Skocz do zawartości

Podszarpywanie przy hamowaniu silnikiem


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Dawno mnie nie było na forum ale potrzebuje jakiejś podpowiedzi / porady. Posiadam opelka zafire A 2005r benzyna 1.8 16V Z18XE + LPG. W ostatnim czasie samochód zacząl poszarpywac, pózniej zaczął wypadac zaplon, po podlaczeniu opcom - listwa zapłonowa . Po wymianie listwy i przy okazji świec problem zażegnany. Ale nie do końca. O ile samochód jeździ to zauważyłem lekkie podszarpywanie przy hamowaniu biegami, gdy jade na biegu i bardzo delikatnie dodam gazu to zaczyna kangurzyc, gdy dam więcej gazu nie ma tego. Również na jałowym gdy stoję na światłach czuje że silnik nie chodzi równo, co raz delikatnie "zawibruje". Stwierdzilem że może ta nowa listwa jest jakaś wadliwa. Podmienilem listwe od astry z identycznym silnikiem którą posiadam (w niej nie ma żadnych problemów z kangurzeniem czy nie równą pracą) ale sytuacja identyczna - na podmienionej listwie problem ten sam. 

No i teraz pytanie : co może być przyczyną? Wydaje się że układ zapłonowym można by wykluczyć (nowa listwa zapłonowa i świece). Tak myślę że moze przepustnica jest mocno zabrudzona stąd ten problem.... Ale to tylko moje takie przemyślenia. Proszę o wskazówki/porady co może być przyczyną. 

Pozdrawiam 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 39
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Zapomniałem dodać że świeci się check od drugiej sondy lambda a dokładnie podgrzewanie sondy padniete i przekroczony próg wydajności katalizatora błąd ale to już od dłuższego czasu mam więc raczej to nie to powoduje wyżej wymienione objawy.... 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak Tobie coś doradzać jak ty nie reagujesz na takie coś?

Jaką masz pewność że nie masz zapchanego kata?

Olewanie podstawowych usterek lubi odbić się czkawką.

Wykręć sondę pierwszą i spróbuj jazdy bez niej czy wtedy poszarpywanie zniknie

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszą czy drugą sondę? Bo bład grzania sondy dotyczy drugiej sondy. Nie skupiałem się na katalizatorze bo ten błąd już od około roku jest i wcześniej nic się nie działo..... 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymieniać kata nie mam zamiaru bo samochod nie nowy więc nie chce inwestowac. Więc może usunięcie i zalozenie strumienicy? Preparaty do czyszczenia kata na coś się zdają czy tylko kasa wyrzucona w błoto? 

A po drugie czy jak odepnę pierwsza sondę to nie przejdzie w tryb awaryjny samochód? 

Aha. I zapomnialem dodać ze mam emulator wkrecony w drugą sondę lambda, ten dystans taki mosiezny, bo właśnie taki kolega mi doradzil jak mówiłem że mam błąd katalizatora.... 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Adasiuniunio napisał:

Wymieniać kata nie mam zamiaru bo samochod nie nowy więc nie chce inwestowac.

Cóż Ty się będziesz więc bujać z wszelkimi problemami z tym związanymi włącznie z tym że pewnego razu napiszesz że auto zgasło albo nie odpala.

 

Pierwszą sondę odkręć i tak spróbuj się przejechać. Będzie błąd ale jeżeli kat. jest zapchany to będzie czuć różnicę  pomimo tego.

Ale a propos blędu .Jesteś już na forum dłuższy czas więc nie muszę Ci przypominać że na forum Opla podaje się kody błędów a nie opisy.

Jak chcesz potem uzyskać konkretniejszą pomoc?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, adam1954 napisał:

Cóż Ty się będziesz więc bujać z wszelkimi problemami z tym związanymi włącznie z tym że pewnego razu napiszesz że auto zgasło albo nie odpala.

 

Pierwszą sondę odkręć i tak spróbuj się przejechać. Będzie błąd ale jeżeli kat. jest zapchany to będzie czuć różnicę  pomimo tego.

Ale a propos blędu .Jesteś już na forum dłuższy czas więc nie muszę Ci przypominać że na forum Opla podaje się kody błędów a nie opisy.

Jak chcesz potem uzyskać konkretniejszą pomoc?

Ok. Tak zrobie. A jak poczuje różnice ze kat zapchany albo nie? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. No i  wyjąłem pierwszą sondę lambda. Nic się nie dzieje, nie wchodzi w tryb awaryjny. I wydaje się że się zbiera lepiej bez tej sondy..... Podszarpywanie występuje nadal. Ogólnie bez zmian. Więc wg Was katalizator zapchany czy nie? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak po dluzszej jeździe bez pierwszej sondy lambda mogę stwierdzić że podszarpywanie jest trochę większe, teraz nawet w czasie szybszej jazdy na wyższych obrotach.... 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie oto błędy zczytałem dziś opcomem.... I jeszcze pojawiał się błąd przekroczony próg wydajności katalizatora ale o dziwo o tym razem kodu tego błędu nie było.... Bo juz kilkanaście razy podłączany i kasowane błędy.... 

 

 

IMG_20230214_180010.jpg

Edytowane przez Adasiuniunio
Bląd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności