R17... no i przy maksymalnym skręcie ocierają, niestety:-(. Także staram się nie skręcać na maxie, choć niekiedy trzeba wykonać manewr (np.  ciasne parkowanie), zresztą również zimówki na oryginalnych oplowskich stalówkach, zestaw 195/55/R16 (wg "kalkulatora opon i felg" niemal identyczne parametry) też ocierają. Ale już tak jeżdżę ponad 5lat i przywykłem;).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, widzę towarzystwo niewiedzy... No to dla potomnych:

W każdym aucie ważne są 3 rzeczy jeśli chodzi o koła:

- średnica koła

- ET

- szerokość bieżnika

Jeżeli hipotetycznie fabryczne koło ma rozmiar 185/55R15 ET42 to wsadzając 17 cali felgę z ET42 i oponę 17 cali 185 o odpowiednio niższym profilu, by zgadzała się średnica koła, NIE BĘDZIE NIC OBCIERAĆ bo musiałoby też obcierać na fabrycznych kołach.

Co to jest ET, jaki ma wpływ i z czym się toto je, jest mnóstwo w gugulach. Wystarczy zastosować fabryczne opony i założyć je na felgę 15 jak orginalnie ale z ET np. 25 lub 55 i już będzie obcierać. Proste.

 

20 godzin temu, bogoes napisał:

zimówki na oryginalnych oplowskich stalówkach, zestaw 195/55/R16 (wg "kalkulatora opon i felg" niemal identyczne parametry) też ocierają.

Oryginalne oplowskie stalówki występowały w różnych ET, począwszy od 38 a na 44 skończywszy. Masz pewność, że te blaszaki są z tego auta?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ArKos Rozumiem Cię, bo wg mnie też tak nie powinno być (obcieranie), ale w mojej corsie są felgi fabryczne 17" od nowości te same... natomiast stalówki dokupiłem nowe, z ASO (pracownik ASO) zdjęte z nowej corsy, bo nabywca nie chciał stalówek i dopłacił do alusów. Jeśli chodzi o zakupy do samochodu , to wszystko sprawdzam pedantycznie po n-rach GM i zgodności z VINem corsy, jako, że nie jestem znawcą, więc wychodzę z założenia, że kupowany element ma być na 100% do mojej corsy. Poniżej przedstawiam wg VINu mojej corsy dane dotyczące kół z EPC i kawałek instrukcji z corsy 2012, oraz fragment zdekodowanego w dzień zakupu w ASO VINu (kontrola przed kupnem).

Także mimo 100% zgodności i tak obcierają... jak kupiłem corsę pod koniec 2016r. to były założone opony niezgodne z instrukcją (225/45/R17) i zaraz w 2017r. kupiłem najpierw prawidłowe letnie, a jesienią felgi stalowe i zimówki. Także mimo ogromnego szacunku i podziwu dla Twojej wiedzy, bo często czytam, co piszesz... sam widzisz, że mimo oryginalnych felg i prawidłowych opon obcierają, trudno, zdarza się:-(

 

1602233020_2022010721_59_42.thumb.png.a042e8b72ed3a0f7fddcf0a5735b0ebb.png

 

1961212567_2022010722_00_47.thumb.png.474ff531889cb725d16afe1b98ad8e49.png

 

217696440_2022010722_04_10.png.e15583f7d4f0760c5dd858798f0a8064.png

 

469455244_2022010722_36_30.thumb.png.81b89945071b6b5ec50fc7c320853605.png

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc wina musi leżeć w oponie. Miałem kiedyś do czynienia z oponami w identycznym rozmiarze i profilu, a po założeniu na felgi jeden model układał się na feldze tak: [___] a drugi tak: (___)

 

Czy w tym wypadku nie ma takiego zjawiska...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności