Skocz do zawartości

Czy to mogą być objawy przestawionego rozrządu ?


Gość asterix27

Rekomendowane odpowiedzi

Gość asterix27

Hej

 

Trochę może przydługie, ale zebrałem informacji ile się dało :wink: Mam do was zapytanie. Czy poniższe objawy mogą wskazywać na przestawiony rozrząd ?:

 

- wewnątrz kabiny jest głośniej, słychać jakby głośniejsze terkotanie silnika

- podczas jazdy, po szybkim dodaniu gazu, jest najpierw szarpniecie a później wchodzi na obroty ale nie jest to płynne wchodzenie na obroty, czegoś mu brakuje. To szarpnięcie występuje w całym zakresie obrotów

- wyczuwalne są lekkie drgania budy, kierownicy na wolnych obrotach

- podczas dodawania gazu w trakcie jazdy też słychać to terkotanie wewnątrz kabiny

- na wolnych obrotach podczas postoju słychać terkotanie w okolicach rozrządu. Jest to taki dźwięk jakby była luźna obudowa czegoś (coś wpada w rezonans) ale wszystko sprawdzone i nic tam nie jest luźne

- potrafi przekroczyć 4500 obrotów

- potrafi osiągnąć prędkość 180 km/h

- ciśnienie w kolektorze ssącym na wolnych obrotach wynosi 28 kPa, przy włączonym zapłonie 98 kPa.

- obroty żyleta – nie falują

- nie gaśnie

- odpala bez problemu (może ciut szybciej na ciepłym)

 

Na przestrzeni ostatnich 5000 km zostało zrobione:

 

- wymieniony filtr powietrza

- wymieniony filtr paliwa

- wyczyszczona przepustnica

- sprawdzony dolot powietrza

- wymienione świece (NGK)

- wymieniony DIS – oryginał DELPHI

- wlewany STP do czyszczenia wtryskiwaczy – nastąpiła nieznaczna poprawa

- EGR wymieniony

- sprawdzone poduszki silnika – ponoć ok

- wymieniona sonda lambda - przy kolektorze wydechowym - BOSH

 

Nie zostało zrobione:

 

- nie sprawdzony czujnik wału korbowego, ale błędów na kompie brak

- nie sprawdzony czujnik wałka rozrządu, ale błędów na kompie brak

- nie sprawdzony czujnik powietrza dolotowego, ale błędów na kompie brak

 

Czy takie objawy to przestawiony rozrząd, czy mimo braku błędów coś może być z czujnikiem wału korbowego ? To terkotanie w okolicy rozrządu najbardziej skupia moje podejrzenia wokół tych elementów.

 

Filmik jak słychać terkotanie w okolicy rozrządu:

 

http://www.youtube.com/watch?v=RsDRWTpcpEE

 

Proszę o radę. Dla tego kto wytypuje trafnie, zgrzewka browara :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też miałem objawy takie jak głośna praca silnika(coś jak w dieslu), mechanik stwierdził uszkodzony wał rozrządu(rzadko można podobno uszkodzić ale można jak pokazała moja mama :wink:, po wymianie silnik ucichł ale nadal mam taki objaw jak brak mocy i szarpnięcia przy ruszaniu z pierwszego biegu i bardzo powoli rozgrzewa mi się silnik-wymieniono termostat(co przekłada się na duże spalanie) i nic nie pomogło :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość asterix27

Trzeba będzie zdaje się rozebrać rozrząd i zajrzeć tam bo inaczej się chyba niczego nie dowiem :wink:

 

Czy ktoś ma jeszcze jakiś pomysł ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość robertnet

Ciężko wyczuć tak naprawdę, trochę boję się zaryzykować stwierdzenie, że to rozrząd, bo nie jestem pewien, ale dopuszczam taką możliwość.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość asterix27

Tez tak myślę i daję go w najbliższym czasie do mechanika. Nie będę już szukał na oślep. Błędów nie ma a jedyne co mnie naprowadza to to terkotanie tam przy rozrządzie, a z rozrządem nie ma żartów. Wszystko co do tej pory zrobiłem (oprócz sprawdzenia poduszek) zrobiłem sam, więc koszty nie były duże (tylko za części). Diagnostyka komputerowa też sam.

Rozrząd robił mechanik, można powiedzieć sprawdzony ale podwórkowy, przez 5 lat robiłem u niego golfa II, więc niekoniecznie ma pojęcie o trochę jednak już innej technologii. Na początku było ok, zaczęło tak terkotać jakiś czas temu. Może się ciut przestawił. Do niego już nie pójdę bo się z nim pożarłem jakiś czas temu przy innej okazji :beer:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem, u mnie jak przestawili przy wymianie o jeden ząbek to w ogóle nie chciał jechać, obroty spadały a na biegu jałowym w czasie jazdy w ogóle przygasał.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość robertnet

max-ell, o 1 ząbek to napewno nie było, nie odczułbys tego praktycznie, w mojej corsie (x14xe) kiedys przeskoczył mi pasek o 2-3 ząbki, efekt był taki, że było słychac lekkie pukanie- coś w stylu jak na filmie asterix-a, ale nic nie falowało i odpalał jak gdyby nic,

o 1 ząbek rozrząd to w niektórych silnikach się przestawia rozrząd aby przyspieszyc zapłon :D

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość asterix27

U mnie tak jak pisałem obroty nie falują, odpala bez problemu.

A może to jakieś łożysko ? Co o tym sądzicie ? Które łożysko (łożyska) na wolnych obrotach może powodować takie terkotanie ? Które łożyska wtedy pracują ? Dodam ze pasek klinowy był zrzucany i terkotanie było takie samo.

 

W załączeniu jeszcze drugi filmik jak to słychać w kabinie:

 

http://www.youtube.com/watch?v=s4J0P9X_ccU

 

Trochę słaby dźwięk, w rzeczywistości jest głośniej, najlepiej słuchać na słuchawkach.

Drzwi i maska pozamykane. Jest to takie "Mruczenie", "Buczenie", "Terkotanie". Nie jest ono równomierne jakby się przysłuchać.

Dodatkowo jak schodzi z obrotów i jest tak około 1300 obr. to następuje jakby wyraźne przejście w stan tego mruczenia, terkotania.

Bardzo dobrze to słychać i widać na filmiku.

Nie miałem tego kiedyś na 100%, była cisza w kabinie że nie wiedziałem czy silnik jest odpalony czy nie.

Jeszcze zauważyłem że jak szybko i krótko dodaję gazu to podczas dodawania słychać takie "syknięcie" gdzieś w okolicach przepustnicy (ja słuchałem a druga osoba wciskała gaz).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
Gość sheller35

Mam identyczne objawy jak u Ciebie (brak mocy podczas ruszania,szarpanie przy zmianie biegów,i ogólnie silnik pracuje jak dobry diesel).Byłem w serwisie boscha, posprawdzali wszystko i zero błędów. Wszystkie parametry w normie. Powiedzieli,że z ustawieniem paska rozrządu jest coś nie halo. Zamierzam to sprawdzić w najbliższym czasie. Jeśli u Ciebie coś już wiadomo,to daj znać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności