Skocz do zawartości

Corsa D 1.2 86KM - rezystor wentylatora chłodnicy


Gość bartas87poz

Rekomendowane odpowiedzi

Gość bartas87poz

Witam serdecznie,

 

Prosiłbym o informację odnośnie biegów pracy wentylatora chłodnicy/klimatyzacji.

 

Przy odpaleniu silnika (na zimnym) wentylator się nie kręci, przy odpaleniu klimatyzacji uruchamia się - jest to podobno właściwe zachowanie.

Przy zwiększeniu obciążenia sprężarki albo przy nagrzaniu silnika nie zauważyłem szybszej pracy wentylatora.

 

Wyczytałem, że za prędkość wentylatora odpowiada rezystor umieszczony w górnym lewym roku.

Wymontowałem go i pomierzyłem (zdjęcia w załączniku):

- chłodny ma rezystancje około 0,7 ohma

- po podgrzaniu do 100'C rezystancja wzrasta do 1,3ohma

Czy taka mała różnica jest właściwa?

 

Podobno obudowa rezystora (mleczna) odpowiada za jego wartość rezystancji.

Nie chciałbym niepotrzebnie kupować nowego rezystora.

20210810_122809_copy_1512x2016.jpg

20210810_102240_copy_2016x1512.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Najpierw sprawdź bezpiecznik FU9 (od szybszego biegu), następnie podmień na próbę przekaźnik K30C lub najlepiej zmostkuj jego tor prądowy w gnieździe przekaźnika, od razu zobaczysz, czy działa. Skrzynkę bezpieczników i przekaźników masz w linku powyżej, u Ciebie powinna być podobna (różnić się będą tylko niektóre inne wykorzystywane bezpieczniki i przekaźniki niż u mnie). Poniżej schemat elektryczny załączania wentylatora chłodnicy.

 

1828598601_2021081413_42_40.png.d9837d38affebe5a9cd3e865c9bf0e95.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość bartas87poz

Dziękuje za szczegółowe odpowiedzi.

 

W przyszłym tygodniu na pewno sprawdzę, czy 2 bieg wentylatora w ogóle działa (bezpiecznik i przekaźnik).

Patrząc na schemat to rezystor jest oznaczony R8A i jest wpięty szeregowo z zasilaniem silnika wentylatora (o ile dobrze rozumiem?).

Czyli rezystor zmniejsza napięcie na silniku wentylatora i obniża obroty (rezystancja 0,7ohma jest raczej poprawna).

 

A czy wiecie jaki sygnał powoduje zwiększenie obrotów na wentylatorze?

Zakładam, że powinna to być:

- zbyt duża temperatura płynu chłodniczego

- zwiększenie ciśnienie w układzie klimatyzacji 

 

Teoretycznie, czy zwiększając obroty na biegu jałowym, zwiększamy ciśnienie w układzie klimatyzacji?

Czy w takim przypadku nie powinien załączyć się drugi bieg pracy wentylatora?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość bartas87poz

Podsumowanie dzisiejszych prac:

- sprawdziłem bezpieczniki - OK

- sprawdziłem przekaźniki K30A i K30C - OK

(oba podłączałem bezpośredni pod zasilanie i sprawdziłem przejście multimetrem)

- wysterowałem na sztywno (bez przekaźnika) 1 i 2 bieg wentylatora - OK

(pierwszy raz widziałem jak pracuje 2 bieg wentylatora)

 

I nadal podczas pracy silnika i klimatyzacji nie zauważyłem, aby był uruchomiony 2 bieg wentylatora:

- załączyłem klimatyzację i wentylator na 4 biegu oraz podniosłem obroty silnika

(cały czas praca na 1 biegu)

- rozgrzałem silnik do 106'C - podgląd temperatury z ukrytego menu na wyświetlaczu

(przy wyłączonej klimatyzacji wentylator stoi - nie pracuje nawet 1 bieg)

 

Od jakiej temperatury lub ustawienia klimatyzacji rusza 2 bieg pracy wentylatora?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozum mi podpowiada ze pierwszy bieg powinien zalaczyc sie gdzieś w okolicach wlasnie okolo 108 stopni. drugi bieg wentylatora zalaczac powinien sie sporo wyzej. jest to tez wynikowa tego ze auto musi sue tez poprawnie zachowywac s takich krajach gdzue w lato bywa dobre 50 stopni np jakies Włochy itp. unas w pl to klimat umiarkowany więc jak w lato jest 32 to juz jest traktowane jako upał. 

dobrze ze zrobiles testy i przekaznikow i pominiecia przekaznikow. jeszcze tylko test wiatraka z poziomu opcom. to dowiedzie tylko ze uklad jest sprawny. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności