Skocz do zawartości

Corsa D - znikła klimatyzacja


Rekomendowane odpowiedzi

  • 4 tygodnie później...

Witam ponownie, oddałem Corse do poleconego od znajomej firmy warsztatu. Okazało się że poprzednio mechanik zapchał układ olejem dlatego klima działała na pół gwizdka. Oczywiście temperatury spadły więc na 100% nie jestem w stanie potwierdzić że wyczyszczeniu układu pomogło i klimatyzacja jest w pełni sprawna ale jest znaczna różnica. :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Witam , posiadam Corsę D 1.2 benzyna  , 2007 r. Manualna klimatyzacja . Nie chłodzi na postoju , podczas jazdy działa sprawnie. Ogólnie sprężarka się załącza z przycisku, ale nie załącza się wentylator, i myślę że tu jest problem. Auto już takie kupiłem od handlarza więc myślę że mogą tu byc jakieś "Kwiatki"  Trochę to dziwne że wentylator nie działa a sprężarka już tak . Bezpieczniki i przekaźniki sprawne , zauważyłem że są 2 przekaźniki sterujące wentylatorem, oby dwa uruchamiają go po zawarciu na skrzynce bezpieczników. Myślę że nie ma impulsu z komputera , błędów też żadnych nie ma. Ciśnienie dzisiaj sprawdzę ale powinno być okej skoro sprężarka działa.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co jest pewne, oraz było sprawdzone: 

 

 

Sprężarka się załącza , nie załącza sie wyłącznie wentylator.

 

 

Bezpieczniki i przekazniki od wentylatora są sprawne.

 

 

Gdy robię zwarcie na przekaźniku , to wentylator się uruchamia , na jednym i drugim przekaźniku (są tylko 2), (poprzez komputer diagnostyczny też wentylator się uruchamia i działają 2 prędkości)

 

 

Czynnik w układzie jest oraz czujnik ciśnienia klimatyzacji pokazuje około 800kpa (gdy go odłącze , sprężarka przestaje działać więc tu jest wszystko okej)

 

 

Czujnik temperatury płynu chłodzącego też pokazuje prawidłową wartość na komputerze diagnostycznym.

 

 

Przejście sygnałowe między komputerem silnika a przekaźnikiem również jest dobre (pin B14 na komputerze dochodzi do przekaźnika K14 , oraz pin B46 dochodzi do przekaźnika K7)

 

 

Na komputerze diagnostycznym , w parametrach jest normalnie wskazanie że klimatyzacja aktywna , ale wentylator się i tak nie załącza.

 

 

 

 

Czy ma ktoś jakiś pomysł ?.

Edytowane przez iskra222
Dokładna analiza usterki i sprawdzenie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam, aby nie zakładać kolejnego tematu dorzucę swój problem z swoją corsa. Najpierw opiszę co się dzieje.

 

Corsa D, 1.7CDTi, Z17DTR

 

Samochód po serwisie klimatyzacji. Po 2 latach chłodzenia rozszczelnił się przewód gumowy na łączeniu z aluminiowym. Wymieniony wraz z kompletem uszczelek. Sprawdzenie szczelności azot wodór i po 24h trzyma. Chłodzi jak wcześniej.

 

Posiadam klimatronic

 

Pojawił się niestety 2 -3 dni pozniej na trasie problem. Przy 26st na zewnątrz miałem ustawione 20st i było ok do czasu kiedy nagle z niewiadomo jakich  przyczyn nawiew zaczął przyspieszać (chcial utrzymać temp 20st)  i zaczęło z nawiewów lecieć ogrzane powietrze. Nie gorące ale takie z zewnątrz. Trwało to jakąś 1min i wróciło do chłodzenia. Myślałem że to przypadek jednorazowy natomiast następnego dnia znów się to pojawiło ale już po uruchomieniu silnika ten sam objaw. Z nawiewów ciepłe powietrze, i nie występowało charakterystyczne obciążenie silnika wentylatorem.

 

Po otwarciu maski faktycznie wentylator nie wchodził na bieg przy uruchomionej klimie. Znów kilka chwil minelo i wentylator wystartował i wróciło chłodzenie.

 

Sprawdzenie temp silnika po nagrzaniu do 103-105st uruchamia wentylator.

 

Jeżeli chłodzi to przewód do sprężarki zimny jeżeli wentylator się "zawiesi" to przewód robi się gorący.

 

Czy może to mieć związek z czujnikiem ciśnienia klimatyzacji?

 

Na kompie żadnych błędów żadnych checków

 

Dzięki za pomoc.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w module klimy też nic nie ma?

Jak sprawdzasz jakimś badziewiem za 20zł, to fucktycznie błędów nie będzie.

Ciekaw jestem, co ma otwarcie maski do pracy wentylatora?......

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że najpierw musiał byś sprawdzić komputerem, jakie jest ciśnienie gazu klimatyzacji. Bo w ten sposób zweryfikujesz czy czujnik jest sprawny, czy nie. 

 

Wentylator się załączył po nagrzaniu do 105°C , ponieważ są 2 przekaźniki lub nawet 3 od wentylatora głównego , jeden główny od załączania go po nagrzaniu, a drugi od załączania klimatyzacji, możliwe że ten od klimatyzacji gdzieś nie łączy 

 

Sprawdź jeszcze główny przekaźnik od samej sprężarki klimatyzacji

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, ja37 napisał:

Ciekaw jestem, co ma otwarcie maski do pracy wentylatora?......

 

 

Hehhe źle to odebrałeś. Chodziło mi tylko o sprawdzenie czy faktycznie wentylator się kręci ?

 

Posiadam tylko cloneopcoma i wiem że to za wiele nie pomoże.

 

A powiedzcie proszę czy w mojej wersji silnika Z17DTR jezeli silnik jest zimny i sie ogrzewa do temp roboczej to wentylator cały czas stoi. Chłopaki piszą o 2 biegach. Mnie się wydaje że mam tylko 1 bieg (ten sam co chłodzi silnik po osiągnięciu temp 105 i ten sam co uruchamia się podczas pracy klimy). Nie umiem określić predkosci

 

Wiem natomiast że w tej wersji klona mam opcje testowqnia 3 biegów wentylatora i tylko oznaczony "3" uruchamia wentylator. Pod 1.i 2 nie ma reakcji. Chociaż wydaje mi się  że to jest wina samego klona i że nie do końca ustawia dostępne opcje dla danego modelu auta

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od sterownia biegami wentylatora głównego odpowiada rezystor umieszczony w odbudowie wentylator (wymienny) , u mnie też był w środku zniszczony, przez wodę i wilgoć. W wersji ze zwykłą klimatyzacja są 2 biegi , w wersji z klimatronikiem są 2 lub 3 biegi.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności