Skocz do zawartości

Opel Zafira A 1.8 problem z uruchamianiem zimnego silnika


Gość Rafaellowarszawa

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Rafaellowarszawa

Opel Zafira 1.8 125km 92kv prod 10.2003 tylko benzyna
przejechane 196tyś km

Witam wszystkich.
Od jakiegoś czasu mam "problem" z autem.
Ale od początku. W połowie marca wymieniałem rozrząd i układ wydechowy (kompletny od rury kolektorowej). Podczas wymiany rozrządu mechanik stwierdził, iż ze starości rozsypała się izolacja od czujnika wałka rozrządu (był zamontowany VDO/Sienems). Został zamontowany "Valeo".
Przy odbiorze mechanik powiedział, że trzeba się naszykować na wymianę świec zapłonowych (te już swoje paredziesiąt tyś km miały przejechane)
Po odebraniu auta od mechanika wysiadła sonda lambda (pokazywał "Błąd P0141"-problem zgrzaniem grzałki)-za katalizatorem.Kasowanie błędu nic nie dawało-
dodatkowo co jakiś czas na zimnym przy próbie odpalenia silnika kręcił rozrusznik (tak z 5sek) i pojawiał się błąd czujnika wałka rozrządu P0340.
Za kolejnym razem jak próbuję odpalić to idzie bez problemu.
Teraz (w wielki piątek) wymieniłem świece (na Bosh) i sondę Lambdana Delpfi. Problem z sondą zniknął- pojawia się tylko okazjonalnie problem z czujnikiem wałka rozrządu- ale nie ma reguły.
Dodatkowo mechanik powiedział, że mam słabą kompresję (6bar)- co dziwne podczas pierwszej naprawy nic nie mówił o kompresji.



(Ps. wszystko co niżej piszę- nie wiem czy takie info się przydadzą, alepiszę, jak realnie działa auto)
Szczerze. Nie wiem co tym myśleć.
Samochód jeździ normalnie, olej ma w normie (od wymiany minęło dokładnie 9700km) olej faktycznie jest lekko ciemniejszy. Od czasu wymiany dolałem ok 0,7l. oleju. Akumulator po kilkudniowym postoju ma 12,4V. Podczas rozruchu spada do 11,4 i póżniej łądowanie na poziomie 14,2-14,4
Przed ostatnią zmianą oleju czyściłem silnik płukanką "LIQUI MOLLY"-taką zwyczajną-nie "agresywną", po wymianie oleju wlałem Cermaizer.
Olej cały czas 5w30 firmy Miller Oil.
Propo kompresji ...Auto ostatni czas miało mierzone 5 lat temu-wszędzie miał po 12bar. Podczas jazdy nie gaśnie silnik, nie jest "zamulony", Na "5" biegu na prędkości 100km/h ma obroty +-2500.
Na biegu jałowym nie ma falowania obrotów (obroty oscylują między 840 a 860 ale to chyba jeszcze nie jest falowanie), nie mam zwiększonego zużycia paliwa.

 

ps. Dzisiaj ( 20.4)


rozrusznikiem (ok 4 sek) odpalił ( nic nie pomogło wciśnięcie pedału gazu).
Wyskoczyło auto z kluczykiem a program zczytal następujące błędy:
C0028 (3D)
C3895 (01)
U3111 (7F)
P340.
Już po uruchomieniu obroty nie falowały, przyspieszenie było normalne..



I tak się zastanawiam co jest nie tak? Czy to że został wymieniony czujnik z oryginalnego za zamienniki, czy gdzieś indziej błędu szukać (bo raczej bezpiecznika od wałka rozrządu nie ma - tak jak od sond jest).

Proszę o rady, porady.

Z góry dziękuję za wszystkie informacje.

Rafał

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Gość Rafaellowarszawa

Ps.
Nie wiem czy to ma znaczenie ale zauważyłem coś takiego:
Jak zafira stoi jakiś czas i próbuję odpalić wówczas rozrusznik kręci, pokazuje się auto z kluczykiem i odpala.
Zgaszę po ok 10 sek autko, poczekam z 10 sek, przekręcam kluczyk w stacyjce pokazuje się kontrolka auta z kluczykiem, kręcę rozrusznikiem, bez problemu odpala i auto z kluczykiem gaśnie (ale błąd P0340)/

Co ciekawe. Przy pierwszym uruchomieniu obroty na biegu jałowym nie chcą przekroczyć 4tysięcy. Po zgaszeniu i ponownym odpaleniu obroty przy gazowaniu idą powyżej 4 tyś bez problemu.

W jednym i drugim przypadku po przygazowaniu i puszczeniu pedały fazu obroty spadają na +- 850-870 i nie falują


Będę wdzięczny za podpowiedzi, co to może być (rzeczony czujnik położenia wału rozrządu, a może ECU?)


Z góry dziękuję za odpowiedzi
Rafał

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie wygląda na aż taką słabą kompresję,

Może mechanik ma zepsuty manometr, może źle mierzył, a może Źle ci ustawił rozrząd?

Jeden ząbek na ssącym szkody nie uczyni, ale mogą być cuda.

Sprawdzisz ustawienie rozrzadu?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Rafaellowarszawa napisał:

sondę Lambdana Delpfi

Sonda nie nic wspólnego z rozruchem.

Sondę sterownik czyta dopiero po czasie do 2 minut

8 godzin temu, Rafaellowarszawa napisał:

Podczas wymiany rozrządu mechanik stwierdził, iż ze starości rozsypała się izolacja od czujnika wałka rozrządu (był zamontowany VDO/Sienems). Został zamontowany "Valeo".

Kup używkę oryginał i sprawdź.

Jest też opcja reszty okablowania tego czujnika od wtyczki do sterownika

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Rafaellowarszawa

Witam ponownie.

Chciałem już napisać że problem cudownie ustąpił. W czwartek odpisałem akumulator i tak zostawiłem na 24h. W piątek (1.5tyg temu) podłączyłem i problem jakby ustąpił. Odpalałem,jeździłem i nic się nie wyświetlało. Odstawiłem w środę, wczoraj wieczorem próbnie odpaliłem i nic. Dzisiaj rano odpaliłem i problem powrócił. Czy może to być wina wilgoci?

 

 

Ps. Mam stary czujnik ( oryginalny). Jestem laikiem więc się zapytam: czy po zaizolowaniu przewodów ( na odcinku ok 5cm wszystkie 3 przewody są bez izolacji)  i podłączeniu czujnika "na sucho" tzn po położeniu go na pokrywie silnika ( nie wymontowaniu go w miejsce) mogę sprawdzić czy problem ustąpi??nie będzie to miało żadnego negatywnego wpływu na silnik?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujnik zazwyczaj na początku szwankuje gdy się rozgrzeje. Po ochłodzeniu wraca do normy. I to są pierwsze oznaki jego wykończenia. Jak go położysz obok to nie "odczyta" sygnału i lipa 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Rafaellowarszawa

Witam ponownie.

Napiszę tak:

Czujnik był wymieniony w marcu 2022 (założony został nowy firmy "Valeo". Czujnik został wymieniony wraz z rozrządem i układem wydechowym. Po wymianie najpierw uparcie przy starcie pokazywał uszkodzone grzanie sondy 1 i czasami pojawiał się błąd P0340 (uszk. czujnika wałka rozrządu). W kwietniu wyminiłem sondę na nową "Delphi" oraz świece Bosh (stare miały już kilkadziesiąt tys. km). Od tego czasu zaczął się problem z czujnikiem.

Co ciekawe. Po odłączeniu akumulatora na około dobę problem ustąpił na około tydzień- i znowu powrócił.

Dodam że akumulator ma w stanie spoczynku 12,4-12,6 a przy uruchamianiu spada do ok 11. Ładowanie  podczas pracy normalne 14,4V.

 

Nie wiem czy po prostu wyminić czujnik na oryinalny (VDO/ SIEMENS)?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Rafaellowarszawa

Witam.

Nie powielam tematu tylko kontynuuję.

Mój problem nie jest typowym problemem. 

Fakt  problem nastał po wymianie czujnika na zamiennik ale  po odłączeniu zasilania problem na jakiś czas ustępuje...

 

A w temacie po weekendzie majowym zamóeię oryginalny czujnik i będę dalej działał

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.04.2022 o 16:00, ja37 napisał:

Jeden ząbek na ssącym szkody nie uczyni, ale mogą być cuda.

Sprawdzisz ustawienie rozrzadu?

Zadał Ci pytanie Grześ.

Sprawdziłeś co pisał?

6 godzin temu, Rafaellowarszawa napisał:

A w temacie po weekendzie majowym zamóeię oryginalny czujnik i będę dalej działał

Najpierw sprawdź czy to nie jest wina przewodów od czujnika do sterownika

Przecież to pierwsze się powinno robić.

Sprawdziłeś jeszcze raz tą kompresję?

Sprawdziłeś jak wygląda wałek na tym cylindrze?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności